sivuilta B8-9 suomalaisen äärioikeiston touhuista ja puheista Leningradissa 30.-31.3.1919 vastaisen yönä kun kaupungissa räjäytetyillä pommeilla haluttiin saada aikaan tulipalo joka tuhoaisi koko kaupungin, sen "ruttopesän" kuten nimiteltiin.
Ei siitäkään ollut kuin 20 v vuoden 1939 neuvotteluihin ja Talvisotaan joten lienee sekin tapahtuma ollut neukun takaraivossa.
Paljon siinä oli asiaa, kokonainen aukeama. Uudesta tiedosta kiinnostuneet eikun lukemaan vaan näitä "stallarien" valeita. Ehkä siinä karttuu taas kokonaisnäkemys Suomen touhuista ennen Talvisotaa.
Lukekaapas jokainen viime viikonlopun Hesarista
66
154
Vastaukset
- JotainRajaa
Kaupungin nimi oli tuolloin Petrograd, ei Pietari ei Leningrad.
- Anonyymi
Stallareille Lenin/Stalingrad ovat ikuisia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Stallareille Lenin/Stalingrad ovat ikuisia.
Et sitten keksinyt oikeaa sanottavaa. Vihje: Sana "stallari" ei korvaa sanottavan puutetta.
- Turhaa-kotkotusta
Stallari: "Paljon siinä oli asiaa, kokonainen aukeama. Uudesta tiedosta kiinnostuneet eikun lukemaan vaan näitä "stallarien" valeita. Ehkä siinä karttuu taas kokonaisnäkemys Suomen touhuista ennen Talvisotaa."
1. Turha omia tutkimustietoa "stallareille".
2. Bolsevikkien masinoima vallankaappaus Suomessa oli torjuttu juuri 1918.
3. Neuvosto-Venäjä tuki punikkien uusia kapinahankkeita Suomessa.
4. Talvisotaan johti ennen kaikkea NL:n ja Saksan MR-sopimus 23.8. 39.
Siihen ja sen seurauksiin kannattaisi stallarienkin perehtyä.- älä.ole.pässi
# 2. Bolsevikkien masinoima vallankaappaus Suomessa oli torjuttu juuri 1918. #
Samaan aikaan oli menossa Suomen porvarien tukemia hankkeita vallan kaappaamiseksi valkoisille Venäjällä.
#3. Neuvosto-Venäjä tuki punikkien uusia kapinahankkeita Suomessa. #
Hevonhumppaa, vuonna 1919 ei Suomessa ollut minkäänmoisia kapinahankkeita meneillään. Lahtarien soopaa taaskin. Mutta 1919 oli Koivisto annettu Englannin laivastolle joka ampui tykeillään Kronstadtiin. Pikkasen paha jutta kai sekin vaikka et siitä ole koskaan kuullutkaan.
# 4. Talvisotaan johti ennen kaikkea NL:n ja Saksan MR-sopimus 23.8. 39. #
Se varmaan laukaisi jotakin mutta vain umpi-idioottinen valehtelija kehtaa väittää, että Suomen politiikalla ei ollut mitään vaikutusta Stalinin & Co ajatteluun ja varautumiseen Suomen suunnalla. Olihan suursota jo alkanutkin syksyllä -39. - Valkosoturi
Stallari: "Samaan aikaan oli menossa Suomen porvarien tukemia hankkeita vallan kaappaamiseksi valkoisille Venäjällä."
Ei ollut. Mannerheim tosin kaavaili jopa hyökkäystä Pietariin, mutta ei saanut tukea edes omalta hallitukseltaan. Venäjän valkoiset eivät hyväksyneet Suomen itsenäisyyttä, jonka porvarit olivat julistaneeet.
"Hevonhumppaa, vuonna 1919 ei Suomessa ollut minkäänmoisia kapinahankkeita meneillään. Lahtarien soopaa taaskin. "
Nimenomaan oli. Hankkeet ulottuivat koko Pohjolaan. Niiden realismi oli toinen asia. Bolsevikit haaveilivat edelleen maailmanvallankumouksesta.
"Mutta 1919 oli Koivisto annettu Englannin laivastolle joka ampui tykeillään Kronstadtiin. Pikkasen paha jutta kai sekin vaikka et siitä ole koskaan kuullutkaan."
Tunnen historian, toisin kuin stallarit. Englanti ja muut liittoutuneet katsoivat bolsevikki-Venäjän viholliseksi,koska se oli solminut rauhan Saksan kanssa. Voittajavaltiot pyrkivät yhdessä kukistamaan bolsevismin, mutta luopuivat melko nopeasti.
"Se varmaan laukaisi jotakin mutta vain umpi-idioottinen valehtelija kehtaa väittää, että Suomen politiikalla ei ollut mitään vaikutusta Stalinin & Co ajatteluun ja varautumiseen Suomen suunnalla. Olihan suursota jo alkanutkin syksyllä -39."
Umpi-idioottinen stallari puolustaa uskollisesti Stalinia. Onhan se ikuinen velvollisuus.
Suomen politiikka nojasi pohjoismaiseen puolueettomuuteen. NL ei sitähyväksynyt, vaan solmi Hitlerin kanssa liiton saaden palkaksi myös Suomen. Diktaattorit hyökkäsivät yhdessä Puolaan aloittaen maailmansodan. NL miehitti tai valtasi kuusi naapurimaata kokonaan tai osittain 1939-40 stallarien ylistämän natsien kanssa sovitun rauhanpolitiikan mukaisesti.
