Katsokaa nyt esim. noita venäjän katulapsia.. Kyllä jumala potkii sitten rajusti niitä päähän, mitähän pahaa ovat sille tehneetkään....
Vaikka.... en uskokaan moiseen henkeen niin joku uskova saattaisi löytää tähänkin arvoitukseen oikean vastauksen.
Vaikka.... en uskokaan moiseen henkeen niin joku uskova saattaisi löytää tähänkin arvoitukseen oikean vastauksen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Onko se tämän maallisen maailman jumala joka potkii , ja jos ei ole, niin voisitko täsmentää hieman
jotta kuka on kyseessä nyt, että tiedän vastaisuudessa varoa juuri tätä ko. potkivaa jumalaa
tai hänen potkivaa joukkoansa.
Jumala antoi meidän tehtäväksemme hoitaa asiat täällä niin, että kaikilla olisi hyvä olla. Siispä me olemme vastuussa kaikesta maailman kurjuudesta.
Mitä sinä olet tehnyt kärsiviä auttaaksesi?
Rukoile heidän puolestaan, jos olet oikeasti huolissasi, koska rukoukset kuullaan. Jumala haluaa auttaa, mutta hän ei ole ihmisten tahdon mukainen vaan Jumala.
Katulapsia ei olisi jos ihmiset eivät olisi itsekkäitä, ahneita ja pahoja, ja jollakin tavalla syypäitä siihen että on köyhyyttä ja katulapsia.
Ihmisillä on rahaa ja omaisuutta, eivätkä he kaikki halua jakaa niitä köyhien kanssa, vaan he ovat itsekkäitä ja ahneita.
On turha syyttää Jumalaa, jos maailmassa on ihmisillä rahaa jolla heitä voisi halutessaan auttaa!
ei ole mitään näyttöä. Mutta rukoilun tehottomuudesta on!
Sitähän mieltä minäkin olen.
pistää maailman epäkohtia (=synnin seurausta) uskovien syyksi ja välttää omalla kohdallasi kysymystä, että mitä minä voin tehdä katulasten hyväksi. Keinojahan on, jos on vain tahtoa...
Uskovaiset ovat tylsää ja mitään tekemätöntä sakkia. On ihan sairasta luulla että joku tuolta ylhäältä auttaa kun siellä on vain avaruus vastassa. Rukous ei ole auttanut koskaan ketään eikä tule auttamaan.
..ovat todisteesi tähänkin? Minua rukoilu on ainakin auttanut. Ihan turhaa alkaa tuomitsemaan.
Uskooko uskovaiset kaikkiin uskontoihin, vain onko luterilaisuus ylitse muiden. eikös jumalan pitäisi uskovaisten mukaan olla kaikkialla niin että miten on.....?
"eikös jumalan pitäisi uskovaisten mukaan olla kaikkialla niin että miten on.....?"
Siis, miten "kaikkialla"???
Ja miten luterilaisuus "ylitse muiden"???
Selvennä hieman ajatuksenkulkuasi, please
Kun, tai jos uskoo Raamatuun Jumalan sanana ja totuutena, niin siltä pohjalta käsittää, että ihminen karkoitettiin syntiinlankeemuksensa tähden Paratiisista.
Eli elämme maapallolla jossa langenneen Aadamin perilliset elävät maailmassa, minkä ruhtinas on sielujemme vihollinen ja jonka tarkoitus on aiheuttaa ihmiselle mahdollisimman paljon kärsimystä ja lopulta hukuttaa hänet iankaikkiseen kadotukseen.
Miksi Jumala sallii?
Siksi kun hän antaa ja antoi jo ensimmäiselle ihmiselle valinnan mahdollisuuden.
Totella, tai olla tottelematta.
Tästä sukeutuisi niin pitkä teologinen keskustelu, että tälläisen viestin yhteydessä en voi tällä kertaa selittää enempää miten asiat olen käsittänyt, mutta jos tahdot voimme jatkaa keskustelua jatkossa.
vaan itärajan takana vierailevat kivat evlut perheenisät."lastenystävät"!
