Ihmisoikeuksien järkyttävä rikkominen lastenkodeissa

Niko otettiin huostaan vauvana synnytyslaitokselta, koska vanhemmat narkomaaneja. Mummi olisi halunnut Nikon luokseen asumaan, mutta se ei sopinut äidille eikä sossuille. Mummi yritti aktiivisesti saada Nikoa luokseen asumaan koko Nikon lapsuuden ajan. Tämän takia sossu siirsi Nikon Pohjolakotiin kauas kotoa Helsingistä, etteivät Niko ja mummi voisi pitää yhteyttä sitäkään vähää. Pohjolakodissa Niko ei viihtynyt, koska hänen ihmisoikeuksiaan rikottiin kieltämällä häneltä lomia ja laittomilla yhteydenpidonrajoituksilla. Niko yritti karata kaksi kertaa, mistä rangaistuksena hän joutui koppiin, ahtaaseen huoneeseen vankeuteen kuukauden ajaksi molemmilla kerroilla. Ei saanut käydä ulkona ollenkaan, ei lukea, ei mitään, vain vessassa sai käydä. Sanoi että voin kuvitella, miten upealta kuulosti linnun laulu tämän jälkeen. Aikuiset lastenraiskaajat saavat maassamme ehdollista, ja nuori, ahdistunut erityislapsi saa ehdotonta vankeutta eristyssellissä, joka on yksi tunnettu kidutusmuoto???? Nuoret saivat myös ruokaa niin vähän, että 15-16 -vuotiaana Niko painoi 37 kg. Toinen syy tähän oli palkaton pakkotyö kuten ruohonleikkuu ja puiden pilkkominen, jotka myöskin saivat Nikon painon pysymään alhaalla. Niko yritti itsemurhaa lastenkotiaikana kolmesti, mutta päätti sitten antaa vielä elämälle mahdollisuuden, Luojan kiitos. Yli parikymppisenä hän vasta pääsi vapaalle jalalle ja asuu nyt vihdoin mumminsa luona kuntoutumassa ja palautumassa kaikesta tästä paskasta.

Niko antoi haastattelun elämästään lastenkodeissa mulle ja pistin sen facebookiin. Sinä lastenkodissa kovia kokenut, voin julkaista sinunkin tarinasi sillä tavoin kuin sinä haluat, nimettömästi tai nimiämainiten, mutta jos olet jo vapaalle jalalle päässyt, niin ei kai tarvitse enää sossun kostoa pelätä. Vaikka ei sitä muutenkaan tarvitse pelätä, koska se on pahin painostuskeino heitä vastaan, että tuodaan tekojaan julki. Ties vaikka alkaisivat käyttäytyä paremmin teitä vankeinaan pitämiään kohtaan, kun tietävät että kerrotte kaiken mitä joudutte kokemaan. Sinä entinen/ nykyinen työntekijä lastensuojelussa, joka olet nähnyt sen nurjan puolen ja olet ollut siitä järkyttynyt, ota yhteyttä, nämä asiat täytyy tuoda tavalla tai toisella päivänvaloon, että saadaan vihdoin tämä hirvittävä epäkohta ja vääryys maastamme korjattua! ja lasten ja nuorten traagiset, tästä johtuvat kohtalot lopetettua! Voitte ohjata myös eteen päin te jotka asiasta jotain tiedätte. Yritän kerätä haastatteluja lastensuojelun mielivallan uhreilta, vanhemmilta, lapsilta, nuorilta ja lasu-kriittisiltä (ex?) työntekijöiltä! Fesestä löydyn omalla nimelläni, pistä meseviesti tai [email protected] tai 0443007017. :)

2

290

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Outoutta

      On Suomessa muuallakin ihmeellisyyksiä. Yhdenvertaisuusvaltuutetun toimistosta kerrotaan, etteivät ole kiinnostuneita siitä, että kansalaisia kohdeltaisiin yhdenvertaisesti, tasa-arvoisesti, lain edessä eli oikeudenkäynneissä. Joillakin ei ole perustuslaillisia oikeuksia puolueettomaan oikeudenkäyntiin. Toisen puolen sepustusten perusteella on tehty päätös jo ennen oikeudenkäyntiä, kuten tuomari itse kertoi. Miksi istunto sitten järjestetään?

      • SallaKarimies1

        Tässä nyt kumminkin oli kyseessä erittäin vaarallinen kidutusmuoto, jonka seurauksena ihminen helposti menettää järjkensä ja/tai tekee itsemurhan, että kyllä tämä ansaitsee ihan oman huomionsa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      875
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      503
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      465
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe