Genesis 1.24

6000vuotta

Jumala sanoi: »Tuottakoon maa kaikenlaisia eläviä olentoja, kaikki karjaeläinten, pikkueläinten ja villieläinten lajit.» Ja niin tapahtui. Jumala teki villieläimet, karjaeläimet ja erilaiset pikkueläimet, kaikki eläinten lajit. Ja Jumala näki, että niin oli hyvä.

Jumala sanoi: »Tehkäämme ihminen, tehkäämme hänet kuvaksemme, kaltaiseksemme, ja hallitkoon hän meren kaloja, taivaan lintuja, karjaeläimiä, maata ja kaikkia pikkueläimiä, joita maan päällä liikkuu.» Ja Jumala loi ihmisen kuvakseen, Jumalan kuvaksi hän hänet loi, mieheksi ja naiseksi hän loi heidät. Jumala siunasi heidät ja sanoi heille: »Olkaa hedelmälliset, lisääntykää ja täyttäkää maa ja ottakaa se valtaanne. Vallitkaa meren kaloja, taivaan lintuja ja kaikkea, mikä maan päällä elää ja liikkuu.» Jumala sanoi vielä: »Minä annan teille kaikki siementä tekevät kasvit, joita maan päällä on, ja kaikki puut, joissa on siementä kantavat hedelmät. Olkoot ne teidän ravintonanne. Ja villieläimille ja taivaan linnuille ja kaikelle, mikä maan päällä elää ja liikkuu, minä annan ravinnoksi vihreät kasvit.» Niin tapahtui.

Ja Jumala katsoi kaikkea tekemäänsä, ja kaikki oli hyvää. Tuli ilta ja tuli aamu, näin meni kuudes päivä.

---

Jumala loi suunnattomasti maaeläimiä, mutta nekin olivat, niin surkeasti suunniteltuja, että 99% niistäkin on kuollut sukupuuttoon. Kaikki tietävät, miten dinosaurusten kävi, mutta ne ovat vain tunnetuimmat sukupuuttoon kuolleista lajeista.

Jumala loi noin 10 000 nisäkäslajia, joista puolet on kuollut sukupuuttoon. Jumala loi myös käärmeet, liskot, madot ja sammakot. Myös loismadot ja tartuntataudit luotiin.

Ihmiset Jumala loi nopeasti rappeutuviksi, siitä on todisteena ainakin kuusi sukupuuttoon kuollutta ihmisrotua. Fossiileja pahemmin rappeutuneista ihmisistä on paljon enemmänkin, mutta ne ovat varmaankin syntyneet pian luomisen jälkeen.

Ja ihmiset ovat olleet niin hedelmällisiä, että maapallon ekosysteemi uhkaa romahtaa. Suuria villieläimiä maailmassa on 100 miljoonaa tonnia, ihmisiä 300 miljoonaa tonnia ja kotieläimiä 700 miljoonaa tonnia. Luontoa on jäljellä vain vähän.

Mutta ihmiset eivät hiljennä vauhtia. Askeleita kohti kuolemattomuuta otetaan, mahdollisuus onneen tulee kaikille, kun nälkä, sodat ja tartuntaudit poistuvat, ja ihmisen huonoa suunnittelua parannetaan perimää manipuloimalla.

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6000vuotta

      Ja Jumala katsoi kaikkea tekemäänsä, ja kakki oli hyvää. Tuli ilta ja tuli aamu, näin meni kuudes päivä.
      Seuraavana oli ihan reporankka kun tuli niin monta kertaa että terskakin veresti.

    • tieteenharrastaja

      Näin siis Jumala loi eläimet sekä myös kasvit:

      "Jumala sanoi: »Tuottakoon maa kaikenlaisia eläviä olentoja, kaikki karjaeläinten, pikkueläinten ja villieläinten lajit.» Ja niin tapahtui."

      Käski maan tuottaa ne evoluutiolla.

    • 12____13

      > Ihmiset Jumala loi nopeasti rappeutuviksi

      Millä perusteella?

      Rappeutuminen alkoi vasta, kun Jumala hylättiin. Sitä ennen ei ollut mitään rappeutumista.

      > Suuria villieläimiä maailmassa on 100 miljoonaa tonnia, ihmisiä 300 miljoonaa tonnia ja kotieläimiä 700 miljoonaa tonnia. Luontoa on jäljellä vain vähän.

      Millä perusteella ihmiset ja kotieläimet eivät olisi luontoa?

      • 6000vuotta

        Kyllä, ovathan ihmiset ja kotieläimet osa luontoa. Äärimmillään voisi sanoa, että koko maailmankaikkeus on luontoa.

        Ilmaisin itseäni huonosti. Kehoitus lisääntyä ja ottaa maa hallintaan on toteutunut liiankin hyvin. Ihmisen ja hänen kotieläimensä käsittävät yli 90% isoista (yli pari kiloisista) maaeläimistä. Sanotaan vaikka, että villille, vapaalle luonnolle ei jää paljon tilaa. Koiria Suomessa on noin 700 000. Susia on vain reilut 200 ja siitäkin naristaan.


      • 6000vuotta

        Eikös rappeutuminen alkanut perisynnistä, kun Eeva meni haukkasi omenaa?


      • 6000vuotta kirjoitti:

        Eikös rappeutuminen alkanut perisynnistä, kun Eeva meni haukkasi omenaa?

        niin tiedon puun hedelmää...

        sinänsä ymmärrettävää, uskonnot eivät kestä vähäistäkään kriittistä tarkastelua joten inhimillinen uteliaisuus ja tiedonhalu on syytä mitä pikinmiten demonisoida ja raskaammalla kädellä..


    • kunhan.kysäisen

      Onko villieläimillä ja karjaeläimillä Jumalalta saatu lupa risteytyä?

      • Knark5

        Ja onko kaksikyttyräinen kameli villieläin vai karjaeläin?


      • 6000vuotta

        1 kyttyräisiä kameeleja elää miljoona täysin villinä Austraaliassa.


    • 6000vuotta

      Ihminen siirtyy kohti jumaluutta!

      "Askeleita kohti kuolemattomuuta otetaan, mahdollisuus onneen tulee kaikille, kun nälkä, sodat ja tartuntaudit poistuvat, ja ihmisen huonoa suunnittelua parannetaan perimää manipuloimalla."

      • Epiphaniuseikirj

        "Ihminen siirtyy kohti jumaluutta!"


        "Älkää antako kenenkään vietellä itseänne millään tavalla. Sillä se päivä ei tule, ennenkuin luopumus ensin tapahtuu ja laittomuuden ihminen ilmestyy, kadotuksen lapsi,

        4 tuo vastustaja, joka korottaa itsensä yli kaiken, mitä jumalaksi tai jumaloitavaksi kutsutaan, niin että hän asettuu Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala.

        5 Ettekö muista, että minä, kun vielä olin teidän tykönänne, sanoin tämän teille?

        6 Ja nyt te tiedätte, mikä pidättää, niin että hän vasta ajallansa ilmestyy."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5574
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      53
      1655
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      20
      1129
    4. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      69
      1007
    5. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      987
    6. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      949
    7. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      48
      898
    8. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      57
      890
    9. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      120
      872
    10. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      58
      848
    Aihe