Halla-aho MURSKAAVAN vakuuttava

Matti Apunen ja hufvudstadsbladet seniili mummo oli palkattu vain ja ainoastaan arvostelemaan Halla-ahoa, jo ennen tenttiä.

Säälittävää, ylen toimittajat Halla-aho nöyryytti teidät täydellisesti.Toimittajien päälle puhuminen sekoitti heidät itsensä, ei Jussia.

Halla-aho oli uskomattoman hyvä kaikissa vastauksissaan. Se että hän selätti ja nolasi ylen toimittajat ja "asiantuntijat" oli piste IIN päälle.
177102
9Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 177

Vanhimmat

Harvoin kukaan on pystynyt 4-1 tilanteessa yksin olemaan ylivoimainen. Halla-aho pitää saada pääministeriksi.

8Äänestä
  • Ehdottomasti täytyy. Voin jo sieluni silmin nähdä hänet keltainen lippalakki päässä. Se on hitti.😨

    4Äänestä

  • Kaveri on rautahermoinen viilipytty, jota ei saa hermostumaan ja jonka jutut on aina täyttä harkittua asiaa. Uskomaton kaveri.

    1Äänestä

  • TerävinTenteissä kirjoitti:

    Kaveri on rautahermoinen viilipytty, jota ei saa hermostumaan ja jonka jutut on aina täyttä harkittua asiaa. Uskomaton kaveri.

    Mitähän mahtaa olla älykkyysosamäärä, on varmaan hyvin korkea.

    2Äänestä

  • Ehdottomasti Suomen puoluepanpuista älykkäin.

    2Äänestä

  • cndndmdm kirjoitti:

    Mitähän mahtaa olla älykkyysosamäärä, on varmaan hyvin korkea.

    Tukka ja järki eivät pysy samassa päässä.
    Kuin kekkonen aikanaan ja sellaista miestä jos koskaan, nyt tarvitaan !

    2Äänestä

  • tukka ja järki ei pysy samassa päässä. No kumpi lähti ensin.

    1Äänestä

  • Minä en ole oikein seurannut noita poliittisia keskusteluja. Olen metallimies ja aina äänestänyt demareita. Nyt eilen illalla päätin katsoa minkälainen natsipelle se Halla-Aho oikein on kun lehdet antaa niin ymmärtää. Mutta sehän puhui ihan järkevästi, monessa kohtaa ajattelin että noinhan minäkin ajattelen.
    Persut taisivat saada minusta äänestäjän.

    2Äänestä

  • Ei+ihme+että+perussuomalaisten+kannatus+on+menossa+15%:iin+laskevan+kokoomuksen+ohi+uusimmassa+Ylen+puoluekannatusmittauksessa.Seuraavan+hallituksen+pääpuolueet+ovat+todennäköisesti+SDP+ja+PS.

    2Äänestä

  • päättelijä kirjoitti:

    Minä en ole oikein seurannut noita poliittisia keskusteluja. Olen metallimies ja aina äänestänyt demareita. Nyt eilen illalla päätin katsoa minkälainen natsipelle se Halla-Aho oikein on kun lehdet antaa niin ymmärtää. Mutta sehän puhui ihan järkevästi, monessa kohtaa ajattelin että noinhan minäkin ajattelen.
    Persut taisivat saada minusta äänestäjän.

    Minulle kävi samoin, kun vastailin Ylen vaalikoneen kysymyksiin. Persut olivat vastausteni perusteella ylivoimainen ykkönen.

    2Äänestä

  • päättelijä kirjoitti:

    Minä en ole oikein seurannut noita poliittisia keskusteluja. Olen metallimies ja aina äänestänyt demareita. Nyt eilen illalla päätin katsoa minkälainen natsipelle se Halla-Aho oikein on kun lehdet antaa niin ymmärtää. Mutta sehän puhui ihan järkevästi, monessa kohtaa ajattelin että noinhan minäkin ajattelen.
    Persut taisivat saada minusta äänestäjän.

    Jos Suomi laiva ohjataan parempiin tuuliin, kaikki järjettömyys on kipattava ylilaidan, ja verorahojen käyttö on suunnattava alkuperäisten suomalaisten vanhusten hoitoon, ja onhan tuo jo kansallinen häpeä, etteivät saa homekouluja edes kuntoon, ja katotkin tippuu. Sekin johtuu järjettömästä kilpailutuksesta ! Aiemmat hallituspuolueet oli aivan hölmöjä, ja jos he pääsevät jatkoon, hölmöys jatkuu aivan varmasti ! PerusSuomalaiset ovat jatkuvasti puhuneet järkeä kaikissa asioissa, toiset vaan räkyttävät populisteiksi ja rasisteiksi ja antavat noiden apinalaumojen raiskata pikkutyttöjä vuosikausia, tekemättä mitään! Se on aivan hullua seurausta tuosta mielisairaasta suvaitsevaisuudesta.

    2Äänestä

  • Halla-aho on legenda jo eläessään.

    Äänestä

Koskaan ei ylen toimittajia js ns. "asiantuntijoita" ole nolattu älyllisesti kuin nyt. Varmaan lähipiirikin häpeää niitä.

7Äänestä
  • Ehkä salaa äänestävät persua ... tämän "koulutuksen" jälkeen

    2Äänestä

Halla-ahon esiintyminen , argumentointi oli todella vakuuttavaa.
Toimittajat vaikuttivat amatööreiltä.... mutta kun arvomaailma ei korreloi Halla-ahon kanssa, niin en silti äänestä Persuja

7Äänestä
  • Nyt siirtyi ääni kokoomukselta perussuomalaisille pysyvästi.

    2Äänestä

  • Juu, ei munkaan arvomaailma täysin korreloidu ihan jokaiseen Halla-ahon mielipiteeseen tai sanomiseen, mut mun nähdäkseni se ei o minkäänasråteinen este kannattaa perussuomalaisia, koska asiahan on nyt niin et Perussuomalaiset on PUOLUE - ei mikäön kulttuurin rikastuttama diktatuuri - ja Halla-aho vaan sen puheenjohtaja, jolla on puolueen äänestyksissä tismalleen yhtä monta ääntä kuin kenellä muulla tahansa. Joten mä en koe sitä minään ongelmana. Mut ehkä säkin ymmärrät nää asiat sitten vielä joskus kun pelkät sarjakuvat ei enää kiinnosta?

    2Äänestä

  • Voisitteko kertoa ihan tarkasti, miten "arvomaailma ei korreloi"? Mitä ihan tarkalleen tarkoitatte?

    En ole huomannut perussuomalaisilla tämän haastattelun perusteella sellaisia arvomaailman "kauheuksia", että puolue voitaisiin tällä tavalla eristää hallitusvastuusta ym.

    Ihan tarkalleen, mitä ette hyväksy persujen ohjelman arvomaailmasta?

    2Äänestä

  • Persut halutaan eristää hallitusyhteistyöstä saivat he kuinkapaljon kannatusta tahansa...
    Miksi???
    Koska muut eduskuntapuolueet pelkäävät omien sovittujen hillotolppiensa puolesta ja ennenkaikkea siitä että muiden puolueiden tunkioita aletaan oikeasti penkomaan...

    3Äänestä

Olin äänestämässä kokoomusta ennen ohjelmaa, nyt annan varmasti ääneni perussuomalaisille, kuten suurin osa suomalaisista.

9Äänestä
  • Meitä on paljon !

    8Äänestä

  • Persukupla elää vain täällä. Normaaleilla hoksottimilla varustettu ihminen ei tuon esiintymisen perusteella äänestä persuja. Kukaan työssäkäyvä perheellinen ei anna tulevaisuuttaan tuollaisen hoitoon. Pitää osata vasta kun kysytään.

    1Äänestä

  • VastausPuuttui kirjoitti:

    Persukupla elää vain täällä. Normaaleilla hoksottimilla varustettu ihminen ei tuon esiintymisen perusteella äänestä persuja. Kukaan työssäkäyvä perheellinen ei anna tulevaisuuttaan tuollaisen hoitoon. Pitää osata vasta kun kysytään.

    Erehdyt rankasti. Kupla on ihan oma eriösi. Pidä tuo linja silti. Saat nauttia normaalia älykkäämpien
    työssäkäyvien perheellisten ihmisten säälistä ja määrätietoisuudesta.

    2Äänestä

  • VastausPuuttui kirjoitti:

    Persukupla elää vain täällä. Normaaleilla hoksottimilla varustettu ihminen ei tuon esiintymisen perusteella äänestä persuja. Kukaan työssäkäyvä perheellinen ei anna tulevaisuuttaan tuollaisen hoitoon. Pitää osata vasta kun kysytään.

    Voi hellan lettas ... ookkona pölöjä

    1Äänestä

Vaalien suurin voittaja tämän esiintymisen varmistamana, PERUSSUOMALAISET

7Äänestä

Älyllinen ylivoima ja keskustelun ilmatilan hallinta oli mestarillinen.
Matti Apunen huomasi kohdanneensa älyllisen ylivoiman ja hiljeni.
HBL:n edustajan ei olisi todellakaan suostua tähän tehtävään.
Hän on valmis eläkkeelle. No lehtikin lopetetaan tällä vaalikaudella.
On hauska katsoa, miten HBL kommentoi koko 30000 tilaajalleen töppäyksen parhain päin. Ehkä päätoimittaja kiipeää tolppaan vaatimaan autoilun lopettamista?

2Äänestä
  • Matti Apunen on kokoomuksen perännuolija, näkihän sen jo Orpoa haastateltaessa. Matin tappi pöydänalla jöpötti tanassa Orpoa haastatellessa.

    Halla-ahon 100-0 väittelyssä Apunen väkisinvoivotteli vain siksi, että ei voinut kokoomusta ryhtyä ryöhkeästi puolustamaan.

    Mutta kyllä Apunen sen tajusi, ettei Orpo pärjännyt tentissä alkuunkaan verrattuna Halla-ahon murskaavaan osaamiseen nähden. Sitä vaan kun ei voinut sanoa ääneen.

    Rantaruotsalaislehden "asiantuntija" oli paikalle roudattu vain siksi, että sillä saataisiin Halla-ahoon psykologista vaikutusta tietäen näiden rantalaisten asenteellisuus PerusSuomalaisia kohtaan.

    2Äänestä

  • Eihän pääoman ja elinkeinoelämän marginaaliryhmien etuja ajava valehtelemaan pakostakin joutuva kokpanssi voi pärjätä harkittua rehellistä asiaa puhuvalle isänmaalliselle älykkäälle tohtorille.

    2Äänestä

  • HynkelinTaputtelu kirjoitti:

    Matti Apunen on kokoomuksen perännuolija, näkihän sen jo Orpoa haastateltaessa. Matin tappi pöydänalla jöpötti tanassa Orpoa haastatellessa.

    Halla-ahon 100-0 väittelyssä Apunen väkisinvoivotteli vain siksi, että ei voinut kokoomusta ryhtyä ryöhkeästi puolustamaan.

    Mutta kyllä Apunen sen tajusi, ettei Orpo pärjännyt tentissä alkuunkaan verrattuna Halla-ahon murskaavaan osaamiseen nähden. Sitä vaan kun ei voinut sanoa ääneen.

    Rantaruotsalaislehden "asiantuntija" oli paikalle roudattu vain siksi, että sillä saataisiin Halla-ahoon psykologista vaikutusta tietäen näiden rantalaisten asenteellisuus PerusSuomalaisia kohtaan.

    Hallista nauratti sisäisesti kun lopussa loihes lausumaan " ... ja ginman" XD

    2Äänestä

  • Apuvaisen naama taas alko hermojen reistaantuessa nykimään ja hurriakka oli valmiiks jurrissa, varmaan luuli olevansa jossain svenska folkparteitsvänner krismöte (:

    2Äänestä

  • Ensimmäisen kerran minä näin ÄLYKKÄÄN puheenjohtajan Jussi Halla-Ahon. Jättää kaikki muut kirkkaasti varjoonsa. Onkohan älykkyys este eduskuntaan pääsemiseksi?vai miksi siellä on niin paljon asiattomia ja tyhmiä pellejä, Li Andersson on poikkeus, teräväjärkinen ja sanavalmis

    Äänestä

Tiesin jo etukäteen että akateeminen tohtori murskaa helposti toimittajan klopin, heikelin ja "asiantuntijat". Ei kertakaikkiaan mitään vastusta Jussille. Oli kuin aikuinen olisi väitellyt pikkulasten kanssa. Yleisradion olisi kannattanut palkata vähän osaavampaa väkeä Jussia tenttaamaan.

5Äänestä
  • Heinkel sentään yritti pysyä asialinjalla, tietäen että olisi "toimituksellinen itsemurja" alkaa puhumaan paskaa Jussille...
    Mutta hölmö toimittelija Olli Seuri iski kätensä tosi pahasti paskaan ja häpäisi itsensä ja koko ylen...

    2Äänestä

Mädättäjäpoliitikkojen lätinät on kuultu. Ei jatkoon.

Nyt on muutoksen aika. Kukin tekee velvollisuutensa äänestyskopissa. Niin helppoa se on.

1Äänestä

Ylen tulisi skarpata näissä toimittaja ja asiantuntija valinnoissaan vähän että eivät jäisi jyrän alle haastatteluissaan.

4Äänestä

Kun tulee verbaalisesti jyrätyksi, niin on läpinäkyvää ruveta sönköttään toisen vastauksen päälle, että voisi jotenkin häiritä sitä mitä ei saa tai halua kuulla, tosi noloa!
HÄPEÄ YLE!!

3Äänestä

Oli kyllä tosiaan hämmentävää kun ensin ihaili Jussin esiintymistä ja asiantuntemusta ja sitten ne "asiantuntijat" eivät löytäneet oikein mitään positiivista,tosi röyhkeää ja sai kiivastumaan kotikatsomossa

4Äänestä
  • Ei siinä valitettavasti ollut mitään positiivistä.... Ei politiikassa kaunistella asioita.

    1Äänestä

Älkää nyt itkekö! Jos ei pärjää tenteissä niin vaihdatte vaan puheenjohtajan. Kyllä politiikon pitää osata vastata kysymyksiin!

1Äänestä

Tässä tämä YLE:n viimeisin haastattelu, melkein tuli tippa linssiin tuon Halla-ahon puheen aikana, niin hurjan upea se oli!

https://areena.yle.fi/1-4667387

2Äänestä
  • Kyllä minuakin itkettää noin huono suoritus.

    1Äänestä

  • Halla-aho uunotti upeasti tuossa tuon miestoimittajan, kohdassa n. 35.30. Yleisökin nauroi tuolle toimittajaraukalle.

    2Äänestä

  • Hahah, kannattaa katsoa tuo ihan loppuun. Siinä Halla-aho uunottaa vielä monen fiksuna pitämän Apusenkin 6-0 toteamalla, että kyllä älyllinen keskustelu ja politiikka on sovitettavissa yhteen.

    2Äänestä

  • Halla-aho on ollut tähänasti paras ja vakuuttavin.
    Nyt alkoi valkkaaminen siitä, että ketä Perussuomalaista äänestän keski-Suomessa???

    2Äänestä

Mikäli puhutaan puolueiden puheenjohtajien älyllisestä kompetentista hallitsee Halla-aho sitäkin ilmatilaa. Vai väittääkö joku, että Li Andersson tai A-M Henriksson ovat älykköjä?
Petteri Orpon tahi Antti Rinteen älynväläyksiä saa kyllä odottaa seuraavaan elämään.
Sipilä on toki matemaattisesti lahjakas, mutta älytön oman edun tavoittelu pilaa kaiken.

Me maksamme Yle:lle 0,5 miljardia €, joten toiminnalta odottaisi amaattitaitoa. Toimittajat olisivat olleet viisaita, jos eivät olisi lähteneet yrittämään Jussin jyräämistä älyllisessä debatissa.
politiikan asiantuntijoissa Apunen on RKP:n juoksupoika senhän kaikki tietävät.
HBL:n päätoimittaja oli kyllä kaikkien aikojen floppi. Siihen aviisiin ei enää saada kunnon ammattilaisia. Eläkeiän ylittänyt puuhastelija , joka oli paikalla lintulautana.

Nuorille politiikan seuraajille tuli selväksi ketä pitää äänestää.

2Äänestä
  • Totta !

    "Eliitti" on jämähtäny omiin omahyväisiin kurapoteroihinsa ja kansan enemmistö paahtaa ohi ja (lopultakin) määrää tahdin ... kohti reiluutta ja välittämistä ... pääomavaltojen ja vähemmistöjen pakkovalta murenee.

    2Äänestä

Odotukset oli korkealla, mutta pettymys jopa myötähäpeä, oli päällimäiset tunteet tentin jälkeen. Kyllä se vaan niin pieleen Jussilta meni, kun ollaan aikuisten oikeasti rehellisiä. Siintä on turha syyllistää haastattelijoita, heidän tehtävänsä on haastaa.

1Äänestä

Toimittajat eivät antaneet Jussin puhua loppuun, keskeyttivät uusilla kysymyksillä yrittäessään saada Jussin sanattomaksi, mutta toisin kävi: Jussilla on sana hallussa aina loppuun asti..'
Jussi voitti 6-0!

2Äänestä

Eipä ole muut puoluejohtajat koskaan haukkuneet omien kannattajiensa ydinjoukkoa törkyturviksi tai miksikään muuksi. Persuissa sekin näyttää olevan mahdollista. Huvittavaa on etteivät "törkyturvat" nähtävästi edes ymmärrä tulleensa juuri mestarinsa julkisesti kaiken kansan edessä haukkumaksi.

1Äänestä

Tässä käy vielä niin että PS nousee suurimmaksi.

4Äänestä
  • Koitapa nyt rauhoittua persuhörhö.

    1Äänestä

  • Ja vaalivoitostaan varma Antti Rinne uhosi että Persut eivät kelpaa hallituskumppaniksi....
    Mutta, mitäpä käy jos Persut ovatkin se joka on isoin ja pääministeripuolue???

    SDP:läiset eivät taida tajuta että teollisuusliitoissa on jjo nyt äseninä enemmän Persuja kuin SDP:läisiä tai vasemmistoliittolaisia... Ainoastaan liittojen johto on enää sossujen ja vasureinen käsissä...

    2Äänestä

Halla-Aho on älyllisesti niin paljon korkeammalla kuin tavis, että on vaikea löytää vastusta väittelyissä. Oli hauska seurata kuinka Apunen ja kumppanit olivat kuin puulla päähän lyötyjä.

4Äänestä
  • Halla-aho yrittää hämätä puheenpulputuksellaan.

    1Äänestä

HBL mummo oli kyllä ihan väärässä seurassa.

4Äänestä

Päivän hienoin uutinen, ehdottomasti on, katsokaa eilinen Yle1 tentti uudestaan, meillä ainakin katsotaan illalla, hyvä perussuomalaiset.

4Äänestä

Jussi on ollut aikaisemmin sitä mieltä että natoon pitäisi liittyä jossain vaiheessa,tämän toimittajat olivat voineet ottaa esille ja tivata onko kanta vielä sama,äänestäjille tärkeä asia

1Äänestä

Halla-ahon eilisestä esiintymisesta tulee uusi virstanpylväs poliittisissa esiintymisissä.

4Äänestä
  • Missä mielessä? Tavanomaista poliittista jargonia.

    1Äänestä

YLEnkin gallup joutuu näyttämään kahden prosentin nousua kuukaudessa, miten lie todellisuudessa.

3Äänestä

Jussi punnitsee ja harkitsee puheensa. Perussuomalaiset on historian rohkein puolue, joka on kertonut ääneen ja omankin maineensa uhraten haittamaahanmuuton pahoista seurauksista. Muut on vaan hyssytelleet ! Perussuomalaiset hallitukseen asti. Vasta sen jälkeen alkaa Suomen pelastaminen niiltä osin, joilta sitä ei kokoomus ja keskusta ole vielä tuhonneet.

3Äänestä
  • Muistetaanpa taas että persu Soini oli päästämässä noin 35 000 paperitonta Suomeen kesällä 2015 ja sama olisi tapahtunut vaikka tilalla olisi ollut persu Halla-aho koska oma rahantulo tärkeämpää kuin minkään vastustaminen kun on hallitukseen päässyt.

    1Äänestä

  • fhyvwe kirjoitti:

    Muistetaanpa taas että persu Soini oli päästämässä noin 35 000 paperitonta Suomeen kesällä 2015 ja sama olisi tapahtunut vaikka tilalla olisi ollut persu Halla-aho koska oma rahantulo tärkeämpää kuin minkään vastustaminen kun on hallitukseen päässyt.

    PS hajosi Sinisiin ja oikeisiin Perussuomalaisiin juuri tyytymättömyydestä Soinin lepsuun linjaan ja oman hillotolppansa vaalimiseen.

    Perussuomalaiset vaihtoivat Soinin Halla-ahoon ja loppu tulee olemaan suomen poliittista historiaa.

    3Äänestä

  • otan_osaa kirjoitti:

    PS hajosi Sinisiin ja oikeisiin Perussuomalaisiin juuri tyytymättömyydestä Soinin lepsuun linjaan ja oman hillotolppansa vaalimiseen.

    Perussuomalaiset vaihtoivat Soinin Halla-ahoon ja loppu tulee olemaan suomen poliittista historiaa.

    Sama meno jatkuu Halla-ahonkin johdolla eli hillotolppa tärkein Halla-ahollekin joka istuu Brysselissä lompakkoaan täyttämässä eli itsekään usko puolueeseensa koska ei ole tullut johtamaan sitä Suomeen eli ajalee kaksilla rattailla roikkuen Brysselissä.

    1Äänestä

  • futgd kirjoitti:

    Sama meno jatkuu Halla-ahonkin johdolla eli hillotolppa tärkein Halla-ahollekin joka istuu Brysselissä lompakkoaan täyttämässä eli itsekään usko puolueeseensa koska ei ole tullut johtamaan sitä Suomeen eli ajalee kaksilla rattailla roikkuen Brysselissä.

    Jussi ei yritä enää brysseliin vaan keskittyy puolueen johtamiseen,niin olen ymmärtänyt

    2Äänestä

  • bersus kirjoitti:

    Jussi ei yritä enää brysseliin vaan keskittyy puolueen johtamiseen,niin olen ymmärtänyt

    Linkki tähän tietoon, muutoin mutua.

    1Äänestä

  • ftygd kirjoitti:

    Linkki tähän tietoon, muutoin mutua.

    Radio rockin haastattelu

    1Äänestä

Jussilla oli hyviä tavoitteita mutta ei kyllä ensimmäistäkään keinoa niiden toteuttamiseksi.
Populistia äänestää ihmiset jotka haluaa tulla huijatuksi aina uudelleen.

1Äänestä
  • Hah hah! Entäs ne muut sankarit ennen Jussia? Ei keinon keinoa mutta voi sitä Diipadaapa ja ennen kaikkea Siirappiliirumlaarum.

    Jussi on eri planeetalta, nyt tosiaan tarvitaan Rokkaa asioiden puolesta eikä sokerisia henkilökultteja.

    1Äänestä

SUOMALAISET on nousemassa siiheen mitä on olla SUOMALAINEN!
se tarkoittaa PERUS ASIOITA JOTKA ON NYT VIETY TÄHÄÄNSAAKKA.

PORVARIPUOLUEET keskusta kokoomus SDP
ovat ajaneet omia asioita SUOMESTA MYTIVÄT KIVIJALAT !!

SUOMESSA EI OLE TEOLLISUUTTA JOKA KANNATTAIS HEIKKONA AIKANA.
kaikki on nyt perustuu vain toisten palvelemiseen.

SIPILÄ!!!!!
sanoit että 60000 työpaikkaa olis lisää jos OLIS TYÖNTEKIJÖITÄ!!!!!!!!!!!!!!

MIKÄ TÄSSÄ MÄTTÄÄ KUN ON TYÖTTÖMIÄ ON TYÖLLISTETTÄVÄ OMAT ENSIN KAIKKI.
on otettava kaikki OPPISOPIMUS KOULUTUKSEEN KAIKKI MAHDOLLISET.

ei tarvitse ihan ole pystymetsästä etsiä ummikkoja!

2Äänestä
  • Älä valehtele persu koska SDP on vasemmistopuolue. Persut ovat porvareita vaikka yrittävät sitä peitellä.

    1Äänestä

  • Teollisuusliittojen jäsenistöissä on enemmän Persuja kuin vasureita tai sossuja... vain johto on enää sossuilla...

    2Äänestä

Laittomasti maassa olevat ja kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden paikka on säilössä. Se luo turvallisuutta. Tämän PS toteuttaa heti noustuaan suurimmaksi.

2Äänestä
  • Uskoo ken tahtoo. Juuri tuo on osa sitä unelmahöttöä millä teitä vedätetään.

    1Äänestä

maanviljelijät uskoo nyt viestikapulan ps käsiin kun omapuolueeksi noteerattu keskusta ei kyennyt mihinkään muuhuun kuin kurjuuden maksimointiin.

kaikkeen löytyy lääke
koulutuksen parantamiseen ennenkin löytyy rahat peruskivi on SIVISTYS JA KOULUTUS.

NYT ON VERORAHAT SIOTETTU VÄÄRÄÄN VIRTAAN.

kaikki kääntämään suomilaivan suunta myötätuulen vesille.

2Äänestä

sdp ei aja suomalaisten asioita on heillä pää tavoite kansoittaa maa muilla sitä ne ajaa juuri sitä ei suomalaiset tahdo.

2Äänestä
  • Kepu Sipilän hallituksella on Suomen mamutusennätys kesältä 2015 jolloin kepu Sipilä, kokoomus Orpo ja persu Soini päästivät Suomeen noin 35 000 paperitosnta ulkomaalaista. Kepu Sipilä oikein kutsui irakilaiset ja afgaanit Suomeen luvaten heille talonsa jonka tosin myi sittemmin uskonveljilleen ja kippasi ulkomaalaiset paperittomat Suomen veronmaksajien niskoille.

    2Äänestä

Kertoo lähinnä kuulijan omasta älykkyydestä jos piti Halla-ahon esiintymistä erityisen vakuuttavana. Pistää silmään että täällä on kehuttu vuolaasti Halla-ahon argumentteja. Itse en nimenomaan tentistä löytänyt juuri mitään argumentteja vaan lähinnä piikkejä ja hyökkäyksiä muita kohtaan. Omat avaukset ja omat toimet oikein minkään asian korjaamiseksi loistivat lähes täysin poissaolollaan. Halla-aho on varmasti ihan älykäs mutta hänellä on suuria vaikeuksia päästä asiaan riittävän nopeasti tällaisessa haastettulutilanteessa. Tai sitten hän ei edes halua koska joutuisi sanomaan jotain selkeää jota ei halua tehdä.
Mutta toki Halla-ahon kannattajille riittääkin tällainen puhe jossa kerrotaan miten kaikki on huonosti mutta ei kerrota miten se ihan oikeasti korjataan keinoilla jotka ovat mahdollisia ja toimivia.
Hyvä esimerkki oli ilmastomuutos joka tarvitsee Halla-ahon mielestä globaaleja ratkaisuja sen sijaan että Suomi tekisi mitään. Mitä ne globaalit ratkaisut sitten ovat ja miten Suomi voisi olla niitä vauhdittamassa, jäikin sitten jälleen kerran kertomatta.

1Äänestä
  • Oikeassa olet.

    1Äänestä

  • "Hyvä esimerkki oli ilmastomuutos joka tarvitsee Halla-ahon mielestä globaaleja ratkaisuja sen sijaan että Suomi tekisi mitään"

    HALLA-AHO EI SANONUT ETTEI SUOMEN TARVITSE TEHDÄ MITÄÄN ILMASTONMUUTOKSEN ETEEN! HIEMAN TARKKUUTTAA JA TOTUUTTA KIITOS.
    Sanoi, että Suomi on tehnyt selkeästi enemmän kuin edes Euroopassa keskimäärin muut tekevät. Suomi on ollut mallioppilas mutta voi nyt myös suojella omaa talouttaan ja mahdollisuuksiaan mm. vanhusten hoitamiseen sitä kautta.
    Kun tosiasia taustalla on vieläpä se, että vaikka kaikki suomalaiset lopettaisimme elämisen kokonaan, se ei paskaakaan vaikuttaisi ilmastonmuutoksen etenemiseen!

    Suomen teknologian kehittämisellä ratkaisemaan ilmastonmuutoksen ongelmia ei ole mitään tekemistä sen kanssa, että meidän pitää lyödä omaan jalkaamme kirves ja tuhota taloutemme sen takia, että olemme muita "parempia". Teknologia edelläkävijyys on tavoiteltavaa! Ja se on yksi keino niiden globaalien ratkaisujen vauhdittamisessa.

    Me emme ole niin rikkaita että meillä olisi varaa tällaiseen ylemmyyteen tässä kohtaa. Hinnan maksavat kuitenkin mm. vanhukset ja vammaiset ja uhri on turvallinen yhteiskuntamme.

    3Äänestä

  • Väärässä olet !

    Käy tentti läpi uudestaan ylen areenasta, niin myöntänet itsellesi, että Hallis on aloittanut uudenlaisen tavallista kansalaista puhuttelevan poliittisen kulttuurin sen sijaan, että vanhojen puolueiden pöhöttyneet irvinaamat pyörittää samaa vanhaa savikiekkosloganigrammofooniaan.

    Suomi tarvitsee muutoksen myötätunto edellä, rahan tulee seurata perässä, ja varakkaat vois hetken hellittää ahneussairaudessaan, koska muuten siintävä perikato ei säästä niitäkään.

    3Äänestä

  • Taitaa olla kuulun ymmärtäminen hiukan vajaa ko henkilöllä. Mitäs ne muut ovat ratkaisuja rahapulaan esittäneet? ABC . Niinkö.alko , bensa,ja cigaret kun ei enää sähköstäkään saada verotuloja.

    1Äänestä

Mahtavaa oli myös vihreiden romahdus.

3Äänestä

JUURI sitä on vaalinalusaika että katsotaan miten on maata johdettu OIKEUDENMUKAISUUS
PUNNITAAN!.
jos hallituksen meno on että RIKKAILLE KAIKKI KANSALLE JÄÄ VAIN MAKSAJAN OSA.

joille on annettu runsaudenkädellä niiltä on otettava pois NIIDENKIN PITÄÄ TULLA VÄHEMMÄLLÄKIN TOIMEEN.

2Äänestä
  • Tuo on juuri sitä populismia jonka jotkut nielee koukkuineen ja kohoineen. Ei tosin vastaa todellisuutta mutta mitäpä siitä.

    Äänestä

Nyt tarvitaan Putinia. Siksi ääni perSSuille.

1Äänestä
  • No et sitten enää muuta keksinyt sanoa olisit vielä lisännyt ne kuunatsit. Että silleen.

    2Äänestä

Myötä häpeä on melkoinen koittaisivat toimittajat peittää asenteellisuuttaan yrittäisivät edes vähän?

3Äänestä
  • Ne toimittajat ovat kuin pieniä ipanoita jotka kehtaavat näyttää selvästi kenen kanssa ei leikitä.

    2Äänestä

Toimittajien ja ns asiantuntien tyhmyys tässä pisti silmään. Toiminnallaan he lisäävät persujen kannatusta.

3Äänestä

Olihan se Hitlerkin vakuuttava...

Äänestä
  • Miksi vertaat Jussia Hitleriin? Perusteluja kiitos.

    Tällaisesta rinnastuksesta on velvollinen esittämään faktaa. Minusta hänen puheensa eilen vaalihaastattelussa ei antanut tällaiseen rinnastukseen minkäänlaista aihetta.

    2Äänestä

  • Jaa että mustihinuri ei salli matupedareitten kurittamista ? Ei oikeuden vaatimus tee kenestäkään Hitleriä, joka viis oikeuksista ihan ite sekoili ittensä syvään lokaan.

    2Äänestä

En kylläkään katsonut tenttiä, on niin epämiellyttävän näköinen muumio tuo Halla-aho, ettei kestä katsoa...mutta lukemani perusteella hän ei osannut kuin kierrellä vastatessaan eli ei osannut kysymyksiin vastata. Puutaheinää puhuminen menee vain läpi joihinkin ja ennenkaikkea uskotaan sekin Jos sattuvat pääsemään hallitukseen, niin vähäisen politiikan seuraamisen voi jättää kokonaan, jää sekin aika parempaan tekemiseen:)
Toinen erittäin epämiellyttävä siinä porukassa on Huhtasaari, jota joku tituleeraa jopa kauniiksi...silmälasien hankinta näillä sanojilla edessä. Tavallisennäköinen blondattu plagioija.

Äänestä
  • Pitipä tuokin kirjoitaa. Et varmaankaan seuraa politiikkoja, sen uskon. Huhtasaari erottuu eduskuntasalin rivistöstä kuin porkkana lanttumaasta. Muut vanhoja , lihavia vaan tämän kauneus säihkyy jo kaukaa.

    1Äänestä

  • Kattele ihku rauhas svenska yle sfp aporna, nii saat pöhinää arkiseen tuherruksees 😄

    1Äänestä

Huvittavaa kuinka palstalla jotkut väittävät ettei Jussilla ollut esittää keinoja Suomen talouden ja hyvinvoinnin parantamiseksi.

Eikö se esim. ole yksi hyvä keino, että leikataan miljardeja lasten joukkoaiskaususkonnon valtapyrkimysten ja raiskaajien luksuelämän rahoittamisesta ja käytetään ne rahat suomalaisten hyvinvointiin?

2Äänestä
  • Tismalleen!

    2Äänestä

Häiritsevää Halla-ahon haastattelussa oli toimittajien ja myös kommentoijien todella suuri vaikeus peittää vastenmielisyytensä haastateltava kohtaan. Apusella ja HB:n päätoimittajalla ei ilmeisesti ollut joko kykyä tai halua kuulla mitä Halla-aho puhui. Molemmilta hyvä esimerkki siitä kuinka laittamalla aivot vastenmielisyysmoodille, kuulee aivan omiaan.

