Työterveyshuolto syy lääkäripulaan

tavallinenko

Sinne ne katoavat mellevämpiin oloihin sen sijaan, että käärisivät hihansa ja talikoisivat hommia terveyskekuksessa? Voiko työterveyshuoltoa syyttää lääkäripulasta?
Työterveyshuollon erikoislääkäri sanoi hiljakkoin Kouvolan Sanomissa, että työterveyshuolto on osasyyllinen lääkäripulaan – musta aukko, joka imee liikaa lääkärityövoimaa ja käsittämättömän määrän verorahaa.
Samaan aikaan hallitus leikkaa koulutuksesta joten lääkäripula pahenee tulevaisuudessa.
Onneksi Sipilän SOTE ei toteutunut esitetyssä muodossa.
Lääkäreiden koulutuspaikkoja on lisättävä runsaasti että lääkäreitä riittää myös terveyskeskuksiin.
Ajatelkaa kansalaiset paljonko ainoastaan eduskunnan työterveyshuolto maksaa?

16

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PieniPiruVasempaan

      Eli lopetetaan työterveyshuolto ja laitetaan porukka terveyskeskuksiin.
      Silläkö sitten jonot katoavat?

      Yksityisellä puolella lääkäri hoitaa päivässä enemmän potilaita kuin julkisella. Sillä perusteella jonot vain kasvaisivat, jos lääkärit menisivät julkiselle puolelle. Toinen tärkeä seikka on, että yksityisen puolen kulut potilasta kohden laskevat, kun potilasmäärä kasvaa. Julkisella puolella asian on täysin päinvastoin. Kaikki siis puoltaa sitä, että yksityistä pitää saada lisää koska se on halvempaa ja tehokkaampaa.

      Lääkäreiden palkassa ei ole merkittäviä eroja julkisella ja yksityisellä puolella, kun otetaan huomioon kokemus ja osaaminen. Kokemneet lääkärit kuitenkin suosivat yksityistä työnantajaa koska sen kanssa on helppo sopia työehdoista yksilöllisesti. Kunnassa tilanne on tai jätä ja yleensä ne, jotka voivat valita jättävät.

      • horsmankukka

        Kunnallisissa terveyskeskuksissa on yleislääkäreillä varmasti jatkuva kova kiire. Vanhoja eläkeellä olevia ihmisiä on potilaina runsaasti. He eivät käy työterveyshuollossa. Yleensä edullisissa julkisissa terveyskeskuksissa. Yksityisen sektorin lääkärien keskimääräinen kk-palkka on vajaan tonnin enemmän kuin julkisella puolella.
        Lauseesi "Yksityisellä puolella lääkäri hoitaa päivässä enemmän potilaita kuin julkisella" ei pidä alkuunkaan paikkaansa. Mistä tietosi revit. Yksityiselle lääkkärille pääsee usein nopeastikin kun ei ole jonossa niin paljon edellä porukkaa. Rahalla saa ja hevosella pääsee.
        Ei tietenkään työterveyshuoltoa ole järkevää siirtää vain julkisiin terveyskeskuksiin. Sekajärjestelmä on hyvä. Työnantaja päättää miten firman työterveyshuollon järjestää.


    • typerää

      Minä kun en niele tuota yksityisellä puolella enemmän hoidettaviin, en alkuunkaan!
      Yksityisellä puolella ja nimenomaan työterveyspuolella hoidetaan akuutteja tartuntatauteja ja muita pikkuvaivoja, mutta terveyskeskuksissa hoidetaan monisairaita, iäkkäitä ja mielenterveysongelmaisia joita ei yksityisillä vastaanotoilla näe.
      Mienterveysongelmista kärsivää psykoosissa olevaa ei oteta "tehokkaasti" vastaan siinä pitää olla aikaa ja asenetta, että ne saadaan hoidettua. Tai muistisairas kiire tai väärä asenne ei toimi.
      Onhan näistä "tehokkaista" lääkäriasemista kokemusta. Koliikki vauva, joka kärsi todella pahoista ilmavaivoista, vatsakivuista niin ainoa mihin yksityinen lastenlääkäri pystyi oli: viekää tuo huutava vauva pois!!
      Terveyskeskuslääkäreiden tehokkuuden lisäys todella lisää kustannuksia koska he hoitavat potilaita jotka vaativat erikoissairaanhoitoa tai sairaalahoitoa.

