Perussuomalaisuudella ja kansallissosialismilla. Kova vasemmistoviha persuilla tuntuu olevan, kuten muillakin oikeistopuolueilla, kepusta alkaen. Pitääkö jo alkaa suomalaisiakin kiihkoilijoita pelkäämään?
Löytyykö yhteisiä piirteitä?
tuleekokristalliyö
48<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
"Tähtiliikkeen puheenjohtaja Paavo Väyrynen syytti Suomen tilanteesta ja turvapaikanhakijoiden runsaasta määrästä kaikkia puolueita, myös perussuomalaisia, joka oli hallitusvastuussa silloin, kun turvapaikanhakijoita tuli Suomeen kaikkein eniten. "
https://www.kaleva.fi/uutiset/eduskuntavaalit-2019/sipila-syytti-turvapaikkakeskustelussa-halla-ahoa-ja-vayrysta-vallanhimosta-iljettavaa-flirttailua-vayrynen-vastuutti-perussuomalaisia/817844/
Väyrynen huomautti aivan oikein. Vai onko joku eri mieltä? Ei pidä unohtaa, että persut oli Sipilän hallituksessa pari vuotta ja sen hallitusohjelman takana.
Olis vain Sipilä pitänyt persut uusine johtajineen hallituksessaan.
Olis enemmän kanttia puhua.
Sinisten 5 ministeriä tuntui suuresta osasta kansaa myös iljettävältä.
Mutta nyt on toisaalta Hallaaholla kanttia huudella oppositiosta ja olla unohtavinaan kokonaan persujen olleen myös Sipilän hallituksessa. Silloin hyväksyttiiin persujenkin voimin niin kreikkapaketti kuin myös pakolaispolitiikka. Missä välissä Hallaaho varoitti silloin pakolaisasiasta?
Kun nyt hän sinänsä järkeenkäypäsen kysymyksen Sipilälle olikin esittänyt, mutta unohtaen persujen oman osuuden 2015 jälkeen.
Siksi toisekseen, arveluttaa tuo persujen kenttäväki, joka ilmiselvästi on aggressiivista ja valmis väkivaltaan. Hallaaho yrittää tyynnytellä, mutta onko sekin vain silmänlumetta?
Eikös tuo Sipilän päätös pitää soinilaiset hallituksessa ja jättää halla-aholaiset pois, osoita, että erijärkisiä he ovat Soinin aikanakin olleet. Lisäksi halla-aholaiset esittivät heti puoluekokouksen jälkeen hallitusohjelman jyrkempää käyttöä maahanmuuttoasioissa.
Olivatko sitten Soinin aikaan jonkinasteisessa painostuksessa tai vähemmistönä?
"Olivatko sitten Soinin aikaan jonkinasteisessa painostuksessa tai vähemmistönä? "
Sitä pitäisi kysyä Hallaaholta.
Soiniko myös painosti kaikki perussuomalaiset Saarakkalaa lukuunottamatta myös kreikkapaketin taakse? Vaikka Soini oppositiossa sanoi, että jos persut on hallituksessa, kreikkapakettia ei tule.
Persut oli pari vuotta hallituksessa, mutta arvatenkin olivat Sipilän ohjauksessa ja peukalon alla. Heitä ohjailtiin samalla tavalla kuin nykyistä hallitusväkeä eduskunnan äänestyksissä, joissa Sipilä ohjasi heitä painamaan vihreää nappia. Etenkin huonokäytöksinen aborttimarssija Soini hyötyi tästä hyväveli-painelusta.
Kesken hallituskaudenko persut alkoivat esitellä uusia kuvioita hallitusohjelmaan, johon ensin olivat sitoutuneet?
Olipa hyvä, etten äänestänyt persuja, kun olivat noin ohjailtavissa. Enkä tule äänestämään näissäkään vaaleissa. Puoluetta viedään kuin litran mittaa ja kannattajat riehuu kaduilla. Ei ole minun valintani. Äänestäköön muut ja odottakoon uutta jytkyä.
:D
Katselin tänään tuota Oulun vaalitenttiä. Siellä Halla-aho istui Sipilän vieressä.
Sipilä piti naapurin flirttailua maahanmuuttoasioissa iljettävänä. Myöhemmin samasta asiasta puhuttaessa Sipilä jo kuulemani mukaan kutsui Halla-ahoa ystäväksi.
Minusta iljettävää on tuollainen kiemurtelukin (iljettäväkäytöksinen on ystävä).