3Äänestä
  • Halliksella oli jatkuvasti vaikeuksia vastata esitettyyn kysymykseen, pysyä asiassa. Varsinkin kun aina ei voinut aloittaa lausetta sanoilla: "mutkun matut...."

    1Äänestä

  • Hyrhyrrrr kirjoitti:

    Halliksella oli jatkuvasti vaikeuksia vastata esitettyyn kysymykseen, pysyä asiassa. Varsinkin kun aina ei voinut aloittaa lausetta sanoilla: "mutkun matut...."

    Totta.

    1Äänestä

haukkooko ps muitapuolueita miltä ihminen näyttää se ei ole asiallista ja ketä haukutaan eivät noteraa koska haukkujat jäävät omaan kastiin yliheitettiin .

1Äänestä
  • Omiaan törkyturviksi nimittelevät:) Persut ovat ylivoimaisesti edustettuina näissä höpinöissä täällä, heillä näes on joutavaa aikaa...niin luule että sinisten, Soinin ja Sipilän nimitteyt ja haukkumiset ovat heidän tuotoksiaan pääasiassa. siellä on jos mitä eläimiä käytetty nimittelyissä, pälvikaljurottaa sun muuta, samoin puututtu uskontoon, vaikka maassamme on uskonnonvapaus. Ainakin pitäisi olla sen enempää toisia nimittelemättä vakaumuksen mukaan.
    Ja jos ulkonäkö on luihunnäköinen, niin se yleensä merkitsee sitä, että henkilö on luihu jne.
    Se ulkonäkö ja esiintyminen kuvaa ihmisen luonnetta paljon.
    Eli se, onko iso nenä tms. ei tee ulkonäöstä epämiellyttävää, vaan se puuttuuko "sisältä" jotain tärkeää, empatiaa, positiivisuutta yms.

    Äänestä

  • huhuhuh kirjoitti:

    Omiaan törkyturviksi nimittelevät:) Persut ovat ylivoimaisesti edustettuina näissä höpinöissä täällä, heillä näes on joutavaa aikaa...niin luule että sinisten, Soinin ja Sipilän nimitteyt ja haukkumiset ovat heidän tuotoksiaan pääasiassa. siellä on jos mitä eläimiä käytetty nimittelyissä, pälvikaljurottaa sun muuta, samoin puututtu uskontoon, vaikka maassamme on uskonnonvapaus. Ainakin pitäisi olla sen enempää toisia nimittelemättä vakaumuksen mukaan.
    Ja jos ulkonäkö on luihunnäköinen, niin se yleensä merkitsee sitä, että henkilö on luihu jne.
    Se ulkonäkö ja esiintyminen kuvaa ihmisen luonnetta paljon.
    Eli se, onko iso nenä tms. ei tee ulkonäöstä epämiellyttävää, vaan se puuttuuko "sisältä" jotain tärkeää, empatiaa, positiivisuutta yms.

    Tippui kirjaimia pois, mutta kyllä tuosta selvän saa paremmin kuin huonon politiikon puheista.

    Äänestä

  • huhuhuh kirjoitti:

    Omiaan törkyturviksi nimittelevät:) Persut ovat ylivoimaisesti edustettuina näissä höpinöissä täällä, heillä näes on joutavaa aikaa...niin luule että sinisten, Soinin ja Sipilän nimitteyt ja haukkumiset ovat heidän tuotoksiaan pääasiassa. siellä on jos mitä eläimiä käytetty nimittelyissä, pälvikaljurottaa sun muuta, samoin puututtu uskontoon, vaikka maassamme on uskonnonvapaus. Ainakin pitäisi olla sen enempää toisia nimittelemättä vakaumuksen mukaan.
    Ja jos ulkonäkö on luihunnäköinen, niin se yleensä merkitsee sitä, että henkilö on luihu jne.
    Se ulkonäkö ja esiintyminen kuvaa ihmisen luonnetta paljon.
    Eli se, onko iso nenä tms. ei tee ulkonäöstä epämiellyttävää, vaan se puuttuuko "sisältä" jotain tärkeää, empatiaa, positiivisuutta yms.

    Lässynlässyn junas meni jo.

    Islamistien uhrit on todellisia, mee ittes uhraan mut älä vaadi sitä muilta.

    MamuUskonnot vittuun.

    2Äänestä

Rehellisyyteen ja faktaan on helppo ihastua.

2Äänestä

Huimaa tietämystä ja viisautta Jussilta

2Äänestä
  • Jaa näit sellaista. No nuohan ovat suhteellisia asioita, vertailutasosta riippuen.

    Äänestä

  • Vertailutasona voidaan pitää Orpoa, Sipilää, Rinnettä, Anderssonia jne

    2Äänestä

https://yle.fi/uutiset/3-10711554

Äänestäjän pitää nyt valita onko hänen edustajansa lihan syönnin ja autoilun kieltävä Antti Rinne, joka myös lopettaa taloudellisen kasvun. Vaihtoehtona on loistava Jussi Halla-aho, joka satsaa Suomen ja suomalaisten hyvinvointiin ja turvallisuuteen. Persut voittaa nämä vaalit!!!

2Äänestä
  • Rinne ja Haatainen yhdistää jokaisen matun suvut suomeen. Virta kasvaa, jos sdp pääsee päättämään vihreiden kanssa.

    2Äänestä

  • Valetta suollat. Ei Rinne ole lihansyöntiä kieltämässä eikä autoilua. Kepu ja kokoomus ovat kohkanneet sähköautoista koska kepu Sipilällä 150 000 euron Tesla ja kokoomusmiljonääri Eero Lehdellä. Jotain rotia vaalivalheteluunkin persu.

    Äänestä

Olin pettynyt koska nieleskelyä GULP ei olla vieläkään saatu hallintaan. Asiasisältö suht ok mutta verratkaapa esiintymistä ja ulosantia vaikkaZyskowskin tai Pekkarisen kaltaisiin puhujiin. Jussi on tutkija ja käyttää liikaa sivistyssanoja. Taannoin kertoi kuinka Suomen kunnat ovat heterogeenisiä. Iäkäs isäni kyseli: mistä Jussi tietää että kunnissa ei asu homoja?

Äänestä

Tämän illan kliimaksi on katsoa nauhoitettuna Halla-ahon hieno puhe tentin aluksi uudestaan. Ihan silmäkulma kostui, niin hyvin hän puhui, ainakin tämmöisen 5 lasta maailmaan synnyttäneen 50-vuotiaan naisen näkökulmasta.

3Äänestä

Harvoin, tuskin koskaan ennen kansakunta saa kiittää tulevasta selviytymisestään yhtä miestä.

1Äänestä

Halla-ahon haastattelu uusintana ykköseltä, klo 15.45, tänään. Kannattaa katsoa, miten mestari vie sekä haastattelijaa että Matti Apusta välillä niin, että yleisö repeää täyteen naurunremakkaan.

