Kenguruhavainnot ihmetyttävät Tampereen seudulla

https://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/kenguruhavainnot-ihmetyttavat-tampereen-seudulla/213600/

Ken­gu­ru­ha­vain­not ihmetyttävät Tampereen seudulla

KOTIMAA 25.5.2005 17:06 ARKISTOSTT
Kengurun - tai jonkin eläimen, jota on luultu kenguruksi - epäillään liikuskelevan Tampereen seudulla.
Iltalehti ja tamperelainen Aamulehti kertoivat keskiviikkona kahdesta henkilöstä, joista toinen kertoo nähneensä kengurun Kangasalla maaliskuussa ja toinen Tampereen Myllypurossa viime viikolla.

Havaintojen mukaan kyseessä olisi noin 60 sentin korkuinen, pitkähäntäinen otus. Korkeasaaren eläintarhan intendentti Leif Blomqvist pitää periaatteessa mahdollisena, että australialainen eläin olisi päätynyt Suomen maastoon.

"Jos se on kenguru, niin silloin se on joku salakuljetettu eläin", sanoo Blomqvist.

Suomalaisista eläintarhoista yksikään kenguru ei ole karannut. Kenguruja on Korkeasaaren lisäksi Turun seudulla Liedossa toimivassa Zoolandiassa.

Pirkanmaalaiset poliisit vakuuttivat keskiviikkona iltapäivällä, että ainakaan heille ei ole kerrottu yleisöhavaintoja maastossa liikkuvasta kengurusta.

Toijalan poliisit arvelivat aamukahvipöydässään, että kyseessä saattaisi olla kookas rusakko.

Tiedätkö aiheesta enemmän?

2

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gaffeguzettaa

      Kyseessähän on sekoileva viherpunikki. Sekoilija on työntänyt puutarhaletkua p....reikäänsä. Normi tapaus viherpunikkien keskuudessa. Niiten keskuudessa ei uutta kevään alkaessa.

    • Inttidentti

      Kengurut ovat huomattavan suurikokoisia, näin pieni eläin on todennäköisimmin Vemputti joka on kengurun lähisukulainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      117
      3093
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2768
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2162
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2081
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1931
    6. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      125
      1930
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      8
      1035
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      964
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      11
      898
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      880
    Aihe