Lisäksi rikoksentekovälineet eli tietokone, taulutietokone tai matkapuhelin tulee määrätä valtiolle menetetyksi. Ehdotan vihapuhemaksuksi minimissään 2500 euroa. Lisäksi voidaan määrät päiväsakkoja tai vankeutta mikäli kyseessä on törkeä kiihotus kansanryhmää vastaan.
Vihapuheesta internetissä määrättävä tuntuva maksu.
21
59
Vastaukset
- valemediasucks
Sananvapauden rajoittaminen on Suomen perustuslaissa kielletty. Sisältää pyrkimyksen ennakkosensuuriin.
- Turakainen
Tuo on aivan kirjaimellisesti väärin. Perustuslaki: https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731 jossa "Sananvapaus ja julkisuus: Jokaisella on sananvapaus. Sananvapauteen sisältyy oikeus ilmaista, julkistaa ja vastaanottaa tietoja, mielipiteitä ja muita viestejä kenenkään ennakolta estämättä. Tarkempia säännöksiä sananvapauden käyttämisestä annetaan lailla. Lailla voidaan säätää kuvaohjelmia koskevia lasten suojelemiseksi välttämättömiä rajoituksia."
Yllä olevasta lainkohdastga välittämättä/huolimatta lailla on säädetty muitakin kuin kuvaohjelmia koskevia rajoituksia. Ja nuo laittomat lailla säädetyt rajoitukset eivät välttämättä ole välttämättömiä, mitä välttämättömyys sitten tarkoittaakaan,
-
--If we desire respect for the law, we must first make the law respectable.
---Louis D. Brandeis - valemediasucks
Suomen laki tuntee jo käsitteet kunnianloukkaus ja kiihottaminen kansanryhmää kohtaan. Vihapuhetta se ei tunne. Vihapuhepaskalla yritetään hiljentää kriittiset mielipiteet
- Maanpetos
Vihateosta ja vihatekojen suojelusta ja pssskanlässytyksestä maanpetossyyte !
- hyväänkäyttöön
Vihapuhe ei ole sananvapautta vaan laittomuutta. Sakkorahat pitäisi käyttää pakolaisten ja maahanmuuttajien hyväksi heidän kotoutumiseen ja koulutukseen.
- apua_on_saatavilla
Voi, voi! Nyt sai aloittaja omaa ahdistustaan kevennettyä. Tietää itsekin, ettei tuo ole lainsäädännön mukaan mahdollinen. Kuitenkin: - Kaikkea hyvää ylisuvakistisille pyrkimyksillesi, ja muista aina välillä käydä keventämässä ahdistustasi myös ammattiauttajalla. Sinulla on oikeus siihen. Myös mahdollisiin lääkkeisiin. Ja hei...Lääkkeiden maksukatto on tänä vuonna vain 572 euroa, joten nyt jos koskaan lääkitys kohdalleen. Vaikka hieman raskaampikin sellainen.
- totta-väliin
Ongelma on se että kukaan ei tiedä mitä "vihapuhe" on. Luultavasti kävisi niin että KAIKKI valtaapitäviä tai vähemmistöjä arvostele faktatiedonkin levitys kriminalitsoitaisiin. Oltaisiin kuin kommunistimaissa.
USA:ssa on otettu asiaan toinen kanta, viherdemokraatit eivät saaneet kumottua perustuslakia. Käsite "vihapuhe" on lähtöisin USA:n itärannikon "liberaaleista" yliopistoista.
"Yhdysvaltain korkein oikeus: “vihapuhe” kuuluu sananvapauteen.
"Yhdysvaltain korkein oikeus on yksimielisessä päätöksessään katsonut, että inhottavien asioiden ilmaiseminen kuuluu sananvapauteen, eikä perustuslain ensimmäinen lisäys tunne siihen poikkeusta."
https://www.kansalainen.fi/yhdysvaltain-korkein-oikeus-vihapuhe-kuuluu-sananvapauteen/
Tsekin entinen presidentti ja kirjailija Václav Havel totesi nasevasti: " Sananvapautta on tai ei ole, mutta mitään kevytsanavapautta ei ole".
Meillä on jo lainsäädäntö koskien kunnianloukkausta tai kiihotusta kansanryhmää vastaa ( jälkimmäisen saisi poistaa), joten mitään "vihapuhe"-lakia emme tarvitse.
Asia on niin että "vihapuheen " syy tulee poistaa, koska vihainen puhe on oire siitä että yhtesikunnassa on tehty jotain väärin. Unkarissa ei ole "vihapuhetta" Unkarin rajojen sisäpuolella olevia matu-murjaaneja kohtaan. Mistähän johtuu :) - Ei_taida
totta-väliin kirjoitti:
Ongelma on se että kukaan ei tiedä mitä "vihapuhe" on. Luultavasti kävisi niin että KAIKKI valtaapitäviä tai vähemmistöjä arvostele faktatiedonkin levitys kriminalitsoitaisiin. Oltaisiin kuin kommunistimaissa.