      • HÄH1

        Siis et usko, että yksityisellä tehdään enemmän potilaista samassa ajassa ja selität miksi niin on?


    • Täh2

      Mikä on kun et ymmärrä?

    • Kaihijonossa

      Vuodesta 1995 vuoteen 2011 työterveshuollon menot kasvoivat 335 miljoonasta 689 miljoonaan, eli 5,3 prosentin vuotuista kasvua. Vastaavana aikana terveyskeskusten perusterveydenhuollon avohoidon menot kasvoivat keskimäärin vain 1,3 %/vuodessa. Työterveyspalveluista laboratoriotutkimusten määrä lisääntyi erittäin voimakkaasti. Vuonna 1995 ehtiin 3,2 miljoonaa laboratoriotutkimusta, mutta 2009 niitä tehtiin jo seitsemän miljoonaa. Työterveyshuollossa toisin sanoen "KANNATTAA TUTKIA".

      KUN KELA KORVAA
      Kela maksaa työnantajille korvausta työterveyshuollon järjestämisestä aiheutuvista kustannuksista. Korvaus maksetaan Kelan työtulovakuutuksesta, jonka rahoittavat työnantajat ja työntekijät. Ehkäisevästä toiminnasta korvataan 60 % ja sairaanhoidosta 50 %. Korvaus on suurempi kuin mitä Kela korvaa yksityisestä sairaanhoidosta.

      SITÄ ENEMMÄN TULEE RAHAA PALVELUNTARJOAJILLE
      MITÄ ENEMMÄN PALVELUITA (tarvittiinpa niitä tai ei)

      Työterveyshuollolla oli alkujaan tarkoitus toimia ennaltaehkäisevästi, mutta se laajeni nopeasti sairaanhoidon puolelle. Nyt terveysterveyshuollossa käyvät kaikkein terveimmät eli työntekijät.
      Monisairaat, vanhukset, köyhät ja siis eniten terveyspalveluja tarvitsevat jonottavat julkisia palveluja. Varakkailla sairailla on vakuutuksensa ja yksityiset palvelut, joita kylläkin Kela tukee.

      Näin Suomi jakautuu terveyspalveluissa ainakin kolmeen "kastiin" tai oikeastaan neljään:
      - heikkoimmat palvelut ovat niillä, joilla ei ole varaa maksaa edes terveyskeskuspalveluita tai lääkärin määräämiä lääkkeitä (hallitus suunnitteli korottavansa terveyskeskusmaksuja, matkakulujen kattoa ja lääkekulujen kattoa yhteensä jopa 1.600 euroon vuodessa).
      - toiseksi huonommassa asemassa ovat sairaat pienituloiset, jotka jonottavat ensin terveyskeskuksissa ja saadakseen erikoissairaanhoitoa (lähetteellä) joutuvat jonottamaan erikoislääkärille jopa kymmenien tai jopa satojen kilometrien päässä. Monisairaille maaseudun vanhuksille pitkät matkat ja jonottaminen on kovaa.
      - hyvät palvelut ja nopeasti, Kelan tukemina, saavat varakkaat suomalaiset yksityiseltä puolelta. Hoitoon pääsee yleensä heti.
      - parhaat palvelut saavat työterveyshuollon asiakkaat, joille terveystarkastukset, tutkimukset ja hoito on ilmaista eikä niiden määrässä säästellä, kun palvelun tarjoavat laskuttavat määrän mukaan.

