Kutsuuko Jumala saarnaajat ja johtajat Adventtikirkkoon vai miten nämä fariseukset valitaan?
Millä lihaksilla hotellijari ja pyhpyh ovat päässeet Adventtikirkossa pöntön taakse puhumaan?
Onko Adventtikirkossa lakina Mooseksen kymmenen käskyä erityisesti sapattikäsky jalkojenpesuineen koskien pappeja?
Saarnaajaksi Adventtikirkkoon
25
56
Vastaukset
- Adviss
"Kutsuuko Jumala saarnaajat ja johtajat Adventtikirkkoon?"
Kutsuu toki. Kuka muuten huonosti palkattuun pastorintyöhön lähtisi. Kyllä kyse on kutsumuksesta.
" Millä lihaksilla hotellijari ja pyhpyh ovat päässeet Adventtikirkossa pöntön taakse puhumaan?"
En tiedä mutta itse olen ollut siellä puhumassa ihan maallikkona. Tietävät, että hallitsen kirkon teologian. Koulutukseksi riittää korkeakoulututkinto.
" Onko Adventtikirkossa lakina Mooseksen kymmenen käskyä erityisesti sapattikäsky jalkojenpesuineen koskien pappeja?"
TÄH!? Hanki elämä!- ylifariseus
Laista ei katoa piirtoakaan.
Vaikka pastorlla on housut kintuissa. - MuistaSapattiLaki
Nyktisin Adventtikirkko on laittomuuden tilassa. Hylätty on 10 käskyn Mooseksen laki.
- nikkivarkaita.riittää
ylifariseus kirjoitti:
Laista ei katoa piirtoakaan.
Vaikka pastorlla on housut kintuissa.Olet nikkivaras, et ole se ylifariseus joka on tänne kirjoitellut.
- beethooven
Varmaan paremmin valitaan kuin nämä ällöttävät valtionpakkopulla evl epäkelpot yäk saarnaajat konsanaan?
- pienisisäpiiripäättää
Heh heh, uskokoon hyväuskoinen että Adventtikirkon kirjanoppineet ja fariseukset ovat Jumalan kutsumia. Jeesus käytti heistä nimitystä kyykäärmeen sikiöt
Herrat ne keskenään sumplii kuka menee minnekin papiksi.
- pyhpyh2347923874
Valheenne ei hetkauta.
- Hetkauttaa-hetekaa
Mutta hyvä pimpero hetkauttaisi, jos sellaisen saisit?
- henkken.aikaansaama
Pyöreästä pöydästä tuli taas senhenkinen aloitus- ähkäisy.
Se henki, se henki, = henk[k]i. ts. liha- sapattivouhottajille
Mistä hengestä adventismisapattilahko on syntynyt?
Onko Adventtikirkossa lakina Mooseksen kymmenen käskyä erityisesti sapattikäsky jalkojenpesuineen koskien pappeja?
- Pastori-Tampereelta
Helppoa se saarnaajaksi ja pastoriksi pääseminen oli. Ei tarvinnut kuin vähän nuolla sitä kokeneempien ja vanhempien pastoreiden kuuluisaa persvakoa ja ovet olivat selkosen selällään ja välillä taisin olla minäkin selällään?
Pitää osata vain pitää hymy pyllyssä, kun menee esim. sinne joka sapattiseen kokoontumiseen. Väkisin kun pyrkii naurattamaan se, kuinka herkkäuskoinen se ihmisparka ja -poloinen on, että se uskoo kaikki meidän esittämät emävalheet. Me opimme jo niissä pappisseminaareissa esittämään ne Raamatun sadut vakavalla naamalla. Siihen piti vain harjoitella monta moninaista tuntia. - hetkauttaja_pastori
Siinä käy kova sumpliminen kun srk:ien johtajia valitaan. Moni ihmettelee miten Adventtikirkon ylin johtaja valitaan.
Tieto lisää tuskaa.
Onneksi pastorit hallitsevat hetkautuksen. - harhaopinhenki
Sinänsä adventistit ovat olevinaan raamatullisia, kaikki perustuu Raamattuun. Jos ei suoraan, niin kun korjataan käännösvirheet niin ainakin silloin. Mutta silti liikkeen syntyyn ja oppiin on vaikuttanut kaikista eniten nainen. Mikä ei kylläkään ole raamatullista kun naisen ei pitäisi kovin seurakunnassa puhua, vaan kysyä vasta kotona miehiltään jos eivät jotain asiaa ymmärrä. Ja sitten tämä yksi nainen ohjaa koko kirkkoa sekä on neuvovinaan kaikkia muitakin kristittyjä miten tulee elää.