Ensin Raamatun Jumala julistautui Iisakin ja Jaakobin jumalaksi ja laajensi sitten porukan käsittämään kaikki israelilaisten 12 sukua. Raamatun tulkitsijat ovat sittemmin luoneet
käsityksen maailmanlaauisesta suojelukohteesta.
Totuuden nimissä on muistettava, että maailmassa syntyy enenevässä määrin ihmisiä, jotka eivät koskaan tule edes kuulemaan ns. jumalan sanaa.
Toisaalta, sattuikohan Jumala unohtamaan liittonsa ihmisten kanssa? Ainakin nuo parisataatuhatta siellä Kauko-Idässä voisivat nostaa ryhmäkanteen petetystä lupauksesta.
jossa on mannerlaatat ja niiden yhtymäkohdat.
Jumala lupaa Sanassaan, että tulee uudet taivaat ja uusi maa joissa vanhurskaus(oikeudenmukaisuus) asuu.
Minun uskoni ja luottamukseni Jumalaan ei horjunut yhtään tuon Kaakkos- Aasian luonnonkatastrofin takia.
Aivan päinvastoin.
Hän näytti, että maa ja kaikki mitä siinä on kuitenkin Hänen hallintavallassaan.
Emme saa täällä ajassa koskaan tietää miksi mitäkin pahaa ja kauhistuttavaa tapahtuu, mutta
Raamatu lupaa, että usko muuttuu kerran näkemiseksi ja saamme myöskin vastauksia kysymyksiimme, joiden kanssa täällä "murheen laaksossa" kipuilemme.
Jumala teki liiton ja lupasi ettei enää koskaan vedenpaisumusta. Liiton merkiksi hän laittoi sateenkaaren. Se kolmekymmentä metrinen aalto edusti varmasti laajempaa vedenpaisumusta kuin se, josta Raamattu kertoo. Niin että maailmassa maailman tavalla jumalasta tai jumalista riippumatta.
"Niin kauan kuin maa pysyy, ei lopu kylväminen, leikkaaminen, vilu, ei helle, ei kesä ei talvi, ei päivä eikä yö." Löytyy Mooseksen kirjasta.
Jumala lupasi, ettei koskaan hävitä maailmaa vedenpaisumuksella.
"Nykyiset taivaat ja maa ovat tulelle talletetut", sanotaan Raamatussa.
Kuten myöskin: "Taivaat pauhinalla katoavat ja alkuaineet kuumuudesta sulavat"
Viimeksi mainittu on tallennetti Pietarin kirjeeseen Uuden Testamentin puolella.
Silloin ei tiedetty ydinpommeista ja vastaavista.
Luehan Raamattua, vaikka vain uteliaisuuksissasi!
kun Noan arkki karahti huipulle( missään muuallahan ei ollut maata näkyvissä) ja vesi oli noussut ainoastaan ne pyhät 40 metriä. Joten otetaan asiat sitten sillai kuin ne on kirjoitettu. Sitä vaskikäärmettä on muuten turha vetää todistamaan jotain Uuden Testamentin tulkintaa, se tulkinta on Jeesuksen kuoleman jälkeiseltä ajalta.Muuten kovin heppoisin menetelmin siellä erämaassa työstettiin metalleja ja kuinkahan paljon arvometalleja oli
pakkosiirtolaisuudesta pakenevilla mukanaan?
Egyptistä ja kansa joutui myrkkykäärmeitten puremaksi erämaassa, teki Mooset tangon, korkean puun ja ripusti puuhun käärmeen. Jokainen joka katsoi käärmettä, kirouksen symboolia parani.
Mooseksen kirjassa sanotaan "Kirottu on jokainen joka on puuhun ripustettu."
Symboolista?
Jeesus tehtiin synniksi, tai syntiuhriksi ja ripustettiin puuhun, risrinpuuhun ja jokainen joka uskossa katsoo häneen paranee syntisairaudestaan.
