Äänestän persuja

vaihtoehdotvähissä

Entä te muut? Mikä puolue äänenne saa?

25

305

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TulonhankkijaPäämies

      Puolue joka poistaa pääomaverot sitä äänestän.

    • TaakeV

      Tähtiliike.

      • Heihaloo

        Siinä menee ääni hukkaan. Ei riitä läpimenoon missään vaalipiirissä.


    • jompi-kumpi

      Vasemmisto tai piraatit

    • äänestän_takuuvarmasti

      Mikä tahansa muu puolue ku rikkaitten ja yrityspamppujen asioita ajava porvaripuolue. Niitä en koskaan äänestäisi.

      Köyhät ja vähävaraiset jättävät usein äänestämättä. Vähävaraiset eivät isolla todennäköisyydellä äänestäisi porvaripuolueita (kuten esim. Kokoomusta). Siksi porvaripuolueet hyötyvät siitä että vähävaraiset jättävät äänestämättä kokonaan. He kun äänestäisivät muita puolueita ja muut puolueet saisivat paremmat tulokset.

      Kannattaa siis sanoa heille jotka aikovat olla äänestämättä, että tekevät karhunpalveluksen itsellensä. Kun jättävät äänestämättä, niin rikkaiden asioita ajavat porvaripuolueet saavat paremman tuloksen. Rikkaat kun äänestävät takuuvarmasti kaikki.

      • samoillalinjoilla

        Aivan. Juuri noin se menee. Vähäosaiset tekevät suuren virheen kun jättävät äänestämättä.


      • olvar

        Persut on pahin petturipuolue kautta aikojen. Ensin hoetaan 20 vuotta Eu-eroa ja sitten , kun oli pienet mahikset jallitukseen niin vaietaan kokonaan. Jalla-aho natottanut vuosi kausia ja sitten takki kääntyi siinäkin asiassa. Ihan pelleporukkaa koko sakki.


    • EiPersuille

      Nimenomaan halla-Aho natottanut. Nyt vaalien alla yhtäkkiä on että ei ole mitään mieltä.
      Väyrynen ajanut Eu kriittistä linjaa yli 20 vuotta. Varoittanut Naton liittymisestä ja lähettänyt Soinin istuessa Soinille maahanmuutto virran tullessa vetoomuksen että rajat kiinni. Johon PERSUJEN Soini ei reagoinut millään tavalla!!!
      Väyrynen puhui jo silloin haastatteluissa että kantaväestön Köyhät tulee kärsimään maahanmuuttajatulvasta!
      Pitäs ihmisten etsiä netistä tietoa miten kukakin puhunut ja pysynyt linjassaan!
      Muistakaa nämä asiat kun menette äänestämään.

      • Kansan_tahtotila

        Halla-ahon mukaan hänen näkemyksensä voidaan tiivistää niin, että jos hän itse saisi päättää, EU:sta erottaisiin, mutta ratkaisu ei ole realistinen kansan tahtotilan takia.

        –Kyllä minä aion siis jatkaa EU:n kriittistä arviointia, enkä mitenkään salaa sitä, että minun mielestäni olisi Suomen pitkän tähtäyksen strateginen etu erota Euroopan unionista.


      • tavallinen.tallaaja

      • Huonomuistiko
        tavallinen.tallaaja kirjoitti:

        En näe Natoa mainittavan heidän eduskuntavaaliohjelmassa.

        https://www.perussuomalaiset.fi/wp-content/uploads/2019/02/Eduskuntavaaliohjelma-2019.pdf

        Mikä mahtaa olla Nato kanta tänä päivänä? Itse en olisi viemässä suomea Natoon. Nato haluaa omansa myös. Tietäisi todellakin lisää rahanmenoja.

        Persuja ei kannata äänestää, jos on työtön, köyhä jne. Onko Soinin takinkääntl unohtunut tai kyykyttäjä-Lindström?


      • väärin-meni
        Huonomuistiko kirjoitti:

        Persuja ei kannata äänestää, jos on työtön, köyhä jne. Onko Soinin takinkääntl unohtunut tai kyykyttäjä-Lindström?

        Soini on kylläkin eri puolueessa, ei perussuomalaisissa. Soinin puolue on nimittäin Sininen tulevaisuus.