Tämä kertoo selvästi siitä, että kyse harhaopista.- profeettanaikkonen
Adventtikirkossa / adventismissa ei ole läsnä Pyhää Henkeä.
Kristinuskoa imitoivat uskonnot ovat jehovien opit ja adventistien opit. 1 Kor 14:34–35 on hyvin todennäköisesti myöhempi lisäys.
Kirjeet Timoteukselle ovat myös hyvin todennäköisesti pseudoepigrafeja eli aivan jonkun muun kuin Paavalin kirjoittamia ja huomattavasti myöhemmin kuin Paavali vaikutti.
Uuden testamentin tekstit, jotka kieltävät naista opettamasta tai vaikenemaan seurakunnassa, ovat kovin hataralla pohjalla.
Jos taas halutaan pitää kiinni Jeesuksen opetuksesta mahdollisimman alkuperäisenä, joudutaan nakkaamaan olennaisilta osin koko Paavalin teologiseeraus romukoppaan.- pyhpyh289374928374
v.aari kirjoitti:
1 Kor 14:34–35 on hyvin todennäköisesti myöhempi lisäys.
Kirjeet Timoteukselle ovat myös hyvin todennäköisesti pseudoepigrafeja eli aivan jonkun muun kuin Paavalin kirjoittamia ja huomattavasti myöhemmin kuin Paavali vaikutti.
Uuden testamentin tekstit, jotka kieltävät naista opettamasta tai vaikenemaan seurakunnassa, ovat kovin hataralla pohjalla.
Jos taas halutaan pitää kiinni Jeesuksen opetuksesta mahdollisimman alkuperäisenä, joudutaan nakkaamaan olennaisilta osin koko Paavalin teologiseeraus romukoppaan.Höpöhöpö.
pyhpyh289374928374 kirjoitti:
Höpöhöpö.
On aina ilo lukea hyvin perusteltuja mielipiteitä.
Vastapalvelukseksi linkkaan artikkeliin, joka puoltaa minun kantaani asiasta.
https://www.patheos.com/blogs/jesuscreed/2017/09/18/1-corinthians-1434-35-authentic-no/
Toivottavasti osaat englantia jonkin verran. Suomen kielellä oli aika vähän materiaalia tarjolla.
1 Kor 34–35 on kovin hankala yhdistää vain vähän aiemmin samassa kirjeessä olleeseen implisiittiseen ajatukseen, että nainen voi vallan hyvin profetoida seurakunnassa, kunhan peittää päänsä.
Myöhemmät lisäykset on sitä paitsi oikein merkattu Codex Vaticanus -käsikirjoituksessa marginaaliin, tällä merkillä ¨ tai ¨−
- outojuttu
Adventismi onkin sitä ettei uskota sitä mitä Raamattuun on kirjoitettu, vaan siihen mitä UT:hen ei ole kirjoitettu oppi nojaa sekä sillä tuomitaan muita.
- pyhpyh2348798237498
Valheesi ei hetkauta.
- SPAUP
Adventistit vääntävät Raamattua omaksi edukseen TULKITEN sitä vedoten Raamatun ulkopuolisiin kirjoituksiin EGW:n valossa.
Oma pesä on täynnä saastaa, uskoa väärään profeettaan ja eksytystä.- pyhpyh23498237489
Valheesi ei meitä hetkauta.
- Hyphyphyp
pyhpyh23498237489 kirjoitti:
Valheesi ei meitä hetkauta.
Meitä? Ei vaan sinua. Mikä sinua vaivaa? Valehtelet edustavasi meitä! Emme tunnusta kaikkia sinun näkökantojasi.
- ihmismittarit-käytössä
Srk:n johtaja on Raamatullinen virka jossa täytyy olla Jumalan kutsumus eikä hyväveli puljaus "virkaan".
Oletan että seurakuntasi johtajalla on Jumalan kutsumus mutta sinä et todellisuudessa tiedä mistä asioista johtaja on vastuussa Jumalalle?
Tietääkö edes johtajasi mikä on tämä vastuu?
Uskallatko kysyä häneltä?
Onko hän pätevin ja sopivin ihmismittareilla mitaten? - parhaimmatehdokkaat
Ehdotan pyhpyhiä ja hotellijaria esimieheksi Adventtikirkkoon vastuulliselle paikalle.
- mystinenjuttu
Millähän perusteella päätetään että kaikkia adventisteja ei voi päästää puhumaan ja opettamaan Adventtikirkkoon?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2666640Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2176192Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai385630Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1504966Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi273768Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1873696Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1313435HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok333133Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3272767Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan22677