Valitettavasti kuitenkin on niin, että tässä maailmassa vallitsevat määrätyt lainalaisuudet ja ihmisellä on (uskovallakin) mahdollisuus jopa taipumus tehdä syntiä.Mutta katuvalla on aina tie avoin ristin juurelle katsomaan kirouksen puuhun ripustettua, joka parantaa, eheyttää ja armahtaa.
siellä erämaassa ei puhuttu symboleista, siellä uskottiin käärmeen ihmeitä tekevään vaikutukseen.
Kristityt ovat antaneet käärmeelle synnin symbolin merkityksen. Uskon kuitenkin enemmän tulkintaan seksuaalisena symbolina. Muuten antiikin Kreikassa on eräs käärmehiuksinen nainen. Ristiinnaulitseminen ei ole Raamatun symboliikkaa vaan (pakanallisten) roomalaisten teloitusmuoto.
raamatussa nyt vaan sanotaan että:"Kirottu ole sinä kaikkien kedon eläinten joukossa!
Vatsallasi sinun pitää käymään ja tomua syömän!"
Käärmeen Jumla siis näin kirosi.
"Minä panen vainon sinun ja vaimon välille. Hän on polkeva rikki sinun pääsi, mutta sinä olet pistävä häntä kantapäähän"
Aadamille Jumala sanoi:" Otsasi hiessä sinun pitää syömän leipäsi, kunnes tulet maaksi jälleen, sillä maasta sinä olet ja maaksi pitää sinun jälleen tuleman:"
Eevalle." Kivulla sinun pitää synnyttää lapsesi, mutta mieheesi on sinun halusi oleva"
Silloin kun syntiinlankeemuksen jälkeen ihminen karkoitettiin paratiisista.
Nyt emme elä paratiisissa, vaan maailmassa jonka ruhtinas on Perkele, mutta Keisari kuitenkin Jumala, joka viimekädessä päättää yksilöihmisen, sekä kansakuntienkin kohtaloista.
Niinkuin aikoinaan Suomen asioita hoiti Keisarin delegoima päättäjä, mutta viimekäden valta oli Keisarilla.
kirjanoppineet harhaoppisina, sen jälkeen on tullut satoja eri tulkintoja, joidenka kannattajat tuomitsevat toiset harhaoppisina. Kuka on valtuuttanut kenet tulkitsemaan Sanaa oikein. Kun ei ole tietoa, mistä alkaa ns. viimeiset ajat, on parasta varoa kaikkia, jotka sanovat: Hän on täällä tai Hän on tuolla. Eikö tämä ajatus tunnu loogiselta? Tämä on tietysti saivartelua, yksi on kuitenkin teidän heikkoutenne, eiköhän se Raamatussa oleva "TOTUUS" pitäisi pystyä todistamaan oikeaksi muuten kuin sanomalla:näin sanotaan Raamatussa.
"Kun ei ole tietoa, mistä alkaa ns. viimeiset ajat, on parasta varoa kaikkia, jotka sanovat: Hän on täällä tai Hän on tuolla. Eikö tämä ajatus tunnu loogiselta?"
Tämähän on kuin suoraan Raamatusta (vrt. Matt. 24:4-5), joten olet oikeilla jäljillä.
"...yksi on kuitenkin teidän heikkoutenne, eiköhän se Raamatussa oleva "TOTUUS" pitäisi pystyä todistamaan oikeaksi muuten kuin sanomalla:näin sanotaan Raamatussa."
Olisihan se aika hassua, jos uskovat pyrkisivät etsimään totuutta muualta kuin Raamatusta, vai mitä? Eikö tällöin uskovat todistaisi itseään vastaan?