- ketaleen_ikiliikkuja
No mutta tottakai Ketale, ilman tuota ei olisi tullut talvisotaa. Eli, tässäkin voimme julistaa ryssät syyttömäksi taas yhdestä rikoksesta. Talvisota selkeästi Suomen oma vika....
- KatsePeiliin
No ei kai se nyt ainakaan välejä paranna jos pyritään polttamaan vieraalta valtiolta kokonainen kaupunki asukkaineen päivineen?
Siihen päälle vielä erinäiset heimoretket" vieraan valtion maaperällä tavoitteena vallata alueita tältä niin ei ihme että luotto suomalsiin ei ollut kauhean korkealla. - pahoja-juttuja
KatsePeiliin kirjoitti:
No ei kai se nyt ainakaan välejä paranna jos pyritään polttamaan vieraalta valtiolta kokonainen kaupunki asukkaineen päivineen?
Siihen päälle vielä erinäiset heimoretket" vieraan valtion maaperällä tavoitteena vallata alueita tältä niin ei ihme että luotto suomalsiin ei ollut kauhean korkealla.Jos tuohon vielä lisätään se kun Suomi antoi Englannin laivastolle 1919 tukikohdan Koivistolta ja tästä käsin Enkku hyökkäili mm. Kronstadtiin. Tarkoitus oli vallata Leningrad mutta siihen ei Enkku kyennyt joten läksi pois.
- PahojaOvat
Siihen päälle kun ottaa huomioon että Suomella ja Virolla oli suunnitelma sulkea Itämeri Neukkulaivoilta jo ennen talvisotaa.
- Anonyymi
pahoja-juttuja kirjoitti:
Jos tuohon vielä lisätään se kun Suomi antoi Englannin laivastolle 1919 tukikohdan Koivistolta ja tästä käsin Enkku hyökkäili mm. Kronstadtiin. Tarkoitus oli vallata Leningrad mutta siihen ei Enkku kyennyt joten läksi pois.
Ei Suomi mitään ’antanut’, mutta ei ollut papua estää Englantia...
- aliluti1998
Huomasiko avaaja, että räjäytykset tehtiin sotatilan aikana ja seuraavana vuonna tehtiin rauha?
- mikä.sulla.mättää
Koskas sodat oli puolin ja toisin julistettu? Ei taida löytyä historiankirjoista sellaista päivämäärää.
Siltikään neukkulasta ei tullut sotaretkueita ja kaupunkien polttajia tälle puolelle rajan. Onko se sinun mielestä jotenkin huono juttu ? - Mikäs-itselläs-Tarkkis
”Koskas sodat oli puolin ja toisin julistettu? Ei taida löytyä historiankirjoista sellaista päivämäärää.”
Sanopa sinä! Kai jotakin oli käynnissä, koska sen päättäminen vaati Tarton rauhansopimuksen?
”Siltikään neukkulasta ei tullut sotaretkueita ja kaupunkien polttajia tälle puolelle rajan. Onko se sinun mielestä jotenkin huono juttu ?”
Ei, kun heitä oli maassa jo valmiina. Osa osallistui myös taisteluihinpunaisten puolella. - suotta-lätiset
Mikäs-itselläs-Tarkkis kirjoitti:
”Koskas sodat oli puolin ja toisin julistettu? Ei taida löytyä historiankirjoista sellaista päivämäärää.”
Sanopa sinä! Kai jotakin oli käynnissä, koska sen päättäminen vaati Tarton rauhansopimuksen?
”Siltikään neukkulasta ei tullut sotaretkueita ja kaupunkien polttajia tälle puolelle rajan. Onko se sinun mielestä jotenkin huono juttu ?”
Ei, kun heitä oli maassa jo valmiina. Osa osallistui myös taisteluihinpunaisten puolella.......Kai jotakin oli käynnissä, koska sen päättäminen vaati Tarton rauhansopimuksen?---
Suomi kävi yksipuolista sotaa Venäjää vastaan.
------”Siltikään neukkulasta ei tullut sotaretkueita ja kaupunkien polttajia tälle puolelle rajan.”------
Ei, kun heitä oli maassa jo valmiina. Osa osallistui myös taisteluihinpunaisten puolella......
Missäpäin Suomea sodittiin 1919. Täällä 1918 olleet eivät olleet tulleet rajan yli Venäjän lähettäminä polttamaan Suomen kaupunkeja asukkaineen. Siinä on iso ero.
- totta-väliin
Suomen ja Neuvostoliiton välille solmittiin Tarton rauha joka astui voimaan 30.12.1920. Tätä ennen maat olivat julistamattomassa sotatilassa.
Oliko Suomen hallitus edes mukana Petrogradin pommeissa? Tuskin oli.
Neuvostoliitto tai tarkemmin Neuvostovenäjä tuki jatkuvasti Suomessa kumouksellista toimintaa joka tähtäsi kommunistien vallankaappaukseen, vieläpä rauhan teon jälkeenkin.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Läskikapina- PuolueellistaHistoriaa
"Julistamaton sotatila" tällä historian tuntijalla on kyllä vastaus kaikkeen 😂
- uskoo-itseensä
PuolueellistaHistoriaa kirjoitti:
"Julistamaton sotatila" tällä historian tuntijalla on kyllä vastaus kaikkeen 😂
Se kun on mielestään niin lukenut ja oppinut mies.
