Nomikäänsheriffi ja pari Lieksalaista kysymystä

Nyt, sekä Lieksassa ja koko Suomessa, moni meistä pohdiskelee vaikuttamisen mahdollisuuksiaan.

Tunne-”läjänä” (ninäkäs) voi käpertyä äänestämättömyyteen. Todella tunteeton, ajattelee järkisyillä rahaa. Raha ratkaisee. Niin olen joskus kuullut sanottavan ratkaisusta rahan, raha ratkaisee? No ei tietenkään. Paljon sisällystä ja ymmärtävyyttä on löydettävissä. Minua raha ei onneta. Jotai muuta on oltava.
Nämä ovat meille monenikäisille lieksalaisille aivan samoja peruskysymyksiä aina joskus, tai usein, niihin osataan kompastua. Laskuni pystyn maksamaan, mutta tuoko se onnen? Noustaan sitten pystyyn. Haudastaankin joku tuo aina jonkun viestin. Muistakaamme se.

https://www.youtube.com/watch?v=ntsRK3h8UqU

PS. Tunnustan, että otsikossa oleva nimimerkki on itseoikeutettu nimimerkki minulle. Tosin, aiemmin se oli pienellä kirjoitettu.
Sanailukisoja ja sananlaskuja murteineen kaipaan.

3

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pysytään.totuudessa

      Yksi kysymys vielä sopii. Kukahan Lieksassa osaisi kertoa ulkomaankielellä turisteille vaikkapa Lieksankosken voimalaitoksen historian tai Hovilan kartanon kukoistuksen 1900-luvun henkilöineen. Kartanossahan kokoontui suomalaisia merkkihenkilöitä viime vuosisadan puolivälin tienoilla.
      Vääriä tietoja ei oppaidenkaan pitäisi kuitenkaan jakaa.

      Eräässä Lieksassa ilmestyvässä lehdessä kirjoitettiin lieksalaisen lentomestarin muistomerkistä, että "TÄLLÄ PAIKALLA SIJAITSI KAKSINKERTAINEN MANNERHEIM-RISTIN RITARI X:N SYNNYINKOTI!

      Synnyinkoti ei sijainnut muistomerkin osoittamassa paikassa asemaravintolan ja asemarakennuksen vieressä, vaan Rantakylässä, rautatien toisella puolella.
      Eikä synnyinkoti ollut kaksinkertainen ja tuskin kaksikerroksinenkaan!

      • Varmaan ei löydy montakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6304
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5368
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      60
      4245
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4102
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3870
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1157
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      49
      931
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      248
      820
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      797
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      791
    Aihe