Kouvolan RRT-terminaalihankkeelle lähes 8 miljoonaa EU-tukea

Riisto

Tuo on aika kova uutinen, ei eu-näköjään ihan paska systeemi ole. Onkohan kyse suorasta tuesta vai lainasta joka on maksettava takaisin? Uutisen mukaan koko hanke on Kouvolan kaupungiltakin melkoinen investointi, eli lyömme siihen rahaa kiinni yli 33 miljoonaa. Kuka tuon terminaalin sitten lopulta omistaa ja kuka/miten tuolla tienataan? Mietityttää että kuinka Kouvola tulee joskus saamaan takaisin kymmenet miljoonansa?
Tämä hanke muuten ollut aika vähän keskustelulla täällä somessa ja yleensäkin Kouvolalaisten kesken, toisin kuin esimerkiksi Ratamo ja Kymi-ring. Siksi vähän epäselvää monelle tämän hankkeen yksityiskohdat ja bisnesidea.
https://kouvolansanomat.fi/uutiset/lahella/de83f6c3-2ccd-42a3-b364-89ec5ca04b30

2

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiinaromua

      Tuo on melkoinen investointi jos on tehty vain Kiinaan suuntautuvien tavaravirtojen takia, kaupunki ottaa tuossa melkoista riskiä. Ei ilmeisesti se nykyinen Kiinajunakaan ole ollut mikään valtava menestys, tuollainen iso terminaali vaatisi varmaan että liikenne olisi päivittäistä, nyt taidetaan ajella viikon/parin välein ja onko juna silloinkaan täysi?

    • 7890809

      EU ei sentään mitään tukia itse maksele omasta pussista vaan Suomen EU:lle tilittämistä tullimaksu miljardeista per vuosi tämäkin taitaa tulla.

      Kouvolaan tulee terminaalin myötä työpaikkoja (verotuloja) se nyt on tärkeintä, vaikka panostus on toki mittava. Todennäköisesti kouvolalaisten yritysten tavaraa,tuotteita päätyy myös nykyistä enempi Kiinaan myytäväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4888
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3329
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      17
      2558
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1643
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1326
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      93
      1259
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1017
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      68
      952
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      855
    Aihe