Vihreälle ilmastouskovaiselle tiedoksi

tyhmyys.paistaa

että persut eivät väitä, että ilmastonmuutosta ei ole eikä tule. Mutta siinäkin hommassa on hyvä käyttää järkeä, eikä yrittää moraaliposeerata kuten vihreät tekee.

Tämä ilmastokiihkoilu jota punavihreät harrastaa, on tavallaan ihan samanlaista kuin oli aikoinaan vasurien harrastama neukkulan ihailu. Neukkulan puolesta huudettiin, eikä sitä maata ja systeemiä saanut arvostella, kunnes koko homma romahti.

6

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qåaäzm

      Just näin on asia. Persuilla ainoana on jalat maassa eikä he lähteneet ilmastoöyhötykseen mukaan koska haluavat puolustaa työllisyyttä pitkien etäisyyksien maassamme. On itikan kusi valtameressä Suomen promillen vaikutus. Suomi on toiminut jo nyt kaikkein esimerkillisimmin tässä päästöjen vähennyksessä, ja vielä pitäisi kiristää kansa henkihieveriin näillä tavoitteilla joissa ei ole järjen häivää. Eikö ne maanpetturipuolueet edes häpeä?

    • Ilmaston lämpneminen

      Vielä teitä hulluja mölisee siellä persulaisten mailla
      siellä sitä ollaan polleeta poikaa vaikka järkee vailla.
      Sävel Honkain keskellä mökkini...

      Teitä auringonpilkkuhömppään uskovia on hyvin vähän ja aina vähemmäksi te käytte jos teillä on vähääkään ymmärrystä perusasioista.
      1. Miten ilma maapallon ympärillä lämpiää?
      - sitä eivät lämmitä auringonpilkut eikä "auringonsäteet" eli auringosta tulevat fotonit, vaan ne tulevat ilmakehän läpi kuin kiväärin luoti tennisverkosta.
      Kun nämä "auringonsäteet" kohtaavat maan niiden AALLON PITUUS muuttuu ja heijatuissaan pois maasta kohti avaruutta ne lämmittävät ilman.
      Tietoa kaikkein tyhmimmille, osa 2
      Maapallon ympärillä oleva ilma lämpiää maasta heijastuvan auringosta lähteneen energian voimalla. Maapallon kaasukehä sisältää hyvin monia aineita, kaasukehän, siis ilman lämpenemiseen vaikuttavat eniten ilmassa olevat ns. kasvihuonekaasut.
      Niistä tärkein on hiilioksidi. Muita tärkeitä ovat metaani, se on 16 kertaa niin "tehokas" lämpösäteilyn, siis maata pois päin lähtevän lämpöenergian pidättäjä kuin hiilidioksidi ja dityppioksi, typpiokiduli, ilokaasu se on 320 kertaa tehokkaampi kuin hiilidioksidi.
      Tietoa persutyperyksille, osa3.
      Tärkein ihmisen aiheuttama tekijä ilmaston lämpenemisessä on siis hiilidioksidi. Sen pitoisuus ilmakehässä on pysynyt vakiona, noin 200 ppm vuodesta 1000 aina jälkiteollisen ajan lopulle noin vuoteen 1840 ja sen jälkeen kohonnut hyvin maltillisesti noin 1950 asti, sen jälkeen kiihtyvällä nopeudella ja nyt se on ylittänyt 400 ppm.
      Nyt ilmaston muutos ruokkii itse itseään. ikirouta sulaa ja sieltä vapautuu valtavat määrät metaania, se lisää kasvikaasujen määrää ilmassa, se aiheuttaa lämpenemistä ja se taas sulattaa aina enemmän ikiroutaa se kiihdyttää ilmaston lämpenemistä jne.
      Opiskelin 1990 alkaen muutaman vuoden Otaniemessä ympäristönsuojelua ja jo silloin asiantuntijat tiesivät juuri oikein hiilidioksidin ja muiden kasvihuonekaasujen lisääntymisen ilmakehään ja sen aiheuttaman ilmaston lämpenemisen.
      1990 luvulla oli näitä auringonpilkkuhölmöjä ja muita aloittajan kalaisia, mutta nyt nuo ääliöt ovat sijoittautuneet kepulaisiin,kepuänkyröihin tolliskoihin ja persuihin. Kaikki muut nyt jo ymmärtävät totuuden.

      • tirsk.tirsk

        Te vasurit olette vaan tyhmiä.


      • hoohohohohohohoo

        Te olette ihan pihalla.


      • kelallallaan
        hoohohohohohohoo kirjoitti:

        Te olette ihan pihalla.

        Sinä olet matkalla työhön ja oikaiset pihan poikki....??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      114
      3615
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      14
      1560
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      14
      1468
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1356
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      288
      1319
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      19
      1206
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      71
      881
    8. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      113
      822
    9. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      9
      802
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      59
      761
    Aihe