Eli jos äänestän esim vaasan vaalipiiristä jotain X-henkilöä, joka on seitsemän tähden liikkeen ehdokas. Eikä tämä tule valituksi, eikä seitsemän tähden liike saisi yhtään paikkaa vaasan vaalipiiristä. Niin auttaakos tuo ääneni silti esim Paavo Väyrystä, millään tapaa? Eli auttaako kokonaisäänimäärä maanlaajuisesti mitenkään? Vai lasketaanko nuo vaalipiirikohtaisesti, ja jos ei yhtään puolueen ehdokasta pääse läpi, niin ääni on tavallaan mennyt hukkaan? Vai onko? Auttaako ääneni puoluetta, vaikka puolueen ehdokas ei pääsisi vaasan piiristä läpi, mutta esim helsingin piiristä pääsisi.
Vaalimatematiikka
4
182
Vastaukset
- kansanmandaatti
Siis ,eihän kakkien äänestettyjen äänikertymä riitä läpimenoon. Äänikertymän perusteella jota puolue hdokkaat keräävät määrittyy puolueen valta asema ,muihin puolueihin nähden. Äänet kerätään siis pääasiassa puolueelle ja asema puolueen edustuksellisessa suhteessa eduskunnassa määrittyy henkilön keräämän hekilökohtaisen äänimäärän mukaan.
Kyseisestä syystä mm. Sinisten irroittautuessa Perussuomalaisista ,demokraattisen äänsetyksen tulos mitätöityi .koska muutama puolueen valta asemassa ollut vei demokraattisten vaalien kautta valitun puolueenemmistön äänet mennessään omintakeisesti .Tuolloin olisi käytänössä pitänyt hallituksen hajota ja vaalein valita uusi hallitus ,jotta kansan tahto olisi mitattu ,keille se haluaa antaa toimi mandaattinsa.Epäilen että valinta olisi tapahtunut toisin. Eli tuota valtaa päättää ei olisi luovuitettu vain muutamalle yksilölle. Eli koska edukunnalla on kokonaisuudessaan koko kansan päätäntävalta luovuitettuna ,voidaan katsoa että tuollaisessa tilanteessa eduskunnalla oli valta myös päättää kuinka toimitaan valtion edunkannaltra.Näin eduskunnalla voidaan myös tuollaisissa tilanteissa äänestyttää hyväksytäänkö esim tuossa tilanteessa henkilöiden jotka perussuomalaisista olivat hallituksess jatkaa toimissa.
Tuossa tullaan sitten kysymykseen valtasuhteista,jolloin äänestyksissä on hallitus enemmistö. Tällöin ei oppositiolla ole voima vastustaa päätöksien läpimenoa .Näin ollen nousee kysymys onko tuossa tilanteessa sittenkään hallituksella tai eduskunnan äänestyksellä päätettävissä laillisuus asteen puitteissa hallituksen uudelleen muodostamisesta ,vai ylittääkö hallitus tuolloin toimivaltansa asettaessaan eduskunnan äänestämään asiasta?
Esitin tilanteen siinä hengessä että kysymykseesi äänten kohdistuminen oikein ei ole eksaktia yksiselitteistä vastausta nasioiden nykyvalossa ja politiikan tilanteiden vaihdellessa,mutta toivoakseni tuo valaisee sitä periaatetta mille taholle käsitteellisesti valta kuluu lähtökohtaisesti ja mille taholle ne annetaan ja kuinka äänet voivat ajautua. Laillisuus kykymyksiin syvemmälti en ota kantaa niihin vastatkoon oikeusoppineet jotka tuohonpuoleen ovat syvemmälti perehtyneet. - puoluevaalit
Puolueen valinta on ykkösprioriteetti. Sieltä valitaan sitten sopivin henkilö. Puolueelle annetut äänet vaikuttavat muihin puolueen ehdokkaisiin. Kyseessä on henkilö- ja puoluevaalin yhdistelmä. Sitä en osaa sanoa vaikuttaako miten toiseen vaalipiirin ehdokkaisiin.
- Mitäedistävätjaedustavat
Juu ja takapeiliin katson ,jotta tiedän ketä on varaa äänestää.Miten kunkin tahon käy kukkarolle. Lihooko mahdollisesti lompakko vai tuleeko uusi potentiaalisesti uusi reikä jo entisetään laihaan lompakkoon:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006048741.html - ihmetyksenaiheet
Mitäedistävätjaedustavat kirjoitti:
Juu ja takapeiliin katson ,jotta tiedän ketä on varaa äänestää.Miten kunkin tahon käy kukkarolle. Lihooko mahdollisesti lompakko vai tuleeko uusi potentiaalisesti uusi reikä jo entisetään laihaan lompakkoon:
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006048741.htmlPorvareiden Hyvä-veli -verkosto jakelee "sulle-mulle-itselle" periaatteella ja valtion tuottavaa omaisuutta myydään ulkomaisille sijoittajille, kuten esim. sähköverkko ja digita. Kaikki yksityistetään tekemään rahaa yksityispääomalle. Ketkä mahtavat hyötyä eniten?
Sitten itketään, kun valtiolla ei ole tuloja näiltä sektoreilta. Monopoliasemassa olevat yritykset pitäisi ehdottomasti olla kansallisomaisuutta eikä ulkomaalaisten sijoittajien omistuksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1059533
- 494681
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021976Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421951- 241650
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131401Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,401319Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54927Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30913Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31912