Postin mainosjakelut

ProAsiakas

Posti ei kunnioita mainoskieltoja postiluukuissa. Ison firman röyhkeä asenne !
Ennen oli pelisäännöt, posti ei säännöistä välitä !
Miksi posti häiritsee kotirauhaa ?
Miksi posti laittaa jätteitä (mainokset) postiluukkuun ?
Jos posti saa tehdä noin, saako kansalainen palauttaa mainokset keltaisiin postilaatikoihin ?
Onko se laillista ? Jos on, alan tehdä niin.

11

418

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soittele Postiin ja ilmoita asiasta.

    • ProAsiakas

      Kallis yritysnumero johon ei vastata.

      • PostiHuijaaAina

        Jos sinulla on mainosten jakokielto ja tiedät Postin työntekijän jakaneen sinulle mainoksia, niin sinun velvollisuus on palauttaa kaikki nuo mainokset Postin keltaisiin postilaatikoihin. Sinun on tietysti oltava täysin varma, kuka nuo mainokset on jakanut.

        Palautteesi voit kirjoittaa niihin mainoksiin näkyvälle paikalle. Kaikki ne käsitellään lajittelukeskuksessa ja sieltä menee tieto jakelualueen päällikölle.

        Siis vain varmoissa tapauksissa.


    • Ainakin taajamissa suurimman osan mainospostista jakavat aivan muut tahot kuin Posti.

      Mainospostikiellon rikkoja pitäisi selvittää ennen syyttämistä.

    • ProAsiakas

      Mainokset on jakanut posti Oy. Selvitin asian.
      Asiaan kuulumattoman huomiona, mielestäni ao. duuni olisi nuorille sopivaa työtä, koska heille ei juuri töitä ole. Luulen, että postin ottama kate on suht. kova, ja jakeluyhtiölle olisi sauma. En tiedä. Arvelen.

      • JatkaSelvittelyjä

        Onko sinulla myös "Ei ilmaisjakelua" -tarra? Jos ei ole, tulle kaikki ilmaisjakelulehden mukana olevat mainoket?


    • ProAsiakas

      Ei ilmaisjakeluja -tarra isolla tekstillä. Poliisi ei takuulla tutki jos tekee ilmoituksen kohdilla viestiliikenteen häirintä ja kotirauhan häirintä.
      Mutta jos kansalainen palauttaa mainosjätteet postin keltaisiin laatikoihin, tutkinta on ehkä mahdollinen. Lakihan ei ole kaikille sama. Joustamattoman ja röyhkeän postin oheispalveluja tietenkään en tämän takia tule käyttämään.

      • hemmopaskiainen

        jumankekka tuo oli hyvä :)


      • kokeillaanpa

        Laatikossani on iso "EI MAINOKSIA"-teksti, mutta siitä huolimatta siihen tulee mainoksia. On sekä kauppojen mainoksia että vaalimainoksia kiellosta huolimatta.

        Minäkin taidan kokeilla "mainokset keltaisiin laatikoihin"-systeemiä!


    • ProAsiakas

      Postin sivuilla on palautekaavake. Esitin asiani postille. Ei mitään muutosta, ei yhteydenottoa, ei toimenpiteitä. Posti on iso ja röyhkeä firma. Ei kiinnosta asiakkaan mielipiteet. Siirrytäänpä seuraavaan vaiheeseen.

    • Anonyymi

      Mainoksia tulee vaikka on kieltokyltti,osoite ruukinkuja 6 hollola kk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      91
      3528
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      5
      1779
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      5
      1572
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      29
      1351
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      53
      936
    6. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      872
    7. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      35
      872
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      820
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      777
    10. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      774
    Aihe