Savon Prikaati oli saasta paikka

NinniJaJenni

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/olli-20-kuoli-varusmiespalvelussa-ajettuaan-kohtalokkaan-kolarin-yokyydin-paatteeksi-vanhemmat-eivat-yrityksista-huolimatta-saaneet-puolustusvoimia-vastuuseen-se-kyyti-maksoi-meille-poikamme-hengen/7330600#gs.2qsnbd

Omat kokemukset Savon Prikaatista ovat vuodelta 1979-1980 jolloin sain epäasiallista käytöstä
juuri kuljetuskomppanjan päälliköltä.

Koko Savon Prikaati oli paikka, josta kaikki sanoi= miehinä tulimme ja lapsina pois lähdemme !

Kantapeikkojen asiaton käytös oli jokapäiväistä. Aina mentiin rimaa hipoen. Kanteluita olisi jounut tekemään yhtenään.

Tämänkin kantapeikko olisi saanut itse maksaa taksinsa ja antaa varusmiesten nukkua rauhassa yönsä

Tuokin tapaus on lisänä siihen että mielestäni Suomessa tulee olla kaikille pakollinen tai kaikille vapaaehtoinen armeija sukupuolesta riippumatta.

13

1827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qåaäzm

      Enpä tiedä. Itse olin vuonna -86 siellä palveluksessa. Valani annoin itsenäiselle Suomelle, en eurostoliitolle. Tämä meni vähän aiheen ohi, mutta menköön.

    • Suomi_On_Mätä_Maa

      Armeija on suomalaisille pyhä lehmä johonka ei saa, eikä uskalleta koskea!

      Siksi oikeuslaitos, poliisi, oikeusasiamies jne. eivät pysty, uskalla ja voi auttaa asiassa. Monelta virkamieheltä pysähtyisi ylennyshissi kerrosten väliin ja kertausharjoitus nakki napsahtaisi jos hänet tiedettäisiin auttaneen korkea-arvoisten upseerien saattamisessa oikeuden eteen.

      • Anonyymi

        Aina kun veri virtaa niin upseereille tulee ylennyksiä.


    • Anonyymi

      Niin kauan kuin tämä 50 ikäisten joukko on vallankahvassa , niin mikään ei tule muuttumaan.
      Vasta kun nykyiset 30v molemmin puolin olevat ovat enemmistönä päättäjistä, alkaa tässäkin junttilandiassa tapahtumaan uudistuksia.

      • Anonyymi

        joo, hoilataan ilmastoahdistusta aamusta iltaan ja purraan heinää....lollero.


    • Anonyymi

      Savolaiset ovat mulkvistia porukkaa.

      • Anonyymi

        Syypää on se yksi mikkeliläinen eversti joka jäi myöhemmin itse kiinni rattijuopomuksesta ja ylennys jäi väliin.


    • Käskystä ja normaaliin palvelukseen kuuluvista asioista voi myös kieltäytyä. Pitäisi Nurnbergin oikeudenkäynnin jälkeen olla kaikille selvää, ettei käskyn noudattaminen vapauta ketään käskyn toteuttamisen seuraamuksista.

      Kun alainen kieltäytyy käskystä, seuraa asiasta tuomioistuinkäsittely, joskin kenttäoloissa saattaa esimies välittömästi vihollisen uhkaamassa tilanteessa olla oikeutettu antamaan tuomion ilman istuntoa ja omakätisesti. Toisin sanoen ampumaan käskystä kieltäytyvän siihen paikkaan.

      Olisi monessakin tapauksessa ollut parempi saattaa esimiehen käskyn asiallisuus sotilastuomioistuimen harkittavaksi, sen sijaan että yritti sitä omin riittämättömin voimin lähteä toteuttamaan.

    • Anonyymi

      Armeija tuhoaa suomessa ilmastoa kiihtyvällä vauhdilla!

    • Anonyymi

      Enpäs ollut tästä tapauksesta ennen kuullutkaan vaikka olen saman vuonna syntynyt ja samaan aikaan olin armeijassakin, 1994-95, mutta eri paikassa.
      Ikävä tapaus :/
      Taipalsaaren onnettomuus silloin 1991 oli muistissa kun ensinnäkin oli kutsunnat ja sitten 1994 joutui armeijaan. Kyllä oli orpo olo mennä armeijaan, huolestutti että selviääköhän siitä hengissä vai sattuuko jotain.
      Tähän päivään saakka luulin että meidän ikäluokasta kukaan ei kuollut armeijassa... kunnes tämä juttuketju tuli esille... :/

    • Savon perseprikaati 3/78 1 k. Kapiaiset täysiä hulluja mm. Sotm. Saloheimon sulkeiset taakse podu, neliriviin järy, komppanian päällikkö sota-olli Hyötyläinen jonka kaljua piti vahdata niin tinkaan ettei oman isän hautajaisiin meinannut tulla lomaa. Paras ratkaisu panna kiinni tämä Persereikien isänmaan petturien savon prikaati. Haistakaa kantahenkilökunta pitkä hevosen vittu .

    • Anonyymi

      Kuin rokotevastaista änkyröintiä.

    • Anonyymi

      kertausharjoitusken jälkeen joku kantis vmäisen näköinen ukko yllättiä kättelyssä, puristi sormista, kannattaa käsi nyrkiss äkätellä

      mut korona aikana ei kätellä onneks

      sekä ukko ei kai välittäny siitä etä olin saanu tunnustuspalkinnonkin , kaikkia kai se puristi sormista että tulis vammaa muistoksi

      ei tse tosi savos ollu...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      162
      13844
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      84
      10005
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      101
      9199
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8339
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      48
      6827
    6. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      43
      6733
    7. 151
      6216
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      102
      5164
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      4055
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      405
      1359
    Aihe