Halla-aho oli omassa puolueessaan vähemmistönä, eikä voinut hallitusneuvotteluissa sivuuttaa Soinia. Tyytymättömyys Soinin harjoittamaa myöntyväisyyspolitiikkaa vastaan kasvoi niin suureksi, että Soini meni vaihtoon. Ei Halla-aho voi silloin olla vastussa perussuomalaisten senaikaisesta pakolaispolitiikasta.
Jos ei voinut sivuuttaa Soinia, sitten jatkoi myötäilijänä ja hyödyllisenä idioottina Soinille.
Sipilän koko hallitusohjelmahan oli stateginen. Siellä eri asiat roikkuivat. Sitten lukuisat lopparit kävivät lypsämässä hallitusta. Tämän vuoksi lakien valmistelu olikin sitä sun tätä. Esitettiin ja vedettiin pois. Perustuslain vastaisuuksia oli paljon.
Silti persut hyväksyivät hallitusohjelman. Minkä minä sille voin, että se oli huono ja persut möi persettä.
Punikkia ottaa nyt koville. Halla-aho oli puolueessa oppositiossa Soinia kohtaan koko ajan ja asettui Soinin haastajaksi heti kun se vain puolueen sääntöjen mukaan oli mahdollista.
Juuri noin. Siinä se perimmäinen persuus tulee esiin. Punikittelu alkoi. Pelätä teitä kannattaa, kun teillä ei hermo pidä.
Se on poliittista sanailua noissa tenteissä, koska periaatteessahan asiat riitelevät, ei henkilöt. Käytännössä voi joskus olla toisinkin, mutta ylipäätään poliitikot voivat olla asioista eri mieltä, mutta henkilöinä ystäviä. Aivan kuten muutkin ihmiset. Ovathan poliitikot naimisissakin, vaikka edustavat eri puoluetta.
Älä nyt viitsi tekeytyä itseäsikin tyhmemmäksi.
Käyttääköhän nuo kenttäpersut huumeita?
Nythän pitää vasurinkin muistaa että
Saksan Kansallis-Sosialistinen Työväenpuolue oli
Suomen Kansallis-Sosialistisen Työväenpuolueen ( nyk. Vasemmistoliitto ) edeltäjä.
Et sitten tyhmempää keksinyt?
Vasemmistovastaisuudella on Suomessa pidemmät perinteet kuin saksalaisilla tuontiaatteilla.
Tässä eräitä taustoja jos on sattunut menemään historian oppitunnit ohitse: https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_sisällissota
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kansallissosialismi_Suomessa
.
Yhteistä+on+myös+väkivallan+ihannointi.+Se+on+kuvottavaa.+Persujen+vaalivideolla+oikein+näytettiin+miten+ihminen+tapetaan.+Muistan+myös+miten+persut+ihailivat+Breivikin+tekoa.+Breivik+manifestissaam+ilmoitti+Halla-ahon+innoittajakseen.+Onko+meillä+tosiaan+yli+10%+natseja?+Kauheaa!
hui kauheata tosiaan
Minua saattaisi enemmänkin kauhistuttaa kuinka Kepu tulee ottamaan kuokkaan, ihan ansaitusti omaa syytään.
Kepu saa ottaa kuokkaan minunkin puolestani, mutta persut on myös poissuljettu vaihtoehto minun osaltani.
Tykkäät jostakin syystä käydä tätä keskustelua juuri ja nimenomaan Kepun palstalla?
Kuten sinäkin. Ja muutama muu.
Ei.
Ihmettelen vain miksi Kepun palstalla pitää käydä keskustelua aiheesta joka ei liity Kepuun mitenkään.
Vapaasti voi pallopaita ihmetellä siinä keskustelunsa lomassa.
Eikä vieläkään liity Kepuun. Mitenkään.
Mikä nyt ketäkin kauhistuttaa, mutta Breivik murhasi kymmeniä demarinuoria (haavoittuneita parikymmentä) ja mainitsi manifestissaan Hallaahon ihanteenaan.
Tuomionsa jälkeen hän valittaa näin:
https://www.aamulehti.fi/maailma/breivik-valittaa-oloistaan-vankila-radikalisoi-minut-24201046
Pitäisiköhän hänet päästää vapaaksi, ettei radikalisoituisi liikaa vankilassa?
https://www.ksml.fi/kotimaa/Jyväskyläläinen-demari-lähti-Utøyalle-Olen-ylpeä-ettei-taivuta-fasismille/372386
Vittuako sinä minut nokitteluunne sotket.
Alatko näkemään itsesi joissain viesteissä? Joku näkee kapin viestien takana, sinä näet viesteissä itsesi. Hakeudu hoitoon.
