säästöjen nosto kun 1v työttömänä

Tiedonhaluinen

Kannattaako nostaa noin 25000e:n eläkesäästö kerralla pois kun olen ollut nyt vuoden työttömänä. Vai kannattaako ottaa kuukausittain tai mitä niitä "neljä nostoa kahdessa vuodessa" onkaan.
Saan nyt ansiosidonnaista ja OVEA 50%. Ja kun 500 1 työttömyyspäivää täyttyy haen vanhuuseläkkeen.
Mielestäni tuo eläkesäästön nosto ei vaikuttaisi veroprosenttiinkaan kun sen verotus on pääomaveroa ja eläke ja ansiosidonnainen ovat
Mutta mites on...ei kai "ison säästön" kertanosto millään tavalla vaikuta ansiosidonnaisen maksuun? Eli ansiosidonnainen tuskin loppuu eläkesäästöjen noston takia?
Tyhmiä kysymyksiä mutta antakaa viisaita vastauksia:))

2

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veropakolainen

      Ansiosidonnaisen tai peruspäivärahan maksuun tai määrään ei mitään vaikutusta. Asumistukeen ja muihin harkinnanvaraisiin tukiin on vaikutusta.

      Lue se sun soppari. Minulla on vastaavan tyyppinen ja siinä kertamaksusta menee jokin ylimääräinen "sakkomaksu", ei iso prosentti, mutta selvitä sopparista mikä on sinulle edullisin.

      Jos sinun oma sopimus, niin ei vaikuta veroprosenttiin. Minulla työnantajan tekemä, eli maksuvaiheessa lasketaan palkkatuloksi -> kasvattaa veroprosenttia.

      • Tiedonhaluinen

        Kiitos vastauksesta. Oma sopimus on kyseessä. Tuota kertanostoa olen nyt viimeaikoina pitänyt ykkösvaihtoehtonani, tuo vain askarrutti että vaikuttaako se ansiosidonnaisen saamiseen.
        Pitää vielä kuulostella mikä "sakko" siitä mahdollisesti ois tulossa:(


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      149
      3531
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      137
      1003
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      857
    Aihe