Köyhiä, työttömiä, sairaita ja vammaisia?
Onko Suomessa vain
11
151
Vastaukset
- niintainäintainoin
Varmasti on paljon lusmuja Suomessa jotka eivät ole tehneet päivääkään rehellistä työtä.
- kestapon.listoja
kartoitus menossa jo.
onhan niitä, ja on aina ollut...sille emme mitään mahda
- Vasuripäällikkö
Li Anderssonia kunnellessa moiseen johtopäätökseen saattaa tulla. Hieman hämmennystä herättää se, että kyseiset ryhmät ovat juuri niitä joilta yhteiskunta ryöstää ja riistää vuosi toisensa perään. Vaikka en koe kuuluvani vakituisesti näihin ryhmiin niin tuntusi sille, että sitä omaisuutta pitäisi olla runsaasti, että voi olla vuosikausia ryöstön kohteena. Anderssonilla ei ole kaikki inkkarit kanootissa.
- Eriarvoistuminen
Suomessa ei ole huolehdittu perusturvantasosta ja tulonsiirroin on siirretty väestön rikkaimmalel kymmenykselle tukia siitä huolimatta että heikomassa asemassa olevien asemaa ei ole kyetty turvaamaan riittävässä määrin. Politiikka on ollut heikomassa asemassa olevien kannalta kohtuutonta ja yhteiskunnallisesti kestämätöntä,sillä ihmiset ovat joutuneet heikoinpaan asemaan useinmiten työttömyyden seurauksena josta heitaä on sitten vielä päälle pyritty rankaisemaan riittämättömän viimesijaisen tuen leikkauksella,kuten aktiivimallin kautta. Tilanne johtaa yhä syvenevään eriarvoitumiseen ja köyhyyteen maassa.tuolle kehitykselle tulee laittaa stoppi ja alkuunsa nostaa perusturva elintasoa vastavalle tasolle ja luoda järjestelmä jossa ei ole aukkoja kuten nyt on.
Nykyinen viimesijainen turva on 497,29 euroa, kun sen tulisi olla 970e /kk minimissään.
https://www.kela.fi/toimeentulotuki-mihin-menoihin
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/77844-minimitukien-pitaisi-olla-suomessa-vahintaan-970-eu-tarkea-epakohta
https://ihmisoikeusliitto.fi/riittava-toimeentulo-on-ihmisoikeus-perusturvan-tasoa-on-nostettava/ - korjaamisenvaraa
Parasta olisi, jos Suomessa siirryttäisiin perustuloon ja säädettäisiin työaikalaki uudelleen. Kuuden tunnin työaika olisi se, joka johtaisi työn jakamiseen ja vähentäisi tätä työttömien ja työssäkäyvien välistä kuilua, joka on ihan tarkoituksella Suomeen rakennettu pönkittämään rikkaiden asemaa.
- 5745745
Paljonkohan maksaa tonnin perustulo nettona jokaiselle, varmaan 50 miljardia. Ei ole Suomelle sellaisia rahoja, jos ei öljysheikit ala sponsoroimaan.
- Onmahdollista
Tukkipolitiikka uusiksi ,verosuunnittelu kiinni jne.. kyllä se siitä .Sosiaaliturvan uudistus on ajankohtainen ja perustulontasoa on ruotinut moni puolue,lähinnä nykyiset oppositio puolueet.Arvopoja on menossa uusiksi mm aktiivimallia on kritisoitu rankasti. muutoksen tuulet tulevat puhaltamaan ,sikäli mikäli hallituspohjja saadaan vaalien kautta muuttumaan nykyisestä ,oppositio pohjaiseksi. Tuo tapahtuu SDP vetoisesti jos on tapahtuakseen ja tulevalla kaudella jos on tapahtuukseen,muuton asia saadaan haudata ,joten mikäli muutosta haetaan /halutaan saada aikaiseksi tuossa suhteessa on saatava Sdp hallituksen muodostaja asemaan. Kyse asian edistymiselle on lähinnä kiinni poliittisesta tahdosta ja laajakantaisesti asioiden uudelleen järjestelemisestä.
- tosiasiat
Ainakaan näin vaalien aikana ei muita ole kuin köyhiä ja kipeitä. Ja kun kaikki poliitikot huutavat yhteen ääneen korottavansa köyhien eläkkeitä ja ansioita, niin ottavat huomioon ainoastaan näiden ryhmien bruttotulot, eikä sitä mitä tukia he saavat siihen päälle. Nämä ns. köyhät saavat todellisuudessa enemmän käteen kuin keskituloinen eläkeläinen joka ei saa mitään tukia. Niin että sen "vaalisatsen" tarvitseekin keskituloinen eläkeläinen, ei se pienituloinen.
- saavatkaiken
Mamuja , Mamuja ja vielä kerran Mamuja jotka ovat rikkaampia kuin köyhät,työttömät sairaat ja vammaiset suomalaiset.
- Kaskassss
Siinäpä taas ihan persuista revitty vakioselitys kaikkiin ongelmiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874108Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242921No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760