että persut eivät väitä, että ilmastonmuutosta ei ole eikä tule. Mutta siinäkin hommassa on hyvä käyttää järkeä, eikä yrittää moraaliposeerata kuten vihreät tekee.
Tämä ilmastokiihkoilu jota punavihreät harrastaa, on tavallaan ihan samanlaista kuin oli aikoinaan vasurien harrastama neukkulan ihailu. Neukkulan puolesta huudettiin, eikä sitä maata ja systeemiä saanut arvostella, kunnes koko homma romahti.
Vihreälle ilmastouskovaiselle tiedoksi
6
51
Vastaukset
- qåaäzm
Just näin on asia. Persuilla ainoana on jalat maassa eikä he lähteneet ilmastoöyhötykseen mukaan koska haluavat puolustaa työllisyyttä pitkien etäisyyksien maassamme. On itikan kusi valtameressä Suomen promillen vaikutus. Suomi on toiminut jo nyt kaikkein esimerkillisimmin tässä päästöjen vähennyksessä, ja vielä pitäisi kiristää kansa henkihieveriin näillä tavoitteilla joissa ei ole järjen häivää. Eikö ne maanpetturipuolueet edes häpeä?
- kaksillakorteillapelaa
Vihree huviajoneuvo ei saastuta mitään.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2007/04/16/lentaminen-saastuttaa
Ilmaston lämpneminen
Vielä teitä hulluja mölisee siellä persulaisten mailla
siellä sitä ollaan polleeta poikaa vaikka järkee vailla.
Sävel Honkain keskellä mökkini...
Teitä auringonpilkkuhömppään uskovia on hyvin vähän ja aina vähemmäksi te käytte jos teillä on vähääkään ymmärrystä perusasioista.
1. Miten ilma maapallon ympärillä lämpiää?
- sitä eivät lämmitä auringonpilkut eikä "auringonsäteet" eli auringosta tulevat fotonit, vaan ne tulevat ilmakehän läpi kuin kiväärin luoti tennisverkosta.
Kun nämä "auringonsäteet" kohtaavat maan niiden AALLON PITUUS muuttuu ja heijatuissaan pois maasta kohti avaruutta ne lämmittävät ilman.
Tietoa kaikkein tyhmimmille, osa 2
Maapallon ympärillä oleva ilma lämpiää maasta heijastuvan auringosta lähteneen energian voimalla. Maapallon kaasukehä sisältää hyvin monia aineita, kaasukehän, siis ilman lämpenemiseen vaikuttavat eniten ilmassa olevat ns. kasvihuonekaasut.
Niistä tärkein on hiilioksidi. Muita tärkeitä ovat metaani, se on 16 kertaa niin "tehokas" lämpösäteilyn, siis maata pois päin lähtevän lämpöenergian pidättäjä kuin hiilidioksidi ja dityppioksi, typpiokiduli, ilokaasu se on 320 kertaa tehokkaampi kuin hiilidioksidi.
Tietoa persutyperyksille, osa3.
Tärkein ihmisen aiheuttama tekijä ilmaston lämpenemisessä on siis hiilidioksidi. Sen pitoisuus ilmakehässä on pysynyt vakiona, noin 200 ppm vuodesta 1000 aina jälkiteollisen ajan lopulle noin vuoteen 1840 ja sen jälkeen kohonnut hyvin maltillisesti noin 1950 asti, sen jälkeen kiihtyvällä nopeudella ja nyt se on ylittänyt 400 ppm.
Nyt ilmaston muutos ruokkii itse itseään. ikirouta sulaa ja sieltä vapautuu valtavat määrät metaania, se lisää kasvikaasujen määrää ilmassa, se aiheuttaa lämpenemistä ja se taas sulattaa aina enemmän ikiroutaa se kiihdyttää ilmaston lämpenemistä jne.
Opiskelin 1990 alkaen muutaman vuoden Otaniemessä ympäristönsuojelua ja jo silloin asiantuntijat tiesivät juuri oikein hiilidioksidin ja muiden kasvihuonekaasujen lisääntymisen ilmakehään ja sen aiheuttaman ilmaston lämpenemisen.
1990 luvulla oli näitä auringonpilkkuhölmöjä ja muita aloittajan kalaisia, mutta nyt nuo ääliöt ovat sijoittautuneet kepulaisiin,kepuänkyröihin tolliskoihin ja persuihin. Kaikki muut nyt jo ymmärtävät totuuden.- tirsk.tirsk
Te vasurit olette vaan tyhmiä.
- hoohohohohohohoo
Te olette ihan pihalla.
- kelallallaan
hoohohohohohohoo kirjoitti:
Te olette ihan pihalla.
Sinä olet matkalla työhön ja oikaiset pihan poikki....??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää2542637puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo292332Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M2581650Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.571591- 711508
- 761305
- 701133
Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul431105Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?
Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel391095Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen
Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm3201075