Artikkelissa kerrottiin mm. siitä, että Cahn "vertaa Amerikkaa Israelin muinaiseen kansaan. Cahn väittää artikkeiln mukaan, että kaikentyyppisillä nykypäivän politiikoilla on raamatullisia vastineita. Esimerkiksi Bill Clinton ja Hillary Clinton ovat nykypäivän vastineita pahalle Ahabille ja Jezebelille. Trump taas on soturi-kuningas Jehu, joka otti hallinnan kansasta ja heitti epäjumalia pääkaupungista.
(lähde: https://www.nytimes.com/2019/03/15/nyregion/trump-preacher-magachurch.html?action=click&module=Editors Picks&pgtype=Homepage)
Jonathan Cahnista oli kirjoitus tämänpäiväisessä New York Times -lehdessä
4
113
Vastaukset
Siis Ahabiin ja Iisebeliin.
Kuningas Jehusta kerrotaan Toisessa kuningasten kirjassa, luvuissa 9 ja 10.
- TonttuToljanteri
Eli siis Jahve, tuo kaikkien jumalien Uuno Turhapuro, lähetti Cahnin mukaan sanansaattajakseen tänne dementoituneen, korruptoituneen, rasistisen ja vihapuhetta kylvävän idiootin?
No sopii kyllä hyvin yhteen raamatun muun sisällön kanssa. Jonathan Cahn on hupiukko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain35712283Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555367Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2113906Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1952573Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151962Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167860Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271832No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74742Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59696
