Jota yksikään ei uskalla käyttää, koska korrekti ressukkamaisuus on vallassa.
Se ässä on rahoituksen pysäyttely kehitysmaalaisille ja aina vain uusille taakkamaahantulijoille.
Puhutaan valtavista summista vuosittain, jopa 8% :n budjettivaroista vuosittain eli useammasta miljardista, jolla rahoitettaisiin kaikki epäkohdat !
Sen haluavat muut puoluejohtajat pitää salassa samalla kun hölmö kansa kehuu näiden puheita !
Yksi puhe vanhojen valtapuolueiden johtajilta ja sadat tuhannet tyhmät on myyty.
Nuoret ovat niin demareita, kokoomuslaisia tai vihervasemmistoa pelkillä tunnepohjillaan, nolottaa nähdä nuoria aikuisia haastateltavina, vaikka muutoin toivon suomen suomalaisten nuorten ja lasten väkimäärän nousevan.
Jussi Halla-aholla ässä hihassa tenttiin
1
<50
Vastaukset 1
Se on ässä hihassa, jos ylimielisesti oletetaan, että Halla-aho on ainut, joka kaikesta saatavilla olevasta tiedosta on kyennyt jotakin omaksumaan. Kun näin ei kuitenkaan ole, niin liekö tuo niin ässäkään.
Mielestäni on ankeaa, miten maahanmuuttovastainen diskurssi jarruttaa ongelmien ratkaisemista. Toki ihanneyhteiskuntaansa saa tavoitella ja jos se ihanneyhteiskunta on sellainen, jossa maahanmuuttotaustaisia ei maassamme saa olla, niin sitten se on. Mutta kun elämme kuitenkin tässä oikeassa maailmassa, jossa ei saa kaikkea mitä tahtoo ja realiteetit on otettava huomioon, niin asioita joutuu miettimään vähän laajemmin. Maahanmuuttoon liittyy paljon ongelmakohtia, joihin on tärkeää etsiä ratkaisuja. Niitä muitakin kuin sen utopian tavoittelu, että heistä nyt pitää vain hankkiutua eroon.
Jos nyt vaikka esimerkiksi ajatellaan työllistymisongelmia, niin niitä joutuu pohtimaan vähän laajemmin kuin että 'maahanmuuttajat ulos'. Meillä on ongelmaryhmiä tämän suhteen ja yhtenä, mutta ei ainoana, turvapaikanhakijat ja pakolaiset. Kun tämä ongelma nyt on todellinen, niin silloin on tärkeää, että diskurssi edes muiden kuin maahanmuuttovastaisten osalta etenee siihenkin, millaisin keinoin vaikeasti työllistettävien työllisyystilannetta voidaan parantaa. Muidenkin, kuin maahanmuuttajataustaisten, sillä omaakin kansaa on ajateltava. Maahanmuuttovastaisessa diskurssissa jäädään helposti sille tasolle, että ongelmia nähdään vain ulkomaalaistaustaisissa ja niille ei edes yritetä miettiä muuta ratkaisua, kuin että 'ne nyt vain on tuommoisia, ulos täältä'.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2072059
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,491217Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1761108- 81976
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56871- 71793
- 100782
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?77737Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.347693- 29676