2Äänestä

Menen heti ensi viikolla antamaan ennakkoäänestyksessa ääneni perussuomalaisille. Siltä varalta, jos vaikka kuolee ennen varsinaista vaalipäivää.

2Äänestä

Minusta myös vihervasemmiston pitäisi olla kiitollisia Halla-aholle. Hekin voivat kuunnellessaan Jussia oppia maailmasta jotain.

2Äänestä

Varsinkin tämä toimittelija Olli Seuri otti suorastaan kuvainollisesti "pataan"... mistä löytyy oikeasti noin surkeita haastattelijoita kuin tuo Olli oli...

Apunen on suurpääoman ja glopalismin aisankannattaja... ei juuri herätä käsitystä asiantuntijasta...

2Äänestä

Apumatti ja Ginsusa olivat todella puolueellisia, mutta se ei himmentänyt Halla-ahon asiallisia ja napakoita vastauksia. Jälleen kerran Halla-aho vei keskustelua varmasti ja asiantuntevasti. Ollipoika yritti muutaman kerran kukkoilla, mutta yritykseksi se jäi ja Kirsihei on jo ottanut opikseen, eikä pahemmin kokeillut onneaan tällä kertaa. Marjasan on fiksu nainen ja käyttäytyy neutraalisti, koska tajuaa että Ylessä tulee vallanvaihto eikä aio olla lähtijöiden joukossa, katuu varmaan aiempia ylilyöntejään. https://areena.yle.fi/1-4493541

Apumatti peräsi Halla-aholta enemmän konkreettisia keinoja työttömyyden ja valtion taloudenhoitoon... kertoo kaverin ketunhännästä, jos tivaa yksityiskohtaisia vaalilupauksia - jollaisia muut puoluejohtajat latelivat, joita saisi sitten analysoida.

2Äänestä

Halla-ahon esiintymisestä tulee kouluissa suosittu. Hienoamopetusta kantasuomalaisille lapsille.

1Äänestä

suomalaiset heräsi muuttuneeseen aikaan siitä kiittää maanviljelijät ,opiskelijatja kaikki.

nyt ei kannata missata äänestämään kaikki jos miljoona ääntä nukkuvaa täyttää kansalais velvollisuuden .
se on niin paljonettä selusta oli vahva.

1Äänestä

SDP:lle matut kantasuomalaisia tärkeämpiä

1Äänestä

Hallis on ainoa järjissään oleva poliitikko.

1Äänestä

Ei ole enään helpompaa tapaa valita puolue jota äänestää, ei tarvi mitään vaalikoneita katsella. Senkun vain laittaa mieleisensä PS ehdokkaan numeron äänestyskorttiin .....

2Äänestä

Järjenvastaisuus ja suvaitsevaisuus meni jo

1Äänestä

Ylivoiman edessä antauduttava. PS

1Äänestä

Apu-Matti kertoi ohjelmassa mm. ettei PS:n äänestäjät kerro kantaansa edes Oy Valtion utelu AB:n urkkijoille, joten mistä hän tietää mitä puoluetta urkinnan kohde aikoo äänestää? Onko Apu-Matti selvännäkijä?

Äänestä

Minä kunnioitan ja arvostan Halla-Ahoa ja olen useimmissa asioissa samaa mieltä.
Mutta kuitenkin haluan sanoa, että liiallinen puheenjohtajan pitäminen erehtymättömä on sairasta.
Minulla on muutamia tuttuja esim keskustassa jotka sanovat, että ei Sipilä voi olla vääräsä, vaan se, mitä hän sanoo on totta kuin jumalan sana.
Siis kukaan ei ole täydellinen.mutta Halla-Ahon ajatukset ovat lähellä minun ajatuksiani ja äänestän hänen puoluettaan.
Äänestetään sellaista puoluetta joka ajaa mieluisinta politiikkaa. Henkilöt ovat toisarvoisia siinä asiassa.

1Äänestä

Nyt+herätellään+kaikki+nukkuvat+ja+annetaan+PS:lle+22%+kannatus

1Äänestä
  • Halla-aho on niin ylivoimainen, että hän rusikoi älyllään ja oikealla tiedollaan ja sen tulkinnalla kaikki, niin toimittajat kuin nämä ns. kaiken arvostelijat. Täytyy sanoa,että mitä varten se Apunenkin on siellä muka sanomassa viimeistä sanaa. Ainakin siltä tuolilta hänen olisi viisainta väistyä ja mennä oikeisiin töihin.
    Lopputulema on kuitenkin. että Halla-aho oli sellainen kallio, että arvostelijoiden kynnet raapivat vain kallion pintaa jättämättä siihen edes kynsien jälkiä.
    Halla-ahon esiintyminen vahvisti vain jo ennestään vakaumustani äänestää perussuomalaisia.

    1Äänestä

  • Monet tuolla edellä moittii sitä, ettei Halla-aho mainitse keinoja epäkohtien korjaamiseen.
    Kaksi oikein tärkeää ja kansakunnalle todella kallista asiaa hän otti kohteekseen, joihin parantava keino on itsestään selvä. Nimittäin miljardien satsaaminen turhiin matuihin ja tämä ilmastovouhutus, joka joittenkin mielestä on Suomen asia ja , että Suomi voisi toimillaan pelastaa pallon. Näitten maailman pelastajien pitäisi mennä sinne missä asia on ajankohtainen, esim. Kiinaan ja Intiaan. Suomella ei ole mitään parantavaa vaikutusta ilmastoon, vaikka koko väestö katoaisi. Suomen hiilijalanjälki suurenee vain valtavalla väestönsiirrolla Afrikasta ja Lähi-idän maista tänne, jota jo parhaillaan suoritetaan.

    1Äänestä

  • Ilo todeta, että täällä on asioita ymmärtäviäkin ihmisiä. Siis perussuomalaisia.

    1Äänestä

Minun ovensuukyselyssä PS tulee saamaan kansan tahdon mukaisesti suuren voiton tulevissa vaaleissa. Tehdään se yhdessä.

1Äänestä

kaikki yrittäjät jotka vaatii ulkotuontia työhöön tulla niin hyvin esille että suomalaisetkin tavoittaa
vapaat paikat.
kaikella voi ratsastaa valheellakin ja saada aikaan raskaat askeleet.

tai
työpaikat työntekijätkin tietää todellisuuden puutteesta onko vajetta.
vajetta voi olla mutta oikeaa halua palkata ei löydy.
on niitä haamuja

Äänestä

Kuinka paljon on maahanmuuttajille jaettu rahaa? Jos nekin miljoonat olisi laitettu suomalaisille, lapsilisien nostoon ym. muihin suomalaisten menoihin, olisi syntyvyyskin omasta takaa noussut!

J.Halla-aho menestyi hyvin haastattelussa, ei ärsyyntynyt, vaikka oli tosi huono mieshaastattelija, joka koko ajan puhui päälle, ei antanut puherauhaa, niin että olisi kunnolla saanut vastatuksi!
Oli huono tuo miestoimittaja, ! Huhuhhh!