- Penaaa
Onhan se tietysti mielenkiintoista miten Lenin tajusi Pentti Linkolan enon Eino Suolahden vihjeen ja siirsi pääkaupungin Moskovaan. Aleksi Mainio on käsitellyt valkoisten venäläisten toimintaa. Unto Seppänenhän kertoo miten karjalaiset äijät lypsivät Venäjänmaan mahtavat kuiviin. Valkoiset venäläiset esittivät bolsut uhkana. Suomalaisten kiinnostus lopahti jo 1934 valkoisten kiinanvenäläisten tehtyä yhteistyötä Xinjiangissa. Vlasovin Armeija -Stalinin sotilaat Suomen palveluksessa kirja kertoo miten vaikeaa valkoinen toiminta Suomessa oli. Oltaisi Joosepin tekosyy viety ja lahdattu julkisesti kaikki valkoiset emigrantit.
- joskun.tosiasioitakin
Suomi ei julistanut sotaa Neuvosto-Venäjälle kun aloitti sotatoimet tammikuussa 1918 sen armeijaa kohtaan. Saman teki Neuvostoliitto 1939, aloitti julistamatta sotaa. Suomi lähetti sukellusveneensä 21.6.1941 miinoittamaan Suomenlahtea Tallinnan itäpuolella. Tämä oli Neuvostoliiton valtaamaa aluetta. Siis Suomi aloitti sotatoimet ennen kuin Neuvostoliitto.
- Lykkäät-pötyä
"Suomi ei julistanut sotaa Neuvosto-Venäjälle kun aloitti sotatoimet tammikuussa 1918 sen armeijaa kohtaan. "
Tuolloin ei ollut vielä Neuvosto-Venäjää, vaan bolsevikkien kaappaama Venäjä.
Suomi riisui aseet alueellaan laittomasti olevilta venäläisiltä joukoilta. Ne tukivat punikkien vallankaappausyritystä.
Sinänsä Suomi oli julistettu sotatilaan 1914. Sitä ei ollut peruttu. - Et.vaan.osaa
Lykkäät-pötyä kirjoitti:
"Suomi ei julistanut sotaa Neuvosto-Venäjälle kun aloitti sotatoimet tammikuussa 1918 sen armeijaa kohtaan. "
Tuolloin ei ollut vielä Neuvosto-Venäjää, vaan bolsevikkien kaappaama Venäjä.
Suomi riisui aseet alueellaan laittomasti olevilta venäläisiltä joukoilta. Ne tukivat punikkien vallankaappausyritystä.
Sinänsä Suomi oli julistettu sotatilaan 1914. Sitä ei ollut peruttu."Tuolloin ei ollut vielä Neuvosto-Venäjää, vaan bolsevikkien kaappaama Venäjä."
Olipas Neuvosto-Venäjä, minkä Suomi oli tunnustanut, mites muuten kuvittelet, että Neuvosto-Venäjän johtaja Lenin olisi tunnustanut Suomen itsenäisyyden?
"Sinänsä Suomi oli julistettu sotatilaan 1914. Sitä ei ollut peruttu."
Oliko Suomi muka Saksan kanssa sodassa?
- hölmöt.sekoili
Ne oli terrori-iskuja, joita suorittamaan oli masinoitu inkeriläisiä.
Eipä noita myöhemmin paljon noteerattu ole, johtuen siitä, että tavoitteiden kannalta iskut suurelta osin epäonnistuivat.- se-kertoo-kaiken
Epäonnistuivathan ne mutta tarkoitus oli suuri synti.
- Kosolaa
Inkeriläisiä ei juuri värvätty. Yksittäiset iskut eivät saaneet juuri Ritavuoren ja kumppanien ansiosta Suomessa paljoa tukea. Suomessa toimi Ritavuoren murhan jälkeen eräänlainen valkoisten venäläisten emigranttien keskus yhdessä oikeiston kanssa. Tämä keskus lamaannutettiin ennen talvisotaa. Leinon vangeista iso osa oli porukkaa joka halusi terrorisoida Neuvostoliiton siviilejä ja kaataa lopulta Suomen hallituksen. Venäläisillä oli entisinä rikkaina tsaarin Venäjän herroina vaikeuksia mennä Karl Fazerille tai itäsuomalaiselle isännälle töihin. Valkoisten venäläisten emigranttien toiminnasta nähdään etteivät Viipurissa huhtikuussa 1918 tapetut olleet viattomia. Suomen armeija oli valmis teloittamaan suomenvenäläisten perheitä, jos nämä karkaisivat Stalinin Neuvostoliittoon jota pitivät punaisena versiona Romanovien Venäjästä. Suomen armeijassa taisteli tasan 15 000 vuosina 1917-1921 tullutta etnistä venäläistä.
- heitä-tarvittiin
# Inkeriläisiä ei juuri värvätty. #
Totta kai värvättiin, olihan heillä paikallistuntemus ja varmasti kaikilla aikuisilla ainakin kohtalainen venäjänkielen taito. Ei ilman inkeriläisiä hommista olisi tullut mitään. - Anonyymi
Kyllä olikin N-liitolla konnamainen johto jos lie närkästynyt siitä kun Suomi yritti polttaa Leningradin ja tappaa 3 mljoonaa ihmistä. Mitä 3 miljoonasta kun olisi jäänyt vielä 180 miljoonaa. Pikkumaisia tosiaan !