Jeesus on sanonut olevansa Tie, Totuus ja Elämä. Tähän ja muuhun Jumalan sanaan pohjautuu usko Kristukseen. Eikä se jää miksikään "kirjauskoksi", koska aloitteen tekee aina Jumala.
todeksi osoittamaton totuus, niin siitä vaan. Kuitenkin pidän kohtuuttomana sitä, että te tuomitse muut harhaoppisina ja syntisinä todistamattoman totuuden perusteella. Toisaalta aika mielenkiintoista luettavaa siellä Raamatussa on se, kuinka Mooses pompotti Jumalaa vähän miten sattui siellä erämaassa, ensin näin, sitten noin periaatteella.
Raamattu kertoo miehestä, fariseuksesta, joka tuli Jeesuksen luo yöllä kysellen näistä uskon asioista. HUOM! fariseus.
Hän tahtoi tietää kuinka tullaan uskoon.
"Sinä olet israelilaisten opettaja etkä tiedä"
Jeesus vastasi hänelle ,jatkaen :" Tuuli puhaltaa missä tahtoo, sinä kuulet sen huminan, mutta et tiedä mistä se tulee, tai mihin se menee.
Näin on jokaisen joka on Hengestä syntynyt."
Uskova ihminen ei voi näyttää Kenellekään Jumalaa, muutoin kuin olemalla itse hänen 'kirjeensä' ja tahtomalla noudattaa katoamatonta muuttumatonta Jumalan Sanaa, mikä on raamattu, jota eivät mitkään vainot maailmassa ole saaneet hävitettyä.
Olin rippikoululeirillä 15- vuotiaana, uhmakas kapinallinen ja viimeinen asia maailmassa oli arvojärjestyksessä uskoon tulo.
Sehän oli heikkoja nynnyjä varten, ei minua joka
pärjäsin kaikessa, ollen paras urheilukilpailuissa ja koko leirin hauskin tyttö
Olimme iltanuotiolla, missä minä tapani mukaan häiritsin , heitellen "sukkeluuksiani" ja ollen piittaamatta koko "ohjelmasta."
Meillä olivat mukanamme Uudet Testamentit ja minä heitin sen iltanuotioon(näyttämistä muille)
sanoen, että tuota en ikinä tarvitse.
Se Uusi Testamentti paloi, mutta vieno iltatuulen henkäys toi jalkojeni juuren osan yhdestä sivusta, missä luki:"Taivas ja maa katoavat, mutta minun Sanani eivät milloinkaan katoa."
En siinä hetkessä ja silloin, mutta vuosien kuluttua, tämän tapahtuman ollessa hyvin usein mielessäni, sain kokea, että "Jumalan Sana ei tyhjänä palaja."
tuo UT.in sivujuttu, muistaakseni Billy Graham kertoi samasta ilmiöstä.
Olen itse kokenut ns. ruumiistairtoamisilmiön.Olisi ollut mukava jäädä sille reissulle, en vain tiedä, minne olisin joutunut, helvettiin vai taivaaseen, kumpikaan herra ei sattunut olemaan paikalla kertomassa omia mielipiteitään.
kuitenkin erilaisin variaatioin ovat lukemattomat ihmiset saaneet kokea.
Missä sinä Lokari kiltti Billy Grahamin tapasit?
Hän on yksi minun erittäin suuresti kunnioittamani evankelista, joka tahtoo toteutta Jumalan sanan kehoitusta: "Pitäkää huoli, ettei kukaan jää kuulematta Jumalan armosta!"
selailin vain muutamia kirjoja sukulaisen pesänselvityksen yhteydessä. Minulla muuten on mielikuva että FBI oli kovasti kiinnostunut hänen radiotoimintansa rahoitusepäselvyyksistä ja yhteyksistä Mafian tunnetuihin jäseniin.
väärinkäytöksiä, verojen kiertoa, kavaltamista?
Sanoit sinulla olleen mielikuvan, jospa se ateistina olikin toiveajattelua!
