Aprillipäivien saldoa

Nyt kun vielä ei ole Aprillipäivä, niin ei tarvitse arpoa onko tämä aprillipilaa vai ei. Alla olevat selvästi olivat. Mitäköhän muuta kaikkea aprillipäivien saldoa vuosien varrelta löytyy?

Aprillipäivänä 1960 saatiin kuvattua ensimmäistä kertaa tv-kuvaa Maapallosta. Se kuvattiin kauko-ohjauksella Tiros 1 satelliitilla.

Aprillipäivänä 1948 julkaistiin ensimmäinen tieteellinen paperi alkuräjähdyksestä. Tutkimuksen teki miehet nimiltään Alpher ja Gamow, mutta toinen heistä ilmoitti vitsillä mukaan tekijäksi kollegansa Bethen, jolla ei ollut mitään tekemistä paperin kanssa, vaan vitsi oli siinä että Alpher, Bethe ja Gamow -kombolla julkaisua voitiin kutsua leikkisästi Alpha-Beta-Gamma paperiksi.

Aprillipäivänä 1995 Hubble avaruusteleskooppi otti ehkä kuuluisimman kuvansa, "Pilars of Creation" eli luomisen pilarit.

https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Luomisen_pilarit

7

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avaruuden korkeuksista meitä tarkkailevat nuo sankarit ISS:llä.
      ISS on ihmiskunnan hienoin luomus koskaan ikinä ja kirkkaana se loistaa meille avaruuden pimeydestä.

      Pyyteetöntä ja uhrautuvaa on heidän pioneerityönsä ja nöyrästi heitä kiitämme.
      Tässä esitellään nämä ihmiskunnan suurimmat sankarit:
      https://www.youtube.com/watch?v=jNFlwgfyN9Y

      • Et sinä niin iso ole, että sankarit sinua hyvällä kiikarillakaan voisi tarkkailla.
        Ehkä pari pitbullia tontin muurin sisällä ja kiukkuinen akka auttaisi tuohon paranoiaan.


      • tupakkimiäs

        Sanovat että satelliittikuvista voi lukea tulitikkulaatikon tekstit.


    • SotilasArvo

      Puolustusvoimat ryhtyy yhteistyöhön netistä pois potkitun Sihteeriopiston kanssa ja perustaa kivijalkabordellin Porin Prikaatin varuskuntaan Säkylään. Tarkoitus on että tulevaisuudessa siviilipalvelusmiehet, samoin kuin ns. B-miehet palvelevat Säkylässä TosiSotkuksi nimetyssä keskijalkahoitolassa.

    • Olen tottunut lukemaan hra Fat Eartihilta harkittuja vastauksia. Nämä eivät olleet sellaisia joten otan itsellenikin vapauksia ja esittelen kuitenkin aiheeseen liittyvän videon:
      https://www.youtube.com/watch?v=r_bSHdW9QHM

      Hyvää narrauspäivää kaikille!

    • Narrauspäivän viihdykkeeksi härnään hieman kehitysopin teoreetikkoja.
      Katsokaapas kuinka apinaiset esi- isämme käyttivät taitavasti kiven työstökalujaan.
      Muistakaamme että jopa kuparitaltat tulivat käyttöön vasta ehkä n 10 000 (?) vuotta sitten.

      On siinä pojilla ollut vapaa- aikaa sano:
      https://www.youtube.com/watch?v=s6TQgo9B4Kc

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      58
      1685
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      123
      1344
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      127
      1260
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      140
      1064
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      101
      907
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      339
      849
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      734
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      654
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      653
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      612
    Aihe