Aprillipäivien saldoa

Nyt kun vielä ei ole Aprillipäivä, niin ei tarvitse arpoa onko tämä aprillipilaa vai ei. Alla olevat selvästi olivat. Mitäköhän muuta kaikkea aprillipäivien saldoa vuosien varrelta löytyy?

Aprillipäivänä 1960 saatiin kuvattua ensimmäistä kertaa tv-kuvaa Maapallosta. Se kuvattiin kauko-ohjauksella Tiros 1 satelliitilla.

Aprillipäivänä 1948 julkaistiin ensimmäinen tieteellinen paperi alkuräjähdyksestä. Tutkimuksen teki miehet nimiltään Alpher ja Gamow, mutta toinen heistä ilmoitti vitsillä mukaan tekijäksi kollegansa Bethen, jolla ei ollut mitään tekemistä paperin kanssa, vaan vitsi oli siinä että Alpher, Bethe ja Gamow -kombolla julkaisua voitiin kutsua leikkisästi Alpha-Beta-Gamma paperiksi.

Aprillipäivänä 1995 Hubble avaruusteleskooppi otti ehkä kuuluisimman kuvansa, "Pilars of Creation" eli luomisen pilarit.

https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Luomisen_pilarit

7

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avaruuden korkeuksista meitä tarkkailevat nuo sankarit ISS:llä.
      ISS on ihmiskunnan hienoin luomus koskaan ikinä ja kirkkaana se loistaa meille avaruuden pimeydestä.

      Pyyteetöntä ja uhrautuvaa on heidän pioneerityönsä ja nöyrästi heitä kiitämme.
      Tässä esitellään nämä ihmiskunnan suurimmat sankarit:
      https://www.youtube.com/watch?v=jNFlwgfyN9Y

      • Et sinä niin iso ole, että sankarit sinua hyvällä kiikarillakaan voisi tarkkailla.
        Ehkä pari pitbullia tontin muurin sisällä ja kiukkuinen akka auttaisi tuohon paranoiaan.


      • tupakkimiäs

        Sanovat että satelliittikuvista voi lukea tulitikkulaatikon tekstit.


    • SotilasArvo

      Puolustusvoimat ryhtyy yhteistyöhön netistä pois potkitun Sihteeriopiston kanssa ja perustaa kivijalkabordellin Porin Prikaatin varuskuntaan Säkylään. Tarkoitus on että tulevaisuudessa siviilipalvelusmiehet, samoin kuin ns. B-miehet palvelevat Säkylässä TosiSotkuksi nimetyssä keskijalkahoitolassa.

    • nazi

      Olen tottunut lukemaan hra Fat Eartihilta harkittuja vastauksia. Nämä eivät olleet sellaisia joten otan itsellenikin vapauksia ja esittelen kuitenkin aiheeseen liittyvän videon:
      https://www.youtube.com/watch?v=r_bSHdW9QHM

      Hyvää narrauspäivää kaikille!

    • Narrauspäivän viihdykkeeksi härnään hieman kehitysopin teoreetikkoja.
      Katsokaapas kuinka apinaiset esi- isämme käyttivät taitavasti kiven työstökalujaan.
      Muistakaamme että jopa kuparitaltat tulivat käyttöön vasta ehkä n 10 000 (?) vuotta sitten.

      On siinä pojilla ollut vapaa- aikaa sano:
      https://www.youtube.com/watch?v=s6TQgo9B4Kc

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      147
      4146
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      67
      3846
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      3084
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      123
      2688
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      182
      2393
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      33
      1630
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      55
      1470
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1312
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1110
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      113
      1100
    Aihe