Nyt kun vielä ei ole Aprillipäivä, niin ei tarvitse arpoa onko tämä aprillipilaa vai ei. Alla olevat selvästi olivat. Mitäköhän muuta kaikkea aprillipäivien saldoa vuosien varrelta löytyy?
Aprillipäivänä 1960 saatiin kuvattua ensimmäistä kertaa tv-kuvaa Maapallosta. Se kuvattiin kauko-ohjauksella Tiros 1 satelliitilla.
Aprillipäivänä 1948 julkaistiin ensimmäinen tieteellinen paperi alkuräjähdyksestä. Tutkimuksen teki miehet nimiltään Alpher ja Gamow, mutta toinen heistä ilmoitti vitsillä mukaan tekijäksi kollegansa Bethen, jolla ei ollut mitään tekemistä paperin kanssa, vaan vitsi oli siinä että Alpher, Bethe ja Gamow -kombolla julkaisua voitiin kutsua leikkisästi Alpha-Beta-Gamma paperiksi.
Aprillipäivänä 1995 Hubble avaruusteleskooppi otti ehkä kuuluisimman kuvansa, "Pilars of Creation" eli luomisen pilarit.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Luomisen_pilarit
Aprillipäivien saldoa
7
116
Vastaukset
Avaruuden korkeuksista meitä tarkkailevat nuo sankarit ISS:llä.
ISS on ihmiskunnan hienoin luomus koskaan ikinä ja kirkkaana se loistaa meille avaruuden pimeydestä.
Pyyteetöntä ja uhrautuvaa on heidän pioneerityönsä ja nöyrästi heitä kiitämme.
Tässä esitellään nämä ihmiskunnan suurimmat sankarit:
https://www.youtube.com/watch?v=jNFlwgfyN9YEt sinä niin iso ole, että sankarit sinua hyvällä kiikarillakaan voisi tarkkailla.
Ehkä pari pitbullia tontin muurin sisällä ja kiukkuinen akka auttaisi tuohon paranoiaan.- tupakkimiäs
Sanovat että satelliittikuvista voi lukea tulitikkulaatikon tekstit.
- SotilasArvo
Puolustusvoimat ryhtyy yhteistyöhön netistä pois potkitun Sihteeriopiston kanssa ja perustaa kivijalkabordellin Porin Prikaatin varuskuntaan Säkylään. Tarkoitus on että tulevaisuudessa siviilipalvelusmiehet, samoin kuin ns. B-miehet palvelevat Säkylässä TosiSotkuksi nimetyssä keskijalkahoitolassa.
Maa on sittenkin litteä.
Tässä on todisteet! 2 kpl NASAn avaruudesta ottamia kuvia litteästä maastamme!
http://kuvanjako.fi/0j7ac.jpgOlen tottunut lukemaan hra Fat Eartihilta harkittuja vastauksia. Nämä eivät olleet sellaisia joten otan itsellenikin vapauksia ja esittelen kuitenkin aiheeseen liittyvän videon:
https://www.youtube.com/watch?v=r_bSHdW9QHM
Hyvää narrauspäivää kaikille!Narrauspäivän viihdykkeeksi härnään hieman kehitysopin teoreetikkoja.
Katsokaapas kuinka apinaiset esi- isämme käyttivät taitavasti kiven työstökalujaan.
Muistakaamme että jopa kuparitaltat tulivat käyttöön vasta ehkä n 10 000 (?) vuotta sitten.
On siinä pojilla ollut vapaa- aikaa sano:
https://www.youtube.com/watch?v=s6TQgo9B4Kc
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353