https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006041123.html
Ennenkuin äänestätte tarkistaa sähkölaskustanne sähkönsiirtomaksu, joka nousee kuin aurinko aamuisin. Myyjinä olivat Kokoomus, SDP, Vihreät ja RKP ainoastaan Vasemmistoliitto vastusti.
Mukana politiikassa myyjistä ovat Pekka Haavisto, Antti Rinne, Petteri Orpo ja A-M Henriksson..
Sähkönsiirrosta mksamistasi euroista voitto siirtyy veroparatiisiin! Caruna myytiin alihintaan.
Perussuomalaiset eivät ikinä myisi kansallisomaisuutta veroparatiiseihin.
Muistakaa ketkä myivät sähköverkon!!!!
14
108
Vastaukset
- Tyytyväinen-yhä
Muistan kyllä, karvaasti.
Siksi muutin tuoreeltaan pois Carunan sähköverkkoalueelta, halvemmille kilowateille. Demari Antti nauroi katketakseen, kun palasi eduskuntaan. Yleensä nauretaan koko matka pankkiin, kun on tullut ylimääräistä fyrkkaa. Ehkäpä osingot veroparatiisiin olivat tulleet tilille.
- PERUSKANSA
Pistäkää nyt nuo mielipuolet KURIIN ja HERRAN NUHTEESEEN ! Voi helevetti, kuinka kalliiksi nuo tunarit ovat tulleet tälle kansalle., ja tuolla he vaan kehuvat ihteään.
- vasuritpetti
Väärin , myös VASEMMISTOLIITTO hyväksyi hallituksessa ollessaan Caruna kaupat , tämä on tosiasia , joka ei valehtelemalla muuksi muutu.
- Haans.seA
Eli "vasurikin" oli tyylipuhtaasti YKSITYISTÄMÄSSÄ siis. Oikeisto-YLEn vaalitentissä (sen alussa ) "vasurityttö" oli aika aggressiivisesti äänessä mamutuksen puolesta, josta syystä ääneni jääkin hänelle antamatta.
Mamutuksessa viimekädessä on kysymys tästä:
""Siitarin Tuomio on annettu Etelä-Savon käräjäoikeudessa, ja rikos tapahtui Kangasniemellä vuosien 2006–2010 aikana. Siitari toimi tuolloin metallialan yrityksen toimitusjohtajana ja hallituksen jäsenenä. Siitari on nyt ehdolla eduskuntaan Kaakkois-Suomen vaalipiiristä.
Siitari asetti 17 virolaista työntekijäänsä epäedulliseen asemaan näiden kansallisen alkuperän, kansalaisuuden ja kielen perusteella ja maksoi näille huonompaa palkkaa, kuin mitä laki ja työehtosopimus edellyttivät ja mitä vastaavassa asemassa oleville suomalaisille työntekijöille maksettiin. Esimerkiksi ylityökorvauksia ja muita lisiä ei maksettu virolaisille työntekijöille. Maksamattomia palkkoja oli oikeuden mukaan yhteensä ainakin 500 000 euroa työnantajamaksuineen.
Lisäksi Siitari vaati virolaisia työntekijöitä noudattamaan sopimattomia työaikoja. Hän teetti virolaisilla työntekijöillä yli 13 tunnin työpäiviä ja seitsemän päivän työviikkoja sekä ylitöitä työaikalain vastaisesti. Työntekijöiden työajan pituudeksi oli sovittu 12 tuntia, mutta työpäivät saattoivat olla jopa 18-tuntisia. Osa teki yli 12-tuntisia työpäiviä viikoittain. Virolaiset työntekijät eivät myöskään saaneet vuosilomalaissa säädettyä vuosilomaa.""
Tuo Siitari on myös ehdolla nyt mutta missä puolueessa, olisi mielenkiintoista tietää
- loistavat.kaupat
Muistakaa tosiaan! Fortum tienasi verkkojen myynnillä 6 miljardia netto!
Loistava kauppa, yksi Suomen taloushistoria isoimmista ja parhaista kaupoista.
Omistajat kiittävät oikeasta ratkaisusta
Kiitos - Kaikenlaistamyyty
Paljon muutakin kansallisomaisuutta on myyty pilkkahintaan eri hallitusten toimesta.
Kovasti valitetaan S-ryhmän ja Keskon määräävästä asemasta markkinoilla. Jokainen voi kuitenkin itse päättää asioiko noissa kaupoissa. Antti Riine, Pekka, Haavisto, Petteri Orpo ja A-M Henriksson ovat päättäneet puolestasi, että Caruna on sinun sähkönsiirtoyhtiösi. Caruna sai verkon vielä puoleen hintaan. Jokainen voi päättää äänestääkö näitä politiikkoja tai heidän edustamiaan puolueita.
- Vanhaviherhinuri
Keskeisimmät henkilöt myynnissä olivat siis Jyrki Katainen ja Jan Vapaavuori kokoomuksesta ja pekka Haavisto vihreistä.
- Neroutta.kerrakseen
Antti Rinne voisi antaa mahtavan vaalilupauksensa viime metreillä:
Caruna kansallistetaan.
Antti olisi kaksinkertanen talousnero:
ensin möi verkon saaden rahat ja sitten kansallisti takaisin.- RinteenHartiatEiRiitä
EU:n jäsenenä ja globaalin kilpailun maailmassa Antti Rinne ei voi kansallistaa Carunaa. EU ei hyväksyisi sitä eikä Antti Rinteellä sitäpaitsi ole niin suurta poliittista mandaattia, että hän yksin pystyisi Suomessa tekemään sen ilman muiden puolueiden hyväksyntää. Joten Carunalle suomalaisten maksamat rahat menevät jatkossakin ulkomaille hyödyttämättä suomalaista yhteiskuntaa.
Helsinkiläiset eivät ole Carunan asiakkaita, mutta nyt on suuri vaara yhtiön levittäytyvän myös Helsinkiin. Vihreät eivät ole huolissaan, kun sähkö tulee töpselistä. He eivät välitä mitä se maksaa.
- saatanankäteinen
Käteinen oli päälukkarina. Nyt on junkkeerin runkkarina. Hyvällä palkalla.
Päälukkarina oli Pekka Haavisto, Antti Rinne, Jan Vapaavuori ja Petteri Orpo.
Myynnin jälkeen Pekka Haavisto lähti suojelemaan ilmastonmuutosta kaukolennolle Etelä-Amerikkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897229- 353821
- 453420
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402562- 2082366
- 412352
- 1232246
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292149Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241878- 401809