- Anonyymi
Onpa taas pötyä.
Onnistuessaankin tuo operaatio olisi ollut vain neulanpisto suurkaupungissa.
Tietysti se oli tökerö temppu Suomen tiedustelulta.
Toisaalta Suomi oli vielä sotatilassa Neuvosto-Venäjän kanssa.
Heimosodat olivat vielä käynnissä tai hankkeilla.
Sieltä tuli koko ajan agetteja lietsomaan uutta kapinaa. - Anonyymi
"Kyllä olikin N-liitolla konnamainen johto jos lie närkästynyt siitä kun Suomi yritti polttaa Leningradin ja tappaa 3 mljoonaa ihmistä. "
HAHAHH!!! Naakanketaleen tyhmyys ei sitten lakkaa yllättämästä :) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onpa taas pötyä.
Onnistuessaankin tuo operaatio olisi ollut vain neulanpisto suurkaupungissa.
Tietysti se oli tökerö temppu Suomen tiedustelulta.
Toisaalta Suomi oli vielä sotatilassa Neuvosto-Venäjän kanssa.
Heimosodat olivat vielä käynnissä tai hankkeilla.
Sieltä tuli koko ajan agetteja lietsomaan uutta kapinaa.Suomi oli silti etnisten venäläisten vastavallankumouksellisten terrorismin pesä. Virossa nämä oli osattu vuoden 1919 takia kotouttaa paremmin. Suomessa peräti Etsivä Keskuspoliisi tuki välillä suomalaisvastaisia isovenäläisiä emigrantteja. Poliittisen terrorismin Suomeen toivag venäläiset kaiken muun huonon ohella.
- Anonyymi
Mitenkä niin. Ei Lenin koskaan siitä Suomea syyttänyt. Asiaa ei mainittu edes puhuttaessa Suomen alueella toimineista vastavallankumouksellisista etnisistä venäläisistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomi oli silti etnisten venäläisten vastavallankumouksellisten terrorismin pesä. Virossa nämä oli osattu vuoden 1919 takia kotouttaa paremmin. Suomessa peräti Etsivä Keskuspoliisi tuki välillä suomalaisvastaisia isovenäläisiä emigrantteja. Poliittisen terrorismin Suomeen toivag venäläiset kaiken muun huonon ohella.
Natsiraukka se siinä taas suoltaa suolistonsa tuotosta. Venäläiset eivät täällä Suomessa mitään terroria tehneet, eivät pienintäkään. Ainoa taho, joka Suomessa ihmisiä ja omaisuutta terrorisoi ja vandalisoi oli meidän omat lapualaisemme.
Itärajan takaa tulleet pakolaiset sen sijaan touhusivat ahkerasti itärajan takana tuhotöissä suomalaisten avustamina. Yksi Talvisodan syitä sekin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Natsiraukka se siinä taas suoltaa suolistonsa tuotosta. Venäläiset eivät täällä Suomessa mitään terroria tehneet, eivät pienintäkään. Ainoa taho, joka Suomessa ihmisiä ja omaisuutta terrorisoi ja vandalisoi oli meidän omat lapualaisemme.
Itärajan takaa tulleet pakolaiset sen sijaan touhusivat ahkerasti itärajan takana tuhotöissä suomalaisten avustamina. Yksi Talvisodan syitä sekin."Yksi Talvisodan syitä sekin. "
Talvisodan syistä puhuttaessa ei Suomea saa mainita, se on tabu. Pitää huutaa ryssä-ryssää. Siten saa kunniaa ja mainetta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Yksi Talvisodan syitä sekin. "
Talvisodan syistä puhuttaessa ei Suomea saa mainita, se on tabu. Pitää huutaa ryssä-ryssää. Siten saa kunniaa ja mainetta."Talvisodan syistä puhuttaessa ei Suomea saa mainita, se on tabu. Pitää huutaa ryssä-ryssää. Siten saa kunniaa ja mainetta."
Naakanketale taas vauhdissa :)
Ei kestä palstan yksinäinen vajakkistallari faktaa, että jumaloimansa muna-armeija olisit rynninyt tänne joka tapauksessa, riippumatta Suomen tekemisistä. Siten ei saa kunniaa eikä mainetta (vaikka niin taitaa vätys toivoa), mutta hyvät naurut Ketale tuppaa antamaan. Ja mikä parasta, tahtomattaan :) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Natsiraukka se siinä taas suoltaa suolistonsa tuotosta. Venäläiset eivät täällä Suomessa mitään terroria tehneet, eivät pienintäkään. Ainoa taho, joka Suomessa ihmisiä ja omaisuutta terrorisoi ja vandalisoi oli meidän omat lapualaisemme.
Itärajan takaa tulleet pakolaiset sen sijaan touhusivat ahkerasti itärajan takana tuhotöissä suomalaisten avustamina. Yksi Talvisodan syitä sekin.Stalalri: "Venäläiset eivät täällä Suomessa mitään terroria tehneet, eivät pienintäkään. "
Onko joku sellaista väittänyt? Sensijan lähetettiin loikkareita levittämään propagnada, lietsomaanlakkoja jne. Myös uudella punakapinalla uhkailtiin.
"Ainoa taho, joka Suomessa ihmisiä ja omaisuutta terrorisoi ja vandalisoi oli meidän omat lapualaisemme."
