Nomikäänsheriffi ja pari Lieksalaista kysymystä

Nyt, sekä Lieksassa ja koko Suomessa, moni meistä pohdiskelee vaikuttamisen mahdollisuuksiaan.

Tunne-”läjänä” (ninäkäs) voi käpertyä äänestämättömyyteen. Todella tunteeton, ajattelee järkisyillä rahaa. Raha ratkaisee. Niin olen joskus kuullut sanottavan ratkaisusta rahan, raha ratkaisee? No ei tietenkään. Paljon sisällystä ja ymmärtävyyttä on löydettävissä. Minua raha ei onneta. Jotai muuta on oltava.
Nämä ovat meille monenikäisille lieksalaisille aivan samoja peruskysymyksiä aina joskus, tai usein, niihin osataan kompastua. Laskuni pystyn maksamaan, mutta tuoko se onnen? Noustaan sitten pystyyn. Haudastaankin joku tuo aina jonkun viestin. Muistakaamme se.

https://www.youtube.com/watch?v=ntsRK3h8UqU

PS. Tunnustan, että otsikossa oleva nimimerkki on itseoikeutettu nimimerkki minulle. Tosin, aiemmin se oli pienellä kirjoitettu.
Sanailukisoja ja sananlaskuja murteineen kaipaan.

3

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pysytään.totuudessa

      Yksi kysymys vielä sopii. Kukahan Lieksassa osaisi kertoa ulkomaankielellä turisteille vaikkapa Lieksankosken voimalaitoksen historian tai Hovilan kartanon kukoistuksen 1900-luvun henkilöineen. Kartanossahan kokoontui suomalaisia merkkihenkilöitä viime vuosisadan puolivälin tienoilla.
      Vääriä tietoja ei oppaidenkaan pitäisi kuitenkaan jakaa.

      Eräässä Lieksassa ilmestyvässä lehdessä kirjoitettiin lieksalaisen lentomestarin muistomerkistä, että "TÄLLÄ PAIKALLA SIJAITSI KAKSINKERTAINEN MANNERHEIM-RISTIN RITARI X:N SYNNYINKOTI!

      Synnyinkoti ei sijainnut muistomerkin osoittamassa paikassa asemaravintolan ja asemarakennuksen vieressä, vaan Rantakylässä, rautatien toisella puolella.
      Eikä synnyinkoti ollut kaksinkertainen ja tuskin kaksikerroksinenkaan!

      • Varmaan ei löydy montakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      475
      3275
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      148
      2334
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      135
      2172
    4. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      36
      1673
    5. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1605
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      213
      1406
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      1394
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      9
      1172
    9. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      13
      1154
    10. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1126
    Aihe