      Erikoissairaanhoito on Suomessa korkeatasoista. Erityisesti julkisella puolella. Valitettavasti jonot julkisella puolella erikoislääkärille ovat pitkät.
      Esimerkiksi kaihi on Suomen yleisin silmäsairaus. Suomen näkövammaisten liiton mukaan Suomessa silmätautien erikoissairaanhoidossa hoitoon pääsyä odotetaan muita erikoisaloja pitempään.
      Pisimmät kaihileikkausjonot eli keskimäärin 154 päivää ovat Helsingin ja Uudenmaan siaraanhoitopiirissä. Pohjois-Pohjanmaalla ja Vaasassa samaa hoitoa pitää odottaa keskimäärin 20-40 päivää.

      Lääkäripula helpottuu siten, että lääkäreitä koulutetaan riittävästi. Suomessa tarvitaan suomen kieltä osaavia, suomalaisia lääkäreitä myös maaseudulla, jossa julkisten terveyspalvelujen tarve on suuri.

      • PieniPiruVasempaan

        Olet epärehellinen.

        "Sattumanvaraisesti" valitsemanasi aikajaksona työterveyshuollon potilasmäärä kasvoi 30% ja vastaavasti samat henkilöt olivat poissa julkisesta hoidosta. Jos valitsee sopivan pätkän historiasta, sillä voi todistaa ihan mitä vaan. Sinäkin jouduit pomimiaan tietosi 25 vuoden takaa.

        Minä en viitsi keskustella ihmisten kanssa, joille oma ego on tärkeämpi kuin totuus. Sellaisten kanssa ei tapahdu kehitystä kuin siinä sattumanvaraisessa tilanteessa, jossa heidän arvauksensa osuu oikeaan.


      • typerää
        PieniPiruVasempaan kirjoitti:

        Olet epärehellinen.

        "Sattumanvaraisesti" valitsemanasi aikajaksona työterveyshuollon potilasmäärä kasvoi 30% ja vastaavasti samat henkilöt olivat poissa julkisesta hoidosta. Jos valitsee sopivan pätkän historiasta, sillä voi todistaa ihan mitä vaan. Sinäkin jouduit pomimiaan tietosi 25 vuoden takaa.

        Minä en viitsi keskustella ihmisten kanssa, joille oma ego on tärkeämpi kuin totuus. Sellaisten kanssa ei tapahdu kehitystä kuin siinä sattumanvaraisessa tilanteessa, jossa heidän arvauksensa osuu oikeaan.

        Hyvä, että sattumanvaraisesti on "" merkeissä koska sinä jos kuka on harrastanut näitä sattuman varaisia lukuja paljon, todistellaksesi milloin mitäkin. Tollotelun kera.
        Kaihijonossa kirjoittaa asiaa, oma ego on tärkeä jollekkin muulle kuin hänelle. Kaihijonossa olevalle on kaihileikkaus tärkeämpää kuin mikään muu, mutta suuren egon on sitä vaikea ymmärtää.
        Itse asiaan sinulla ei olekaan mitään sanomista.


      • vasemmalla
        PieniPiruVasempaan kirjoitti:

        Olet epärehellinen.

        "Sattumanvaraisesti" valitsemanasi aikajaksona työterveyshuollon potilasmäärä kasvoi 30% ja vastaavasti samat henkilöt olivat poissa julkisesta hoidosta. Jos valitsee sopivan pätkän historiasta, sillä voi todistaa ihan mitä vaan. Sinäkin jouduit pomimiaan tietosi 25 vuoden takaa.

        Minä en viitsi keskustella ihmisten kanssa, joille oma ego on tärkeämpi kuin totuus. Sellaisten kanssa ei tapahdu kehitystä kuin siinä sattumanvaraisessa tilanteessa, jossa heidän arvauksensa osuu oikeaan.

