Ylen vaalikommentaattorit

Ikinörtti

Ylen vaaliohjelmissa on aina paikalla pari kommentaattoria, joista toinen Matti Apunen. Hän on ent. Aamulehden päätoimittaja ja ent. EVA:n johtaja. Nyt hän on Wikipedian mukaan "poliittinen mielipiteen vaikuttaja".
Kun esim Perussuomalaisen vuoro oli viime tostaina olla "kuulusteltavana" sai Apunen ensimmäiseksi tilaisuuden n. 10 minuutin ajaksi vaikuttaa omilla mielipiteillään kuulijoihin ja katselijoihin ja ne mielipitee olivat kaukana persujen mielipiteistä. Miksi näin.? Oliko Ylellä tarkoitus siten häiritä katsojien vapaan mielipiteen muodostusta persuista ja heidän ohjelmistaan. Miksi yleensä näille kommentaattoreille annetaan liikaa puheaikaa ja ennen varsinaista pääasiaa? Jos he kommentoivat vasta sitten, kun ovat kuulleet, mitä puolueilla on sanottavaa kansalaisille, niin mikäs siinä, joskin sekin on vain saivartelua ja useimmien kommentaattorin omien mielipiteiden esille tuomista.

2

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riistalintu

      Apunen kohteli vaalitentissä silkkihanskoin Halla-ahoa. Kandenasian puoluetta, ilmasto ja maahanmuutto, ei kukaan fiksu kommentoija viitsi ruveta opettamaan kuinka monipuolista politiikka on. halla-aho on viisas mies, mutta kovin kapea-alainen. Ei kahta asiakysymystä vihaamalla pitkälle pötkitä ajattelevien ihmisten keskuudessa. Möllykät ja nenästävedettävät oovat kyllä vapaata riistaa... ja sen huomaa!

    • aivopestyt

      Kuitenkin nyt näyttäisi siltä, että perussuomalaisten vaaliohjelma kattaa paljon muutakin kuin kaksi asiaa. Sen voi havaita jos on kaikki aistit tallella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2822
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2050
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1768
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      163
      1355
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1331
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      62
      1262
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1122
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      64
      1111
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1059
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1007
    Aihe