Nomikäänsheriffi ja pari Lieksalaista kysymystä

Nyt, sekä Lieksassa ja koko Suomessa, moni meistä pohdiskelee vaikuttamisen mahdollisuuksiaan.

Tunne-”läjänä” (ninäkäs) voi käpertyä äänestämättömyyteen. Todella tunteeton, ajattelee järkisyillä rahaa. Raha ratkaisee. Niin olen joskus kuullut sanottavan ratkaisusta rahan, raha ratkaisee? No ei tietenkään. Paljon sisällystä ja ymmärtävyyttä on löydettävissä. Minua raha ei onneta. Jotai muuta on oltava.
Nämä ovat meille monenikäisille lieksalaisille aivan samoja peruskysymyksiä aina joskus, tai usein, niihin osataan kompastua. Laskuni pystyn maksamaan, mutta tuoko se onnen? Noustaan sitten pystyyn. Haudastaankin joku tuo aina jonkun viestin. Muistakaamme se.

https://www.youtube.com/watch?v=ntsRK3h8UqU

PS. Tunnustan, että otsikossa oleva nimimerkki on itseoikeutettu nimimerkki minulle. Tosin, aiemmin se oli pienellä kirjoitettu.
Sanailukisoja ja sananlaskuja murteineen kaipaan.

3

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pysytään.totuudessa

      Yksi kysymys vielä sopii. Kukahan Lieksassa osaisi kertoa ulkomaankielellä turisteille vaikkapa Lieksankosken voimalaitoksen historian tai Hovilan kartanon kukoistuksen 1900-luvun henkilöineen. Kartanossahan kokoontui suomalaisia merkkihenkilöitä viime vuosisadan puolivälin tienoilla.
      Vääriä tietoja ei oppaidenkaan pitäisi kuitenkaan jakaa.

      Eräässä Lieksassa ilmestyvässä lehdessä kirjoitettiin lieksalaisen lentomestarin muistomerkistä, että "TÄLLÄ PAIKALLA SIJAITSI KAKSINKERTAINEN MANNERHEIM-RISTIN RITARI X:N SYNNYINKOTI!

      Synnyinkoti ei sijainnut muistomerkin osoittamassa paikassa asemaravintolan ja asemarakennuksen vieressä, vaan Rantakylässä, rautatien toisella puolella.
      Eikä synnyinkoti ollut kaksinkertainen ja tuskin kaksikerroksinenkaan!

      • Varmaan ei löydy montakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      182
      6614
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1824
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1608
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1320
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      48
      1049
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      41
      985
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      952
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      889
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      248
      881
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      839
    Aihe