Internetin käytön energia ja hiili -jalanjäljet ovat suurempia kuin lentämisen.
Miten aiot vaikuttaa asiaan omalta osaltasi? Voiko luterilainen kirkko jotenkin vaikuttaa asiaan?
Internetin käyttö kuormittaa luontoa
10
<50
Vastaukset
- Kyllä.voi
Kyllä voi. Lopettamalla tämän typerän palstan!
Millähän vuosisadalla oikein elät jos ehdotat, että kirkko voisi lopettaa mediaosakeyhtiön pyörittämästä palvelusta jonkun palstan?
- hyhyy
Hengittäminen kuormittaa luontoa kaikkein eniten useimmat tekee sitä jopa nukkuessaan...
- Peli-automaatti
Googlella on sinun kaikki salaiset tietosi, joita se myy eteenpäin. Siinä ei tarvita hiili -jalanjälkiä, se on kulkee 330.000 km/sek.
Länteen voi luottaa, kun aurinko laskee, se ei vuoda syntejä maailmalle, sillä on jumalan teko-asu päällä ja rahan mieli. - Sarcisson
Kirkot voivat hyvinkin vaikuttaa internetin ekologiseen jalanjälkeen. Lähteestä riippuen 5-35% internetin datasta liittyy pornon katselemiseen. Kun samaan aikaan tiedetään, että 68% amerikkalaisista kristityistä miehistä ja 50% papeista/pastoreista katsoo pornoa (Barna Group 2014), niin jo kristittyjen eläminen omien oppiensa mukaan vähentäisi ekologista jalanjälkeä merkittävästi.
Tietysti kysymys täällä kuuluu, että miksi juuri kristittyjen pitäisi vähentää pornon katsomista jos muslimitkaan eivät sitä tee?
(Barna Groupin tutkimus on muuten kristityn järjestön ProvenMen tilaama...)- ainaraskaana
Pornon katsominen vähentää liikakansoittumista.
- Onko.mitään.toivoa
Tämä on mainio osoitus ihmisen toiminnan älyllisyydestä. Jos vaitoehtona on maapallon suojeleminen ja kissavideoiden katselu, niin enemmistö valitsee jälkimmäisen.
Internetin käytön rationalisointi on jokaiselle helppo tapa vaikuttaa omalta osalta ympäristön
hyvinvointiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad901466- 541023
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että382857- 155843
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 55719
- 51668
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38635- 57631
- 76622