Lapualaiset ahdistelivat kommunisteja tai sellaisiksi olettamiaan. Heidät pantiin järjestykseen 1932. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Natsiraukka se siinä taas suoltaa suolistonsa tuotosta. Venäläiset eivät täällä Suomessa mitään terroria tehneet, eivät pienintäkään. Ainoa taho, joka Suomessa ihmisiä ja omaisuutta terrorisoi ja vandalisoi oli meidän omat lapualaisemme.
Itärajan takaa tulleet pakolaiset sen sijaan touhusivat ahkerasti itärajan takana tuhotöissä suomalaisten avustamina. Yksi Talvisodan syitä sekin.Tietenkin tekivät. Olihan se yksi ehto heidän selviytymiselle. Lapuan juntit toki terrorisoivat normaaleja ihmisiä suuntaamatta kiukkuaan sinne minne olisi pitänyt. Suomessahan oli ihan kasakkakylä Haminassa vuoteen 1924. Ei ne hallituksessakaan venäläisiä rodun takia suitsineet. Ne pelkäsi valkoisten venäläisten emigranttiem aiheuttavan sodan neukun ja Suomen välillä. Valkoist venäläiset emigrantit uskoivat Suomessa ainakin vuodesta 1935 aina Yrjö Leinon aikakauteen Aleksei Tolstoin kansallisbolsevistiseen malliin. Leinon vangitsemiset katkaisivat Stalinilta viimmeisen mahdollisuuden käyttää valkoisia venäläisä emigrantteja Suomessa viidentenä kolonnana Kiinassa noudatetun esimerkin mukaan. Balkanilla nämä serbien takia maailmansodan aloittaneet katkaisivat yhteydet Moskovaan työskentelemällä Hitlerille. Ensimmäiset haittamaahan muuttajat olivat siis venäläisiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Stalalri: "Venäläiset eivät täällä Suomessa mitään terroria tehneet, eivät pienintäkään. "
Onko joku sellaista väittänyt? Sensijan lähetettiin loikkareita levittämään propagnada, lietsomaanlakkoja jne. Myös uudella punakapinalla uhkailtiin.
"Ainoa taho, joka Suomessa ihmisiä ja omaisuutta terrorisoi ja vandalisoi oli meidän omat lapualaisemme."
Lapualaiset ahdistelivat kommunisteja tai sellaisiksi olettamiaan. Heidät pantiin järjestykseen 1932.On väittänyt. Aleksi Mainio ja 20-luvun Neuvostoliitto väittivät. Suomenvenäläiset olivat toki valmiita 30-luvulla yhteistyöhön Puna-Armeijan kanssa kuultuaan miten Rodinan eli Venäjän asiaa oli edistetty Kiinan alueella. Mannerheimin arvovalta suomalaisten lampaiden keskuudessa pelasti ruskit. Eihän sitä venäläisyyttä voi tuhota, jos Marski käskee oleaan hiljaa. Kyyrölän ja Petsamon venäläiset olivat ainoat jotka eivät haastaneet riitaa, uhonneet neukulle tai muutenkaan tehneet koiruuksia. Petsamon venäläisistä valitettavasti enemmistö sulautui pohjoissuomalaisiin. Kyyröläläisiä ammuttiin sisälissodassa ilman oikeudenkäyntiä pelkän venäläisen taustan perusteella.
- Anonyymi
Stallari: "Talvisodan syistä puhuttaessa ei Suomea saa mainita, se on tabu. "
Mistä tuollainen kiletolöytyy? Ainakin tällä palstalla Suomi on nimenomaan syyllinen sotiin.
"Pitää huutaa ryssä-ryssää. Siten saa kunniaa ja mainetta."
Niin tosiasioiden kertomisesta pitääkin. Stallarit sitä vihaavat. - Anonyymi
Avaaja hyi, ei Suomen oikeisto ole koskaan pistänyt pienintäkään piikkiä idän suuntaan, ei ennen Talvisotaa eikä sen jälkeenkään. Kaikki sellaiset jutut ovat vain äärivasemmistojunttien keksintöjä. Oikeiston politiikka on ollut aina ääriystävällistä, joka toista väittää on stallari ja valehtelee.
- Anonyymi
Eikä tuo ollut ainoita konnuuksia itänaapuria vastaan.
- Anonyymi
Vuoroin vieraissa, sillä olihan Lenin-setä, joka harvinaisen laajan otsan omaavana asui Venäjällä, kuten kirkassilmä-silkohapset meille muistuttivat niinä vuosina kun kaikki hyvä tuli vielä idästä, aseistanut ja yllyttänyt Suomen sosialidemokraatteja tekemään vallankumouksen, ja tämän laajotsaisen sedän tavat tuntien olisi tuleva Suomi sen onnistumisen jälkeisinä päivänä ollut pikapuoliin jättämässä riemumiellä liittymisanomusta takaisin Venäjään, Neuvosto-Venäjään.
"Suomalaiset toverit alkoivat tässä vaiheessa todella harmittaa Leniniä. Pelkkää puhetta Helsingissä ilman tekoja. Lenin piti vuoden 1918 alussa muutaman päivän loman Terijoella ja merkitsi työtehtäviinsä artikkelin aiheesta "Pikkuporvariston loismaisuus ja suomalaisten sosialidemokraattien petos".
Viikkoa myöhemmin Tukholman sosialistinen pormestari Carl Lindhagen kävi tervehtimässä Leniniä Smolnassa ja sai kuulla, että "suomalaiset sosialidemokraatit ovat pettureita . . . he eivät halua tehdä vallankumousta vaikka se on heidän velvollisuutensa".