Älä loukkaannu, mutta mielestäni kritiikki uskovaisia kohtaan on ominaista ateisteille, kun taas uskovaiset käsittääkseni useimmiten toimivat Raamatun periaatteen mukaan:"Rakkaus peittää syntien paljouden:"
Tosin tuo lause tarkoittaa kylläkin Jumalan rakkautta ihmisiä kohtaan, mutta uskovainenhan onkin syntynyt uudesti, Katoamattoman Hengen, Jumalan Sanan kautta ja niin ollen osallisena 'Jumalallisesta luonnosta'(luonteesta)
Pidä varasi, kirjoititpa mitä tahansa, se tulee takaisin pienellä panettelulla. (naurua)
Tuntee varmasti uskovia, joiden huonot puolet on havainnut. Ja tää netti on esimerkkejä täynnä.
Vaikkakin pidin asillisesta tyylistäsi kertoa Jumalan sanaa. Siunausta. Oli kiva seurata keskustelua.
mikäli oikein muistan, jutun yhteydessä mainittiin myös edesmennyt laulaja/filmitähti ja mielestäni juttu vain arkistoitiin eli painettiin villaisella.
Kaikkein ankarimmat tuomitsijat olen valitettavasti tavannut uskovaisten keskuudessa ja nimenomaan kun kysymyksessä on toiseen uskonsuuntaan kuuluvat. Helvettiin on helpompi lähettää naapuri kuin mennä itse.Siinä yleensä unohtuu eräs vertaus mustista lampaista.
On kuitenkin aina muistettava, että erottuakseen muista on vedettävä jyrkät rajat. Pätee niin politiikkaan, urheiluun ja kuin uskontoonkin.
Ps. Lähden huomenaamulla matkalle, joten toivotan hyvää viikonloppua kaikille juttua seuranneille.
että omahyväisys ja muiden yläpuolelle asettuminen on sitä ihmisen luontoa, joka siellä nostaa päätään,vaikka olisi saanut tulla uskoonkin.
Tässä ajassa me käymme sotaa syntiä vastaan, sillä niin kauan kuin ihmisenä maailmassa elämme, meillä on mahdollisuus langeta ja usein lankeammekin tekemään väärin, ajatuksin , sanoin ja teoin.
Raamattuun on tallennettu Paavalin sanat :" Meillä ei ole taistelu verta ja lihaa vastaa, vaan hallituksia vastaan, valtoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita vastaan, pahuuden henkilentoja vastaan taivaan avaruuksissa."
Hyvää matkaa sinulle Lokari!
Siunausta ja varjelusta!
Kanssasi oli mukavaa ja mielenkiintoista keskustella.
osoittanut Jeesus Kristus ja siitä on kyse, onko se totta ;D
"Kuitenkin pidän kohtuuttomana sitä, että te tuomitse muut harhaoppisina ja syntisinä todistamattoman totuuden perusteella."
Tämä sana tuomitseminen taitaa olla trendisana tänä päivänä ja ennekaikkea silloin, kun sitä käytetään hengellisellä alueella. Onko lokari, sinun mielestäsi tuomitsemista, jos kerron sinulle, että on yksi ainoa tosi Jumala ja ainoastaan uskomalla Jeesukseen Kristukseen olet osallinen pelastukseen, ikuiseen elämään? Jos minä jättäisin tämän kertomatta sinulle? Enkö silloin olisi "tuomitsemassa" sinua kadotukseen, jos pitäisin tämän omana tietonani? On tietysti sinusta kiinni haluatko vastaanottaa Jumalan rakkauden vai kieltäytyä siitä, mutta sanomatta en sitä voi, koska se on Jumalan meille uskoville antama lähetysKÄSKY, siis ei kaunis kehotus. Ja jos voisit hetkeksi pysähtyä miettimään sitä, miksi näin sinulle sanon, niin motivaationi ei kumpua hyväksikäytöstä, rahasta tai oikeastaan muustakaan epäilyttävästä, eikä minun motivaationi tässä olekaan se perimmäinen pointti, vaan Jumalan rakkaus ihmistä kohtaan.
"Mooseksen pompotuksiin" en osaa ottaa kantaa, kun en tiedä mitä tarkoitat.