Nyt kun vielä ei ole Aprillipäivä, niin ei tarvitse arpoa onko tämä aprillipilaa vai ei. Alla olevat selvästi olivat. Mitäköhän muuta kaikkea aprillipäivien saldoa vuosien varrelta löytyy?
Aprillipäivänä 1960 saatiin kuvattua ensimmäistä kertaa tv-kuvaa Maapallosta. Se kuvattiin kauko-ohjauksella Tiros 1 satelliitilla.
Aprillipäivänä 1948 julkaistiin ensimmäinen tieteellinen paperi alkuräjähdyksestä. Tutkimuksen teki miehet nimiltään Alpher ja Gamow, mutta toinen heistä ilmoitti vitsillä mukaan tekijäksi kollegansa Bethen, jolla ei ollut mitään tekemistä paperin kanssa, vaan vitsi oli siinä että Alpher, Bethe ja Gamow -kombolla julkaisua voitiin kutsua leikkisästi Alpha-Beta-Gamma paperiksi.
Aprillipäivänä 1995 Hubble avaruusteleskooppi otti ehkä kuuluisimman kuvansa, "Pilars of Creation" eli luomisen pilarit.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Luomisen_pilarit
Aprillipäivien saldoa
7
148
Vastaukset 7
Avaruuden korkeuksista meitä tarkkailevat nuo sankarit ISS:llä.
ISS on ihmiskunnan hienoin luomus koskaan ikinä ja kirkkaana se loistaa meille avaruuden pimeydestä.
Pyyteetöntä ja uhrautuvaa on heidän pioneerityönsä ja nöyrästi heitä kiitämme.
Tässä esitellään nämä ihmiskunnan suurimmat sankarit:
https://www.youtube.com/watch?v=jNFlwgfyN9YEt sinä niin iso ole, että sankarit sinua hyvällä kiikarillakaan voisi tarkkailla.
Ehkä pari pitbullia tontin muurin sisällä ja kiukkuinen akka auttaisi tuohon paranoiaan.- tupakkimiäs
Sanovat että satelliittikuvista voi lukea tulitikkulaatikon tekstit.
- SotilasArvo
Puolustusvoimat ryhtyy yhteistyöhön netistä pois potkitun Sihteeriopiston kanssa ja perustaa kivijalkabordellin Porin Prikaatin varuskuntaan Säkylään. Tarkoitus on että tulevaisuudessa siviilipalvelusmiehet, samoin kuin ns. B-miehet palvelevat Säkylässä TosiSotkuksi nimetyssä keskijalkahoitolassa.
Maa on sittenkin litteä.
Tässä on todisteet! 2 kpl NASAn avaruudesta ottamia kuvia litteästä maastamme!
http://kuvanjako.fi/0j7ac.jpgOlen tottunut lukemaan hra Fat Eartihilta harkittuja vastauksia. Nämä eivät olleet sellaisia joten otan itsellenikin vapauksia ja esittelen kuitenkin aiheeseen liittyvän videon:
https://www.youtube.com/watch?v=r_bSHdW9QHM
Hyvää narrauspäivää kaikille!Narrauspäivän viihdykkeeksi härnään hieman kehitysopin teoreetikkoja.
Katsokaapas kuinka apinaiset esi- isämme käyttivät taitavasti kiven työstökalujaan.
Muistakaamme että jopa kuparitaltat tulivat käyttöön vasta ehkä n 10 000 (?) vuotta sitten.
On siinä pojilla ollut vapaa- aikaa sano:
https://www.youtube.com/watch?v=s6TQgo9B4Kc
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771654
- 81886
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,39842En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56801- 60648
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?69610Olet niin tärkeä
Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.19551- 19511
Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te36511Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38506