Epäilen, että tyttärelläni on syöpä vatsassaan. Hän ei suostu menemään kuvauksiin, ja pelkään, että se vaan pahentaa tilannetta.
Hän valittelee monenlaisia oireita, osan näen itsekin. Auttakaa, kiltit. Liittyykö suolistosyöpään kipua ja minkälaista? Millaisia oireita siitä tulee?
Tyttäreni on kertonut, ettei hänen ulosteensa ole kuukausiin ollut normaalia, sellaista ohutta luikeroa vaan. Lisäksi hänellä on jatkuvasti kipuja, ja häntä pyörryttää. Vatsaan ei voi koskea, ja hän on laihtunut monta kiloa. Tätä on jatkunut yli puoli vuotta.
Miltä suolistosyöpä tuntuu ja miten se oireilee?
4
184
Vastaukset
- lekurille.lähdettävä
Eipä voi tietää mikä on, mutta vie ihmeessä lapsesi lääkärille.
Hänen on mentävä, ja mitä kiireemmiten, että lääkäri voi auttaa häntä !
Voi olla joku suolistotulehdus, jonka voi helposti hoitaa pois.
Ei tarvitse olla syöpä. Suolistosyöpä on yleisempi ikääntyneemmillä.
Harvinaista lapsilla.
Luikero-uloste kuukausia ei ole normaalia.
Ota rauhallisesti ja rauhoita lastasikin, että hänuskaltaa lähteä tutkimuksiin.
Kaikkea hyvää teille, ryhtykää toimiin ! - Mietitätä
No herranen aika! Noilla oireilla mennään lääkäriin, vaikka se olisi kuinka vastenmielistä. Ja sinä menet tyttäresi kanssa, vaikka hän olisi aikuinen! Varaa aika lääkäriin heti.
Vaiva voi olla mikä vain, hyvin nuorella tuskin syöpä. Täytyy silti saada tutkimukset ja oikea hoito. Ei se itsestään näytä paranevan. Epätietoisuuden ja kärsimysten on loputtava. Vai eikö? - Äidintuska
Hei. Kiitos kannustuksesta, sain tyttäreni ylipuhuttua tutkimuksiin. Hän on jo miltei täysi-ikäinen, joten väkisin häntä ei voi raahata. Antoivat terveyskeskuksesta ajan kuukauden päähän, että eipä sielläkään kovin huolissaan olla.
- paranemista
Hyvä että lääkärille on aika varattuna.
Täältä kauempaa katsoen vaiva näyttää keliakialta, joka voi puhjeta missä iässä vain. Keliakia voi viedä tosi huonoon kuntoon, mutta sen kanssa voi elää täyttä elämää dieettiä noudattamalla (=viljaton).
Lääkärin tutkimus on silti joka tapauksessa tarpeen oikean diagnoosin ja hoidon vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.693804Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883189Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1002441Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.151659Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701428- 981300
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä501246- 511043
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561040Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11031