USA:ssa on otettu asiaan toinen kanta, viherdemokraatit eivät saaneet kumottua perustuslakia. Käsite "vihapuhe" on lähtöisin USA:n itärannikon "liberaaleista" yliopistoista.
"Yhdysvaltain korkein oikeus: “vihapuhe” kuuluu sananvapauteen.
"Yhdysvaltain korkein oikeus on yksimielisessä päätöksessään katsonut, että inhottavien asioiden ilmaiseminen kuuluu sananvapauteen, eikä perustuslain ensimmäinen lisäys tunne siihen poikkeusta."
https://www.kansalainen.fi/yhdysvaltain-korkein-oikeus-vihapuhe-kuuluu-sananvapauteen/
Tsekin entinen presidentti ja kirjailija Václav Havel totesi nasevasti: " Sananvapautta on tai ei ole, mutta mitään kevytsanavapautta ei ole".
Meillä on jo lainsäädäntö koskien kunnianloukkausta tai kiihotusta kansanryhmää vastaa ( jälkimmäisen saisi poistaa), joten mitään "vihapuhe"-lakia emme tarvitse.
Asia on niin että "vihapuheen " syy tulee poistaa, koska vihainen puhe on oire siitä että yhtesikunnassa on tehty jotain väärin. Unkarissa ei ole "vihapuhetta" Unkarin rajojen sisäpuolella olevia matu-murjaaneja kohtaan. Mistähän johtuu :)murjaanit viihtyä Unkarissa kun siellä pitäisi tehdä elääkseen muutakin kuin kakaroita.
- torBrowser
No onhan se tapa suunnata keskustelu sipuliverkkoon.
Mahdollisia kepposteluja on entistä vaikeampi havaita.- ei.rasismiIle
Vihapuhemaksu määrätään tarvittaessa palvelun kuten facebookin, twitterin tai keskustelupalstan ylläpitäjälle tai omistajalle mikäli laitonta vihapuhetta havaitaan eikä sen kirjoittajat ole jäljitettävissä. Pahimmissa laiminlyöntitapauksissa voidaan palvelu asettaa Suomessa toimintakieltoon.
- Hävetkää
Ensimmäisenä rikosmaksu niille jotka jatkuvasti herjaa täällä Perussuomalaisia, oman maan kansalaisia. Se jos mikä on vihapuhetta.
Kannattaa äänestää SKE ehdokkaita,,,ajavat sananvapautta juuri!
- natsitjoukossamme
Mikäs natsi tuo aloittajakin oikein on?
- kotoutus
Totta, kaikki vasemmistolaiset persujen nimittelijät ansaitsisivat moisen sakkorangaistuksen - ja hyvän miehen lisänä vielä pamppua päälle.
- Muahahahaha
Ja vihervassarit yhdessä kepukokkareiden ja demareiden kanssa haluavat kaiken rötöksiensä paljastavien puheiden laittamisen sensuuriin "vihapuheiden" nimissä.
- HävetkääYlenAntajat
Ylen "uutiset" on nykyisin jo sairaampaa vihalässypuhetta ja propagandaa kuin missään muualla.
Menee jo yli Pol Potin "uutisten" .
Tuollaista 3500-maanpetosmussslimintakapäänjuolijasakkia suomalaiset joutuvat elättämään.- Fddr
Muista äänestää oikein
- YlenVihapuhe
Kuvitelkaapa että tuollainen-YLE toimisi missä tahansa muslimimaassa ylistäen vääräuskoisia ja haukkuen oman maan kansalaisia.
Suvaittaisiinko siellä tuollaisen-YLEn vihapuhetta kauan?
No ei varmaan, vaan nuo sekopää matti rönkät ja 3500 muuta vihapuhujaa roikkusivat jo killuttimistaan lyhtypylväissä. - HashTagiKivapuhe
Saako kivapuheesta sitten vastapainoksi 2500 euroa käteen ja valita puhelimen tai tietokoneen?
- tekovälineet
Entä opposition harjoittama vihapuhe eduskunnassa? Olisiko parin vuoden ”pelikielto” sopiva?
Mutulla väitän, että suuri(n) osa somen vihapuheesta saa ideansa opposotion räksytyksestä eduskunnassa.
Miksi äänestämme eduskuntaan kansanedustajia joilla ei ole käytöstapoja? - Paskakokkaretta
sapettaa keskustelupalstat kun Kokoomuksen teoista jotka eivät vastaa lupauksia keskustellaan ja oppositio häämöttää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422224- 241780
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271435- 1091264
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!151229- 181035
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71944Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107864Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333853Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad74846