Lähde: Lasse Lehtinen, Risto Volanen: 1918 - Kuinka vallankumous levisi Suomeen. Sivu158.
"Aseiden toimituksesta sovittiin suomalaisten kanssa, ja 20. tammikuuta Lenin antoi virallisen käskyn: "Suomen proletariaattia varten aseita: noin 10 000 kivääriä panoksineen, noin 10 kolmen tuuman tykkiä ammuksineen." Jatkossa seurasi vielä 25 000 kivääriä. Jos Smilga opastaisi yhtä tehokkaasti toimintaan kuin Trotski Pietarissa, sen pitäisi riittää suurimpiin kaupunkeihin ja se taas koko maahan. Suomalaiset toverit ja Smilga lähtivät Helsinkiin ja mukana meni myös rohkaisuja."
Edellä mainittu teos sivu164.
Niin ikään täysin Venäjän bolshevikkien politiikalle alisteinen Moskovassa perustettu Suomen kommunistinen puolue suunnitteli Mannerheimin murhaamista Tampereen suojeluskuntajuhlien aikaan 4.4.1920. Ampumalla toteutettavaksi tarkoitettu teko jäi kuitenkin pelkästään yritykseksi, tehtävään määrätyn Karl (Kalle) Salon jänistäessä paikan päällä, ja kahden muun varmistajiks varatun ampujakanditaatin hukattua väkijoukossa näköyhteyden Mannerheimiin.
Ilman Leninin lupaa ei SKP:n sotilasjärjestö olisi tuohonkaan toimeen tarttunut.
Lähde: Markku Salomaa, Punaupseerien nousu ja tuho, sivut 151-155. - Anonyymi
Voi elämän kevät, voiko olla tottakaan. Muodostuiko Suomen oikeisto tuolloin täysin mielenvikaisista tyypeistä. Eihän tuollaista menoa ole missään muualla tällä planeetalla ollut naapurien välillä.
No ei ihmekään jos neukku tunsi suursodan alettua tarvetta turvata Leningradia Suomen suunnalla. Talvisotahan siitä saatiin ja pitkälle Suomen ansiota.- Anonyymi
Ei se mikään syy ollut! Neuvostoliitto syntyi vuosien 1918-1922 sisällissodan päätteeksi ja sodassa menehtyi 9 miljoonaa ihmistä Venäjältä.
30-luvun lopulla oli neukku teollistunut ja Stalinin mieltä poltti halu laajentaa valtapiiriään!
Tällöin silmään pisti yhtälainen kahjo A. Hitlerin muodossa. Maiden ulkominsterit Molotov ja Ribbentrop tapasivat ja laativat yhdessä elokuussa 1939 Molotov-Ribbentrop-sopimuksen, jonka salaisessa lisäpöytäkirjassa jaettiin ’etupiirejä sulle-mulle periaatteella. Toinen maailmansota syntyi kun maat hyökkäsivät ja kukistivat alkuun Puolan. Ystävyys kukki ja johti yhteiseen voitonparaatiin rajakaupungissa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se mikään syy ollut! Neuvostoliitto syntyi vuosien 1918-1922 sisällissodan päätteeksi ja sodassa menehtyi 9 miljoonaa ihmistä Venäjältä.
30-luvun lopulla oli neukku teollistunut ja Stalinin mieltä poltti halu laajentaa valtapiiriään!
Tällöin silmään pisti yhtälainen kahjo A. Hitlerin muodossa. Maiden ulkominsterit Molotov ja Ribbentrop tapasivat ja laativat yhdessä elokuussa 1939 Molotov-Ribbentrop-sopimuksen, jonka salaisessa lisäpöytäkirjassa jaettiin ’etupiirejä sulle-mulle periaatteella. Toinen maailmansota syntyi kun maat hyökkäsivät ja kukistivat alkuun Puolan. Ystävyys kukki ja johti yhteiseen voitonparaatiin rajakaupungissa!----Ei se mikään syy ollut!----
Eipä tietenkään, eipä tietenkään. Yritetään tuhota suurkaupunki asukkaineen, huudetaan mieletöntä vihaa naapurin kansaa kohtaan, huudetaan miten Leningrad täytyy tuhota, huudetaan Karjalan ja Inkerin valtausta ja Suomeen liittämistä, suunnitellaan Viron kanssa Leningradin merisaartoa tykistöllä ja kaikkea muuta pahaa neukkua kohtaan niin ei tietenkään se ole neukulle aihe eikä mikään pikkasen pelästyä ja alkaa varmistelemaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
----Ei se mikään syy ollut!----
Eipä tietenkään, eipä tietenkään. Yritetään tuhota suurkaupunki asukkaineen, huudetaan mieletöntä vihaa naapurin kansaa kohtaan, huudetaan miten Leningrad täytyy tuhota, huudetaan Karjalan ja Inkerin valtausta ja Suomeen liittämistä, suunnitellaan Viron kanssa Leningradin merisaartoa tykistöllä ja kaikkea muuta pahaa neukkua kohtaan niin ei tietenkään se ole neukulle aihe eikä mikään pikkasen pelästyä ja alkaa varmistelemaan.Ja samaahan sielläkin huudettiin, vaikka kieroon venäläiseen tapaan kysyttiin sotavangilta, että 'Olitko suojeluskunnassa?'. Suojeluskuntalaisistahan ei virallisesti puhuttu yksittäisinä ihmisinä, koska tavoitteena oli tuhota koko Suomen kansa. Talvisodassa jo puhuttiin vain 'valkosuomalaisista', vaikka Kainuussa oli jopa korpikommunisteja puolustajien riveissä. Stalin totesi Dmitroville valehdellen tapansa mukaan 'Puna-Armeijan tappaneen 150 000 suojeluskuntalaista'. Stalin sanoi Dmitroville Puna-Armeijan jättävän Suomessa henkiin vain naiset, lapset ja vanhukset. Stalinin puhe Dmitroville tammikuussa 1940 oli naapurivihaa tihkuneen psykopaatin puhe johon koko Venäjä yhtyi.
- Anonyymi
Niinkö? Minun käsittääkseni naapurit tappoivat aika paljon toisiaan 1914-1918, Venäjähän oli hyökkäjänä naapurimaihin 1914.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se mikään syy ollut! Neuvostoliitto syntyi vuosien 1918-1922 sisällissodan päätteeksi ja sodassa menehtyi 9 miljoonaa ihmistä Venäjältä.
30-luvun lopulla oli neukku teollistunut ja Stalinin mieltä poltti halu laajentaa valtapiiriään!
Tällöin silmään pisti yhtälainen kahjo A. Hitlerin muodossa. Maiden ulkominsterit Molotov ja Ribbentrop tapasivat ja laativat yhdessä elokuussa 1939 Molotov-Ribbentrop-sopimuksen, jonka salaisessa lisäpöytäkirjassa jaettiin ’etupiirejä sulle-mulle periaatteella. Toinen maailmansota syntyi kun maat hyökkäsivät ja kukistivat alkuun Puolan. Ystävyys kukki ja johti yhteiseen voitonparaatiin rajakaupungissa!Älä puhu paskaa! Saksalaiset ne niitä aina rohkaisi. Jooseppi kuvitteli Saksan joutuva alasti jo 1939, vaikka niiden naaraat riisuttiin lopulta vasta kesällä 1945. Ei ne meillekään olisi mitään idästä tehneet ilman Saksan länkkäreille ja makkaraa pyörittäneille puolalaisille ennen marraskuutta 1939 antamaa selkäsaunaa. Stalin toteamus, että 'Suomi ei ole Puola, siellä joutuu oikeaan sotaan', osoittaa tämän selvästi. Aatu laski oikein lännen heikkouden ja väärin neukun vahvuuden. Persepanot Virossakin syksyllä 1940 johtuivat tietenkin Ranskan kukistumisesta. Kyllä ne Venäjällä ehkä sitten ovat jotain vuodesta 1914 oppineet, eiväthän ne menneet pyssyt paukkuen Balkanille edes Milosevicin aikana.
- Anonyymi
Stallarit nostavat vanhoja viestiketjuja ylös, että aijemmat viestiketjut missä stallarin valheet paljastuvat unohtuisi ja hautautuisi. Stallari avaa keskustelun mielestään nokkelalla sepityksellä, mutta lopulta homma osuukin omaan nilkkaan.
- Anonyymi
"""ritetään tuhota suurkaupunki asukkaineen, huudetaan mieletöntä vihaa naapurin kansaa kohtaan, huudetaan miten Leningrad täytyy tuhota, huudetaan Karjalan ja Inkerin valtausta ja Suomeen liittämistä, suunnitellaan Viron kanssa Leningradin merisaartoa tykistöllä ja kaikkea muuta pahaa neukkua kohtaan niin ei tietenkään se ole neukulle aihe eikä mikään pikkasen pelästyä ja alkaa varmistelemaan."""
Lisätään tuohon vielä Terijoella ja Terijoessa vuosittain vietetyt Vihanpäivät missä kouhopäät seisoivat joessa polviaan myöten ja nyrkkejään puiden huusivat kirouksia ja karmeita tuhon uhkauksia itään.
Kaikkea kivaa se suomiporvari keksi vielä 1930-luvullakin veren kaivamiseksi kansakunnan nenästä.- Anonyymi
Laitas slobo sinne aivokotteroosi tieto, että niitä vihapäiviä vietetään siellä itärajan takana vieläkin. Pahoinpidellään opposition edustajat ja vangitaan laittomasti. Laiton Krimin ryöstö ja diktaattoreiden tukeminen sekä mielenosoittajien muilutukset rajan taakse.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laitas slobo sinne aivokotteroosi tieto, että niitä vihapäiviä vietetään siellä itärajan takana vieläkin. Pahoinpidellään opposition edustajat ja vangitaan laittomasti. Laiton Krimin ryöstö ja diktaattoreiden tukeminen sekä mielenosoittajien muilutukset rajan taakse.
Puuttuisit sinäkin oikeisisin vihanpäiviin kun mustia kuristetaan kaupunkien kaduilla hengiltä ja ammutaan lapsia:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2b902d7f-443d-4177-bfce-30792b5cebb0
Vähemmän Venäjältä kuulee tällaisia uutisia.
- Anonyymi
Stalin teki. Suomalaiset vain puhuivat.