        Totuuksia on hyvin monia mutta absoluuttisia totuuksia vain yksi. Rikkailla on paras terveydenhoito suomessa , mitä verovaroilla tuetaan. Köyhillä vastaavasti huonoin , sitä vähiten verovaroilla tuetaan.


      • Punikkilihassa
        vasemmalla kirjoitti:

        Totuuksia on hyvin monia mutta absoluuttisia totuuksia vain yksi. Rikkailla on paras terveydenhoito suomessa , mitä verovaroilla tuetaan. Köyhillä vastaavasti huonoin , sitä vähiten verovaroilla tuetaan.

        Taas valehtelet, oletko sinä koskaan puhunut totta?

        20% kansasta käyttää 80% terveydenhoitoon käytettävistä rahoista. Niistä suuri osa on känniääliöitä, jotka miehittävät terveysasemat joka viikonloppu, joutuvat tapaturmiin ja saavat juomisesta, epäterveistä elintavoista ja huumeiden sekakäytöstä valtavan määrän sairauksia ihan itse itselleen tehtyinä.

        Tällä itsetuhoisella porukalla on kaikkein paras ja kallein terveydenhoito eikä se edes itse osallistu sen kustantamiseen. Rikkaiden elintavat ovat sellaisia, että he eivät tarvitse eivätkä saa läheskään yhtä paljon hoitoa. He sen sijaan maksavat känniääliöiden ja läskimahojen itsetuhon laskut.


      • typerää
        Punikkilihassa kirjoitti:

        Taas valehtelet, oletko sinä koskaan puhunut totta?

        20% kansasta käyttää 80% terveydenhoitoon käytettävistä rahoista. Niistä suuri osa on känniääliöitä, jotka miehittävät terveysasemat joka viikonloppu, joutuvat tapaturmiin ja saavat juomisesta, epäterveistä elintavoista ja huumeiden sekakäytöstä valtavan määrän sairauksia ihan itse itselleen tehtyinä.

        Tällä itsetuhoisella porukalla on kaikkein paras ja kallein terveydenhoito eikä se edes itse osallistu sen kustantamiseen. Rikkaiden elintavat ovat sellaisia, että he eivät tarvitse eivätkä saa läheskään yhtä paljon hoitoa. He sen sijaan maksavat känniääliöiden ja läskimahojen itsetuhon laskut.

        Kyllä kännääjät osallistuvat kuluihin, viinassa on VEROA paljon. Mitä siihen ääliyteen tulee niin kukaan ei voi ennen juomista TIETÄÄ onko/tuleeko riippuvaiseksi ennen kuin on juonut ja sitten se on myöhäistä.
        Yhteiskunnalla on monopoli alkoholin myynnissä ja mistään EI ole säästetty niin paljon kuin päihderiippuvien hoidosta.
        Sitä niittää mitä kylvää!
        Rikkaiden elintavat eivät poikkea muiden ihmisten tavoista. On paljon rikkaita juoppoja ja narkomaaneja, he eivät ole mikään poikeus.


      • Punikkilihassa
        typerää kirjoitti:

        Kyllä kännääjät osallistuvat kuluihin, viinassa on VEROA paljon. Mitä siihen ääliyteen tulee niin kukaan ei voi ennen juomista TIETÄÄ onko/tuleeko riippuvaiseksi ennen kuin on juonut ja sitten se on myöhäistä.
        Yhteiskunnalla on monopoli alkoholin myynnissä ja mistään EI ole säästetty niin paljon kuin päihderiippuvien hoidosta.
        Sitä niittää mitä kylvää!
        Rikkaiden elintavat eivät poikkea muiden ihmisten tavoista. On paljon rikkaita juoppoja ja narkomaaneja, he eivät ole mikään poikeus.

        Taas pieleen.

        https://thl.fi/fi/web/hyvinvointi-ja-terveyserot/eriarvoisuus/hyvinvointi/koulutus


      • typerää

      • Punikkilihassa
        typerää kirjoitti:

        Rikkailla on varaa hoitaa itseään toisin kuin vähäosaisilla.
        Koulutus, yhteiskunnallinen asema tai varallisuus ei ole suoja sairauksia tai riippuvuuksia vastaan!
        Tästä on ihan empiiristä tietoa.

