Ookko nää ajatellut ostaa osakkeita?

Euronsijoittajat

Vuonna 2019 Helsingin pörssin osinkopotti nousee arviolta lähes 14 miljardiin euroon."

Jukka Oksaharju, Nordnetin osakestrategi

7

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osinkkoosakkeet

      Osinko-osakkeet ovat suosittuja, sillä ne tarjoavat passiivisen ja tasaisen tulovirran osakesijoittajalle. Osingot uudelleensijoittamalla omistat ensi vuonna enemmän osakkeita ja kasvatat osinkotuloasi. Korkoa korolle -ilmiö toimii siis myös osinkosijoittamisessa. Se on yksinkertainen ja helppo strategia pitkäjänteiselle sijoittajalle.

      Osinko-opas auttaa sinut alkuun ja tarjoaa ajankohtaista tietoa osingoista, tärkeistä päivämääristä ja parhaista osingonmaksajista.

    • Nousuanousua

      Ennustamme kuluttajahintojen nousevan niin tänä kuin ensi vuonnakin vain runsaan prosentin. Kyse on laajemmasta ilmiöstä länsimaissa, matala pohjainflaatio ja hidastuva talouskasvu lykkäävät myös EKP:n koronnostoa.

      Viennin Etla ennustaa kasvavan tänä vuonna 2,7 prosenttia ja ensi vuonna 2,4 prosenttia. Suuret laivatoimitukset tukevat viennin kasvua vielä tänä vuonna ja moottoriajoneuvojen vienti jatkaa kasvuaan Uudenkaupungin autotehtaan ansiosta, mutta talouskasvu on ensi vuodesta lähtien hyvin riippuvaista yksityisen kulutuksen kasvusta, Etla sanoo.

    • Lisääosinkoa

      Jahas nousiko liian ylös nyt laskee ja hyvä on osta lisää.
      Osinkot ei lopu

    • Tietoaon

      Piensijoittaja voi nukkua yönsä levollisesti

    • Vanhakonna

      Joka keväinen kampanja käytössä. Ei pidä uskoa mainoksia.

      Välittäjä vain tienaa.
      Saman toistoa hohoijaaa

    • Rinkatnahkaa

      Salkku vahva kolmoisompeleet kestää painon.

    • fgbfgnbo

      Ostan lisää......

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      68
      2342
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2313
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      1365
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      60
      1348
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1309
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      998
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      989
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe