Tarvitsemme lisää työvoimaa. Näinkö on, miten sadat tuhannet suomalaiset työttömät, pitäiskö heidät työllistää ensin. Eikä työllisyys ole jo Suomessa olevien maahanmuuttajienkaan keskuudessa kovin korkealla. Miksi siis maahamme tulisi ottaa lisää maahanmuuttajia työvoimaksi?
Vähemmistöliitto: maahanmuuttoa on kehitettävä
19
161
Vastaukset
- Isopersemerjajaaggg
Ainakin työvoimareserviä löytyy kun käytte itiksessää paikka on kuin Mogadisu kun nämä työllistyvät puhukaa työvoimapulasta tämän jälkeen, tätä samaa meillä on toki jauhettu viitisenkymmentä vuotta , robotit tulevat lisääntymään kokoajan meilläkin Euroopassa on viitisen sataa miljoonaa ihmistä jotka voivat muuttaa tänne milloin haluavat työnperässä,mikä on se ala jolle ei saada työvoimaa.
- eliittiäkö
Kun kumartaa maahanmuuttajille, pyllistää suomalaiselle työttömälle. Kun haluaa lisää ympäristö- eli tasaveroja, iskee se koviten juuri köyhiin. Rikkaat voivat jatkaa elämäntapaansa eli kuluttamista, köyhän tilenne sen sijaan muuttuu. Kenen asialla siis Vasemmistoliitto oikeastaan on? Pystyykö Li Andersson kumppaneineen samaistumaan köyhän elämään nykyisessä Suomessa.
- adhflhfdsahsjdklfh
Suomi tarvitsee ulkomaista työvoimaa, näin se vain on persut.
"Tarvitsemme lisää työvoimaa. "
Väärin.
HALOO!!!
Maassa on yli 20% työttömyys.- impivaaraa.ei.ole
Seuraava hallitus poistaa aktiivimallin leikkurin, joten mitä valittamista työttömällä suomalaisella on? Useilla aloilla on työvoimapula joten ilmeisesti työt eivät kelpaa suomalaisille työttömille. Tekijä pitää kuitenkin löytää, joten muut kuin persut ovat oikeassa, tarvitsemme ulkomaista työvoimaa.
impivaaraa.ei.ole kirjoitti:
Seuraava hallitus poistaa aktiivimallin leikkurin, joten mitä valittamista työttömällä suomalaisella on? Useilla aloilla on työvoimapula joten ilmeisesti työt eivät kelpaa suomalaisille työttömille. Tekijä pitää kuitenkin löytää, joten muut kuin persut ovat oikeassa, tarvitsemme ulkomaista työvoimaa.
Kirjoituksessasi ei ole mitään järkeä.
Työperäsitä maahanmuuttoa ei todellakaan suitsita sillä, että tarjotaan paskaduuneja, jotka eivät kelpaa kantaväestölle.
- Laiskoillevasureille
Jotain on pahasti pielessä jos voi valita tekeekö töitä vai vetääkö lonkkaa, vihervasemmisto esittää kansalaispalkkaa eikö tämä ole j
Loisimiseen kannustava tekiä olisi kansalaispalkkaa kannattava vihervasemmisto, pistetään laiskat vasurit töihin kaikki etuudet pois jollei työ maita, tuntuu jotenkin vastenmielinen ajatus että suomalaiset eivät tee paskaduunia ja mitä nämä ovatkin itse olen tehnyt tehnyt sitä työtä mitä on ollut saatavilla. - Ututututum
Ilmasto kuumenee ja pakolaisia virtaa suomeen ja autot kielletään. Olemme kohta kuin afrikka ja tänne pitää heti siirtää leijonia ja norsuja,,,päästään kohta pyytämään norsuja ja sarvilla on hyvä hinta ja leijonajahdit ne vasta jänniä . Savipitoiset mast suomessa mahdollistaa myös savimajojen tekemisen ja asuminen halpenee....rakennustaitoisia afroja riittää...ja mustiai naisia saadaan ,niin eiköhän maahanmuuttokin alla kiinnostamaan myös suomi miehiä.
- Chkjb
Alkaa suomalaiset kohta ihastelemaan Putinia,joka ei anna populistisille komuille valtaa
- happy5
Ilmanmuuta työtä suomalaisille esim. yli 50000 akateemista työttömänä , ei koskaan tarvetta mamuille , maahanmuutto 0:llaksi.
- Cxfghccx
Komujen viimeinen toivo kun isä aurinkoinen sammui on kuunjumala allahin palvonta.
- PSbook
Tuo on paras maahanmuuttopuolue
VÄHEMMISTÖLIITTO
kaikki mamut yhteen puolueeseen - aito-egoisti-olen
En ole rasisti, olen egoisti. En halua jakaa Suomea muualta tulleiden kanssa.
"Vähemmistöliitto: maahanmuuttoa on kehitettävä "
alaspäin.- Jääkärkessu
Historia toista itseään..kohta taistellaan itsenäisyytemme puolesta ja suomi puhdistetaan vieraan vallan opista ja kansalaisista. Vrt venäläiset sotilaat 1917 ja islam nyt.
- raiskaajatsuomessa
Tosin nyt ei tarvita jääkäriliikettä kun kansa yli puoluerajojen käsittää että turvallisuus on menny
- siinätuokin
itavalta tajus tämän menon ja kehittää, nyt vain maastalähtökeskuksia. Jatkuvat YT yrityksissä sillä automaatio vie työpaikkoja vauhdilla. Lähes 300000tuhatta työtöntä nytkin. Joku tollo päätti romuttaa ammattikoulutusta--tarkoituksellistako?? Hoitajakoulutusta olisi pitänyt lisätä ei kiristää. Työvoimaa on kohdennetaan se oikein ammattikoulutuksella. Turhanpäiväisiä dosentteja ja ekonoomeja ei tarvita lässyttämään.
- sitäsaa
Kortistot tyhjiksi ensin, ennekuin aletaan puhumaan työvoiman tarpeesta. Ja mitä halpatyövoimamarkkinoihin tulee, niin suomalaiset työttömät ovat ne itse luoneet, koska kaikki työ ei kelpaa. Ilman sitä ei olisi palkka-alea.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,632458Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1032125Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e972087Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242037MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141855Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5631773Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S161638Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?551448Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas411403Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.771370