Miksi punakaartin johto pakeni Venäjälle ja hylkäsi armeijansa.
Punakaartin johto suoritti raukkamaisen joukkopaon Venäjälle. Jättivät armeijansa taistelemaan ilman sodanjohtoa. Olivat melko surkeita johtajia.
Punakaartin johto suoritti raukkamaisen joukkopaon Venäjälle. Jättivät armeijansa taistelemaan ilman sodanjohtoa. Olivat melko surkeita johtajia.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei ole Törnin veroisia nämä päälliköt.
rangaistuksen Stalinin kädestä. Sitä ennen tappelivat keskenään ja yrittivät lietsoa uutta kapinaa Suomeen.
Pieleen meni, mutta palstalla rittää ihailijoita vieläkin.
Punakaarti piti Viipuria hallussaan pitempään kuin Marskin IV ak. Tiltun taputusten säestyksellä resupellet kaupungista pakenivat.
"Miksi punakaartin johto pakeni Venäjälle ja hylkäsi armeijansa."
En tiedä, mutta asia on sinulle selvästikin tärkeä.
Toivottavasti saat edes nukuttua hyvin noilta pohdinnoiltasi.
Et kestä kuulla totuutta, eihän Marski jättänyt joukkojansa?
Kapteenikin uppoa laivan mukana.
Kommunismi tarkoittaa maailmantuhoa , Tulen aina vi---maan kommunisteja
Minun suvulla oli valtavat määrät metsää ja muuta omaisuutta karjalassa kaikki jäivät ryssälle.
Porvari saa sitä mitä tilaa.
Miten voit pässinpää kirjoittaa noin, Punikit vei valtion kassan.
Pahempi kuin volvo-markkanen.
Sulle vaikuttaa tämä Verner lehtimäki olevan tärkeä, hänellä oli melkoinen rikostausta.
Toivottavasti saat nukuttua että et mieti tätä murhaajaa.
Heh heh, terveyssyistä, kuten yleensäkin kun pakoon pötkitään. Ja kieltämättä siinä terveys heikkeneekin jos killumaan joutuu.
paljon suuremman porukan kanssa.
Sekin epäonnistui pari kertaa.
Punikkien kärkimiehenä pyöri juoppo-hullu
Jallu Kaipiainen Viipurin vankilassa heitellen käskranuja selleihin ja ampuen vangittuja mielivaltaisesti. Ei ihme jos valkoisten viha oli tapissa.
Jallu oli aikansa persu
Valkoisten johto suoritti raukkamisen joukkopaon Vaasaan. Jättiävät suojeluskuntansa ja kannattajansa Etelä-Suomeen ilman sodanjohtoa. Olivat melko surkeita johtajia.
Mäntsälän kapina kuivui kasaan kun sen lapualaisjohtajat olivat niin kännissä.