    • pekka_p

      En äänestä Persuja.
      Syy siihen on Hakkarainen.

      • khgfdlkkj

        Yksi Hakkarainen ei nyt maailmaa kaada. Jussi Halla-aho olisi oiva pääministeri


      • äänestäihmeessä

        Ei Hakkarainen ainoa ehdokas ole. Muitakin voi äänestää kuin Hakkaraista. Toivottavasti näin tehdäänkin että sinne saadaan tilalle viisaampi perussuomalainen.


    • sleepy-sleeper

      Minä en äänestä ketään tai mitään.

      • iso_kiitos

        Mitä ennemmän nukkuvia on, sitä parempi Kokoomukselle. Nukkuvat kun eivät varmaankaan äänestäisi Kokoomusta, vaan jotain toisisia puolueita. Hyvä etteivät muut puolueet saa näitä ääniä. Jättäkää vaan kaikki köyhät ja luuserit äänestämättä.

        Kokoomus kiittää tuestasi.


    • asdddaaddadsad

      Jätän tyhjän lipun uurnille. En piirrä lippuun kuvia, numeroita tai mitään. Tyhjä ääni on kannanotto koko politiikkaan. Sillä kerrotaan, ettei ketään kannata äänestää. Sotketut liput ainoastaan hylätään, jolloin niillä ei ole poliittista merkitystä.
      Suosittelen siis äänestämään TYHJÄÄ.

      • Kookoomus-kiittää

        Kokoomus kiittää tueastasi.

        Vähävaraiset jättävät useimmiten äänestämättä. Nämä eivät suurella todennäköisyydellä äänestäisi Kokoomusta (tai muita rikkaiden asioita ajavia porvaripuolueita). Siksi Kokoomus hyötyy siitä että muut puolueet menettävät äänestämättä jättäneiden äänet. Rikkaat kun äänestävät kaikki takuuvarmasti. Siksi sopii Kokoomukselle enemmän kuin hyvin että mahdollisimman moni "köyhä" jättää äänestämättä.


    • Muusi

      Minä olen äänestänyt tyhjää tai nukkunut Eu liittymisestä saakka. Nyt menen ja äänestän väyrysen puolueen ehdokasta.

    • Älymystö

      Vasemmistoliitto tai vihreät, en vielä ole ihan varma.

    • Änni-Oikealle-Henkilölle

      Onneksi on kaksi ihmistä joilla on vielä järki päässä. Ne ovat
      Esko Valtaoja ja Jussi Halla-aho. Jos näistä jompi kumpi on
      ehdokkaana äänestän heitä.

      Muut ovat luikureita ja kansan kusettajia

    • ALUCARD

      En persuja . näillä näkymin en ketään. minua herjattiin vihervasemmistoksi no se ainakin maksaa niin ei hajulle en voi mitään. tietysti mitä en äänestä olisi nato hörhöttäjät ja sen henkiset hihhulit jotka ei tajua realiteettia, että nato olisi meille taakka sitä perinteistä vihollista vastaan ja jäsenyys provosoisi vain venäjää,. ja johan tuo on nähty krimin valtaus ukraina anoi nato jäsenyyttä ja apua sitä ei tullut. arvaa miksi kukaan ei halua sotia itäistä suurvaltaa vastaan ei edes USA kummatkin ydin ase valtioita ei hyvä asetelma. joku laskelmoija on sanonut jos koko eurooppa lähtee sotaan venäjää vastaan niin sitten voitetaan....jaa ne ydin aseet. semmoista joka pitäisi lupauksen siitä takuu satasesta voisin äänestää muta ku ei oo ketään. se satanen ei ole paljon on sen verran monta vuotta siitä kun sitä on tosissaan nostettu jaa muuten persut sen kai teki nosti muistaakseni jostain 128e jacentit kiitos nyt siitä jotain hyvää persuissa kiitos soini. alle tonni ei ole hyvä. ei tarvitse mainita veron maksajat.

    • sleepy-sleeper

      Äänestät Persuja?Miksi?
      Minä en äänestä.

    • LH31

      Satakunta/Ehdokas 31.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      368
      9780
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      91
      6161
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      376
      5801
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      146
      4221
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3542
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      80
      3126
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      78
      3070
    8. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      6
      2856
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2788
    10. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      114
      2768
    Aihe