Työpaikoilla persut eristettävä omalle osastolleen ja ruokailu myös. Lounastauolla eivät ymmärrä ottaa maastokuvioista lippalakkiaan päästä pois ja dieselin haju vie ruokahalut-dieselin haju tulee siitä, että he kannattavat öljyn jalostamista Saudi-Arabiassa. Koneenkäytössä liian lepattavat Varustelekasta tilatut viisivuotiaan maastohousut saattavat tarttua koneisiin. Olenkin jo tehnyt tiettyjä järjestelyjä ja jatkossa tatuoidut eivät pääse töihin. Persumaisuus näkyy ulospäin.
Sinähän olet sellainen suomalainen kiihkoilija. Et suostu ymmärtämään, että tämä palta on tarkoitettu Suomen Keskustasta ja sen politiikasta keskusteluun. Sinä kiihkoilet näitä kaikkia muita puolueita ja politikkoja solvaavia kirjoituksia Keskustan palstalle.
Eikös tuollainen ole sitä pahinta lajia olevaa kiihkoilijan käytöstä.
https://seura.fi/isanpikajuna/2015/07/14/persut-perse-kreikka/?shared=4369-afc7471e-1
Siinä oli koko persupoppoo mukana, kun Sipilän (kesk) hallitus päätti vipata Kreikalle lisää rahaa.
https://www.youtube.com/watch?v=J-DPIRoEqzU
"Toukokuussa 2015 Soinin puolue oli laatimassa ja hyväksyi (Sipilän hallituksen ) hallitusohjelman, joka suorastaan vilisee köyhimpiin kohdistuvia leikkauksia. Persut kurittaa köyhiä tavalla, jota Suomen historiasta saa hakea."
Miten tämä liittyy aloitukseen? Joka muuten ei liity Kepuun. Mitenkään.
Mikä ettei vipattaisi? Hyvä ja voitollinen bisnes kuului olevan.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/vanhanen-kreikalle-lainaaminen-suomelle-reilusti-voitollista/1834878
Siinä on sitä kepupolitiikkaa ja kannattaisi persujenkin muistella, mitä politiikkaa olivat hyväksymässä, kun kepun kelkkaan läksivät.
Aivan kuten Himmler aikoinaan kunnioitti islamia:
https://schnellmann.org/pic_counterjihad/Heinrich_Himmler_Islam.jpg
Niin Juha-Lesta Sipilä kaipaa kutsuhuudoillaan samoja aikoja:
https://blogit.kansalainen.fi/sipilan-kutsu-vale-petos-ja-valtiopetos/
https://68.media.tumblr.com/509ee9a408e15af7aa3178eb43f5b02b/tumblr_nqf0c5zb051uxv5a7o1_540.jpg
Jussi Niinistö loikkasi persuista uuvatteihin, josta kehittyi Sininen tulevaisuus. Nyttemmin Jussi Niinistön oma poliittinen tulevaisuus on alkanut näyttää siltä, että hän on ilmaissut valmiutensa loikata takaisin persuihin. Aikamoista pomppimista. Ei oikein herätä luottamusta.
Yksi syy olla äänestämättä persuja!
"Minusta persujen syrjiminen hallituskelvottomaksi olisi kyllä väärin, sillä onhan se puheenjohtajansakin (sivari Hallaaho) suulla noista suurimmista puolueista turvallisuuspoliittisissa asioissa presidenttimme kanssa samalla vastuullisella linjalla, Nato-myönteisenä."
Lainaus kapin kirjoituksesta.
Yksi syy olla äänestämättä persuja!
"Minusta persujen syrjiminen hallituskelvottomaksi olisi kyllä väärin, sillä onhan se puheenjohtajansakin (sivari Hallaaho) suulla noista suurimmista puolueista turvallisuuspoliittisissa asioissa presidenttimme kanssa samalla vastuullisella linjalla, Nato-myönteisenä."
Lainaus kapin kirjoituksesta.
"Henkilökohtainen mielipiteeni on ollut jo viimeiset 20 vuotta se, että Suomelle olisi strategisen turvallisuuden kannalta hyvä ja luontevaa kuulua Natoon, Halla-aho kertoo."
Nyt kaikki persuja äänestämään ja ryssälle uhittelemaan. Persuista suurin puolue.
Tässä mitään uhitella ole tarkoitus. Vaan hakeutua sinne minne kuulumme. Länteen.
https://www.youtube.com/watch?v=q1Y1Y1GoS8M
Lännessä on paratiisi.
ps. Kuinka se sinun armeijaurasi päättyikään?
Armeijassa en ole tehnyt uraa. Paikka autoritäärisyydessään ei ollut minua varten
Pelkkä reservin luutnantti olen.
Persuthan uhittelee kaikille! Hyökkäsivät Soininkin kimppuun.