" sivuilta B8-9 suomalaisen äärioikeiston touhuista ja puheista Leningradissa ......" - Anonyymi
On syytä muistuttaa, että Suomella ja Neuvostoliitolla oli vuonna 1932 solmittu ja vuonna 1934 jatkettu voimassaoleva hyökkäämättömyyssopimus tuona aamuna 30. marraskuuta 1939 kun Neuvostoliiton puna-armeija aloitti sille tehtäväksi annetun Suomen valtauksen hyökkäämällä maahamme.
https://histdoc.net/pdf/nonaggr.pdf
"Ainakin Ždanovin, Molotovin ja Kuusisen käsien kautta kulki suunnitelma Suomen valtiojärjestelmän muuttamisesta heti kaavaillun neuvostomiehityksen jälkeen kansanrintamajärjestelmän avulla ja "kansanviholliset" vangitsemalla. Tästä voi päätellä, että neuvostojohdolla oli aikomuksena - ideaalitapauksessa - toteuttaa Suomessa vastaava mullistus, joka Liettuassa, Latviassa ja Virossa toteutettiin kesäkuun 1940 miehityksen jälkeen siis liittäminen neuvostotasavaltoina Neuvostoliittoon."
Vihavainen, Timo; Manninen, Ohto; Rentola, Kimmo; Zuravljov, Sergei. Varjo Suomen yllä - Stalinin salaiset kansiot, ss. 165-166.
Kuten tiedämme, niin myttyyn meni se suunnitelma eikä Neuvostoliiton kommunismidiktatuuria ole enää laisinkaan.- Anonyymi
On syytä muistuttaa, että Suomella ja Neuvostoliitolla oli vuonna 1932 solmittu ja vuonna 1934 jatkettu voimassaoleva hyökkäämättömyyssopimus tuona aamuna 30. marraskuuta 1939
Kaiken kaikkiaan Suomen politiikka pitemmällä aikaaa oli siihen asti ollut sellaista, että neukku ei katsonut voivansa luottaa Suomen pitävän sopimuksensa.
- Anonyymi
Ei siitäkään ollut kuin 20 v vuoden 1939 neuvotteluihin ja Talvisotaan joten lienee sekin tapahtuma ollut neukun takaraivossa.
Siltikin eräät jaksavat toistella miten Suomi ei tehnyt mitään sellaista mikä olisi antanut N-liiton johdolle aiheen epäillä Suomen olevan syvästi vihamielinen valtio heitä kohtaan. - Anonyymi
Kun 3,5 miljoonan ihmisen suurkaupunki halutaan asukkaineen polttaa maan tasalle niin se lienee jo 1900-luvun ennätys lajissaan. Puistattavaa !
- Anonyymi
Kun tuohonkin ynnätään Suomen 3 hyökkäystä Itä-Karjalaan 1920-luvun alussa ja hallitsevien luokkien mahdottoman ns. ryssävihainen ajattelu niin saattoihin silläkin olla jotain vaikutusta Talvisodan syttymiseen.
- Anonyymi
Jos neukkulasta olisi tullut tänne jengiä polttamaan Helsingin/Tampereen/Turun maan tasalle ruttopesänä asukkaineen niin kuinkahan karmeasti siitä vieläkin huudettaisiin. Ei olisi äärtä ei laitaa sillä huudolla.
- Anonyymi
Huuto on kamala vaikka neukku ei ole tehnyt Suomelle mitään pahaa. Talvisota oli ainoa erehdys.
- Anonyymi
Suomella ja suomalaisilla oli tietenkin oikeus tehdä mitä vaan idän alemmille ihmisille, eikö muka.
- Anonyymi
----räjäytykset tehtiin sotatilan aikana ja seuraavana vuonna tehtiin rauha?----
Suomi sai itsenäisyyden Venäjältä verettömästi, sekö aiheutti sotatilan ? - Anonyymi
-----Kun 3,5 miljoonan ihmisen suurkaupunki halutaan asukkaineen polttaa maan tasalle niin se lienee jo 1900-luvun ennätys lajissaan------
Vain suomalainen lahtariporvari on niin eläimellinen laji, että moiseen kykenee.- Anonyymi
Toden totta, kun Suomi sai itsenäisyytensä sotimatta niin siitä kiitoksena sopikin yrittää Venäjällä 3,5 miljoonan ihmisen joukkomurhaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toden totta, kun Suomi sai itsenäisyytensä sotimatta niin siitä kiitoksena sopikin yrittää Venäjällä 3,5 miljoonan ihmisen joukkomurhaa.
Suomen rikkain väestönosa eli porvarit ovat lännestä tänne muuttaneiden germaanitappajien jälkeläisiä ja siksi 3,5 miljoonan ihmisen polttaminen elävinä ei ole heille juttu eikä mikään. Tykkäsihän Englantikin 1941-45 polttaa elävältä Saksan kaupunkien väestön ja sai siinä jopa tuloksiakin aikaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomen rikkain väestönosa eli porvarit ovat lännestä tänne muuttaneiden germaanitappajien jälkeläisiä ja siksi 3,5 miljoonan ihmisen polttaminen elävinä ei ole heille juttu eikä mikään. Tykkäsihän Englantikin 1941-45 polttaa elävältä Saksan kaupunkien väestön ja sai siinä jopa tuloksiakin aikaan.
Enghlanti oli liitossa Neukun kanssa. YHdysvaltojen tukI Englannille ja Neukulle.
- Anonyymi
Yksi Talvisodan syitä tietty tämäkin mutta niitähän ei Suomessa noteerata miksikään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226079- 292140
- 1771972
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101153Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.701151- 731007
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24922Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42907Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12775