        Totta, mutta se ei ole pois julkisesta terveydenhoidosta vaan tuo julkiselle tereveydenhoidolle lisää pelivaraa koska sen ei tarvitse huolehtia kaikista, vaikka kaikki sen rahoittaakin.

        Kun aikoinaan menin terveyskeskuskseen, niin minut heitettiin sieltä pois koska olin työssäkäyvä ja ksäkettiin menemään työterveyshuoltoon. Jos työtön ei saa työterveyshuoltoa, niin ei työssäkäyvä saa julkista.


      • typerää

        Riippuu varmaan terveyskekskuksesta, ne ovat erilaisia niin kuin työterveyshuollotkin ja yksityisvastaanotot.
        Työterveyshuollossa voi olla päivää, ota aspiriinia ja lepää, vaikka ihminen on keuhkokuumeessa. Onneksi henkilö oli sitkeä ja vaati edes tulehdusarvojen pikatestiä. Tohtori pelästyi puolikuoliaaksi ja kirjoitti lähetteen sairaalaan.
        Yksityisellä puolella vastaanotossa 2 asteen palovammoihin määrättiin rasvaa ja kipulääkettä ja ei kun kotiin "lepäämään".
        Taas terveyskeskuksessa parhaimmillaan saa lähetteen erikoissairaanhoitoon lisätutkimuksiin.
        Ihmisiä niissä kaikissa on töissä.
        Koulutus on tärkeä se antaa tietoa ja taitoa huolehtia itsestä ja läheisistä parhaalla mahdollisella tavalla. Hyvä toimeentulo on tärkeä perheen ravitsemuksen, harrastusten ja nykyään myös koulutuksen saatavuuden mahdollistajana, eikä se ole keneltäkään pois!


      • Punikkilihassa
        typerää kirjoitti:

        Riippuu varmaan terveyskekskuksesta, ne ovat erilaisia niin kuin työterveyshuollotkin ja yksityisvastaanotot.
        Työterveyshuollossa voi olla päivää, ota aspiriinia ja lepää, vaikka ihminen on keuhkokuumeessa. Onneksi henkilö oli sitkeä ja vaati edes tulehdusarvojen pikatestiä. Tohtori pelästyi puolikuoliaaksi ja kirjoitti lähetteen sairaalaan.
        Yksityisellä puolella vastaanotossa 2 asteen palovammoihin määrättiin rasvaa ja kipulääkettä ja ei kun kotiin "lepäämään".
        Taas terveyskeskuksessa parhaimmillaan saa lähetteen erikoissairaanhoitoon lisätutkimuksiin.
        Ihmisiä niissä kaikissa on töissä.
        Koulutus on tärkeä se antaa tietoa ja taitoa huolehtia itsestä ja läheisistä parhaalla mahdollisella tavalla. Hyvä toimeentulo on tärkeä perheen ravitsemuksen, harrastusten ja nykyään myös koulutuksen saatavuuden mahdollistajana, eikä se ole keneltäkään pois!

        Olet siis kokemusasiantutija etkä asiantuntija, sori mutta argumentointisi tehoaa vain sinun kaltaisiin ihmisiin.
        Yksityiset terveysasemat tekevät rahat labroilla eikä työterveyteen kukaan myy perustason sopimuksia.
        Työterveydessä varmasti tehdään virheitä, mutta jos sinulla ei ole mitään tilastoa niistä, olet tollo, jos kuvittelet kahden (keksityn) tapauksen todistavat mittään muuta kuin että sinä et ymmärrä :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      211
      5857
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5724
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      212
      4789
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      53
      4098
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4027
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3618
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      5
      2460
    8. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      38
      1653
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1470
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      30
      1188
    Aihe