1Äänestä

Koska tuleeMTV 3 tentit. Olisi nautittavaa kuunnella Halla-ahoa lisää.

1Äänestä

Jussi on paras

1Äänestä

Koko Kansan Jussi pelastaa kansakuntamme.

1Äänestä

Otan vaalien jälkeisen päivän vapaata, juhlin PS:en voittoa

1Äänestä

ei kukaan uskalla olla muutapuoluetta kuin ps. VOITTAJAN PUOLELLA PÄÄSEE PITKÄLLE JA MUUTENKIN OK.
siitä on hyötyä YRITTÄJÄLLEKIN kuin YKSITYISELLE HENKILÖLLE

1Äänestä

Halla-aho jo nyt vaalien ääniharava.

1Äänestä

Jussi oli niin murskaavan hyvä, että Yle poisti Halla-ahon vaalitentin yle areenassa suuressa paniikissaan.

1Äänestä

Yle terrori ei PS tsunamia pysäytä

1Äänestä

Halla-ahon vaalitenttiä katsottu Yle areenassa enemmän, kuin muiden yhteensä.

1Äänestä

Katsoin hetki sitten sen, jäätävän hyvä,

1Äänestä

Juudas Sampo Terho nyt vaalitentissä.

1Äänestä
  • No Matti Nykäsen kuolemalla yritti kansaa flirtailla tuo ketku :Että silleen.

    1Äänestä

Aivan. YLE:n ja muun massamedian poliittinen agenda, sosiaalinen manipulaatio ja kansan taluttaminen heidän haluaamaan globalistiseen suuntaan alkaa paljastua mutta myös ontua.

Hitaasti mutta varmasti massamedian ja erityisesti sen taustavoimien karvainen totuus alkaa näkyä. Yhä useampi ymmärtää.

Ja se on hyvä.

Äänestä

Apusen taustan tuntien on kyllä täysin väärä tähän ohjelmaan.

Äänestä

on harjotellut peilinedessä puhetta terho.

ennen oli hyvin tai ainakin paremmin nyt on hallitus nyökkinyt eu pilliä tanssien.

Äänestä

JUSSISTA SEURAAVA PÄÄMINISTERI !

1Äänestä

nyt kepu ja sdp tahtoo kosia äänestäjiä sähköveroon muutoksia .

SIINÄ OLI VIHREÄT KOKOOMUS JA KAIKKI MUUT PAITSI PS.
nostamassa ja MYIVÄT AUSTRAALIAN ELÄKELÄISRAHASTOON SUOMEN ENERGIAN!

SIINÄ ON SUURI VALHE KOSKEA TUOHOON PUOLITUKSEEN!!

1Äänestä

toreilla ja turuilla on ps . 1 muut ei kestä kun totuus puoltaa ps.

1Äänestä

Meillä ei ole varaa kuin tehdä perussuomalaisista suurin pelastamaan maastamme mitä pelastettavissa on.

1Äänestä

Halla-aho ei eroa Veikko Vennamosta juuri muuten kuin ettei Halla-ahoa ole vahtimestareiden tarvinnut kantaa ulos.
Kuten ehdittiin monta kertaa vain muutamassa vuodessa nähdä, äärioikeistolainen muukalaisvihamielisyys ei ole kantanut mihinkään eikä kanna muuhun kuin muukalaisvihaan. Viha ei pelasta maatamme minkäänlaiselta kansainvaellukselta, kuten ei todennäköisesti mitään muutakaan EU-maata.
Ei ole ollut eikä ole mitään syytä kuunnella halla-ahojen ja terhojen jorinoita, koska ne on kuultu jo niin monta kertaa ja erittäin köykäisiksi havaittu,
Hakeutuisivat mepeiksi, ylijäämäkansanedustajien lepokotiin, jossa suomalaiset eivät ole saaneet eivätkä voi saadakaan aikaan juuri mitään.
Eikö maasta enää muuta kommentaattoria löydy kuin Aamulehdestä aikoinaan EVAn vuorineuvosten juoksupojaksi lähtenyt Matti Apunen??
Hänen neroutensahan paljastui viimeistään jo v. 2010, kun ukko innostui vaatimaan, että toimittajien puoluekantojen pitäisi olla julkisia!!
Ainakin kaksi 1700-lukulaista taisi nöyrinä poikina ilmoittautuakin: toinen tunnusti olevansa "Hattu" ja toinen "Myssy."
Selvittämättä jäi, jos toimittaja kopissa kaikesta huolimatta äänestäisikin aivan jotain muuta kuin Apuselle piruuttaan "paljastamaansa" politrukkia.
On se nero mieheksi. On.

Äänestä

Kirjastossa oli upea tunnelma ennakkoäänestyksessä. Saman henkiset, suomen suomeksi taas haluavat olivat antamassa ääntään Jussi Halla-aholle.

1Äänestä

Missä Halla-aho puhuu on kunnon kuhina.

1Äänestä

Eläkkeiden takia mamuja ei suomeen tarvita. Nykymenolla selvitään tutkitusti vielä 30 vuotta. Silloin suuret iläluokat pääosin jo haudassa.

1Äänestä

Juuri näin

Äänestä

PS:n vaalivoitto ja nousu suurimmaksi puolueeksi on varma

1Äänestä

Enää viikko ja PS nousee valtaan

1Äänestä

KIITOS JUSSI että annat toivoa päähänpotkituille ja petetyiille eläkeläisille ja sairaille.

1Äänestä

Halla-ahon radio mainokset ovat nautittavia.

1Äänestä

Enää viikko ja Halla-aho alkaa johtamaan maatamme.

1Äänestä

Aika matelee ensi sunnuntaita odotellessa.

1Äänestä

Aurinko paistaa

1Äänestä

Aurinko paistaa perussuomalaisille ja heidän kannattajilleen

1Äänestä

Tänään Hallo-aho loistaa MTV:n suuressa vaalitentissä, MTV kello 20_00-22:00

Äänestä

Kohta alkaa Halla-ahon näytös, mtv kello 20:00

Äänestä

Upeaa, että vihdoinkin voimme palautta suomen sellaiseksi, kuin sen kuuluu olla.

Äänestä

Halla-aho ylivoimaisesti paras ensimmäisestä viimeiseen vaalitenttiin.

Äänestä
  • seisauttavan älykäs

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 28 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kiitos_Jussi kirjoitti:

Matti Apunen ja hufvudstadsbladet seniili mummo oli palkattu vain ja ainoastaan arvostelemaan Halla-ahoa, jo ennen tenttiä.

Säälittävää, ylen toimittajat Halla-aho nöyryytti teidät täydellisesti.Toimittajien päälle puhuminen sekoitti heidät itsensä, ei Jussia.

Halla-aho oli uskomattoman hyvä kaikissa vastauksissaan. Se että hän selätti ja nolasi ylen toimittajat ja "asiantuntijat" oli piste IIN päälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu