KALOILLE AIHEUTETTU KIPU JA KÄRSIMYS

ERI-LAKIMUILLA

VANTAANJOKEEN PÄÄSI RIIHIMÄELTÄ YLIVUOTOPAIKALTA PUHDISTAMATONTA JÄTEVETTÄ

https://yle.fi/uutiset/3-10316623

Kuolleita kaloja kelluu Arolamminkoskessa Riihimäellä – yhteyttä yli puolen miljoonan litran jätevesivuotoon selvitetään

Vantaanjokeen pääsi eilen perjantaina 571 kuutiometriä eli 571 000 litraa puhdistamatonta jätevettä. Vuoto tapahtui eilisen ukkosen seurauksena Riihimäen jätevesiverkon Karoliinanojan ylivuotopaikalla.

Sieltä jätevesi kulkeutui Vantaanjoen pääuomaan ja edelleen Arolamminkoskeen.

Noin sata kilometriä pitkä Vantaanjoki alkaa Hausjärveltä Erkylänjärvestä ja laskee Suomenlahteen Helsingissä Vanhankaupunginlahdella.

Virtavesien huoltoyhdistys Virho ry:n Vantaanjoki-vastaava Kari Stenholm kertoo nähneensä koskessa lauantaina ainakin kymmenen kuollutta kalaa.

Hän epäilee, että kuolleita kaloja on paljon enemmän, sillä veden happipitoisuus on lähes olematon.

– Se on niin matala, että kalat kuolevat. Vesi taas on niin sameaa, ettei kaikkia kuolleita kaloja edes näe, Stenholm toteaa.

Tänä aamuna veden happipitoisuus oli Stenholmin mukaan Arolamminkoskessa 0,5 milligrammaa per litra. Hyvä pitoisuus on kahdeksan milligrammaa litraa kohden, mies sanoo.

https://www.elaintieto.fi/kalan-kipu-on-todellista/

https://yle.fi/uutiset/3-5395239

Tutkimus yllätti: Kalat tuntevat kipua

Viimeaikaisissa tutkimuksissa on osoitettu, että kalat pystyvät tuntemaan kipua. Ne pystyvät välttelemään kivuliaita tilanteita ja muutamaan käyttäytymistään sen mukaisesti. Aikaisemmin on ajateltu, etteivät kalat tuntisi kipua eivätkä osaisi käyttäytyä sen mukaisesti, kertoo Eviran ylitarkastaja Sari Salminen.
luonto22.7.2011 klo 05:41päivitetty 15.6.2016 klo 07:41

- Mutta missä menee eläinrääkkäyksen raja?

Suomessa eläinsuojelulainsäädäntö koskee kaikkia eläimiä. Tarkoituksena on suojella kaikkia eläimiä parhaalla mahdollisella tavalla kivulta, tuskalta ja kärsimykseltä, kertoo ylitarkastaja Sari Salminen eläinten hyvinvointijaostosta Evirasta

JOKO ON KÄYNNISTETTY RIKOSTUTKINTA KALAKUOLEMIEN JOHDOSTA VAI ONKO NIIN ETTÄ YHTEISKUNTA SAA TEHDÄ MITÄ TYKKÄÄ NIINKUIN OLEMME OPPINEET 40 LUVUN SAKSASTA

1

135

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TÖRKEÄSTIVÄLINPITÄMÄTÖN

      TEKIKÖ ELÄINLÄÄKÄRILIITON ELÄISUOJELUVALIOKUNNAN PUHEENJOHTAJA MARIA WALFORS TUTKINTAPYYNNÖN ASIASTA VAI EIKÖ HÄNTÄ KIINNOSTA YHTEISKUNNAN PUOLESTA TAPAHTUNEEN EPÄILYT ELÄINSUOJELURIKOKSET


      EIKÖ HÄNEN TOIMIALUEENSA OLE KOKO SUOMI

      ENTÄ JOS HÄN EI REAGOI ASIAAN RIKKOOKO HÄN LAKIA SILLOIN

      EIKÖ TÄÄLLÄ KETÄÄN OIKEASTI KIINNOSTA ELÄINTEN HYVINVOINTI

      RIKOS ON VAHINGOSSAKIN TEHTY RIKOS YHTEISKUNTAKUN EI VOI SANOA EMME ME TIENNEET

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      614
      1600
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      867
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      485
      739
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      711
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      652
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      556
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      523
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      494
    Aihe