Pakkoruotsittaja Tarja Halonen matkustaa tänään Ranskaan puhumaan huonoa englantia. Luulisi jo Haloskan tajuavan että maan päämiehen ranskan kielen osaamattomuus on puute Euroopassa.
Häpäiset meidät suomalaiset Tavja!
Häpäiset meidät suomalaiset Tavja!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pahoin pelkään, että ranskalaiset lähettävät Tarja Halosemme pakkopaidassa ja konsulinkyydillä takaisin Suomeen. Syynä on se, että Halonen ehdottaa ranskalaisille pakkoruotsin ottamista kouluihinsa sivistystasonsa kohottamiseksi. Sama mielettömyys, mikä meillä on mennyt läpi, ei vanhassa sivistysvaltiossa mene läpi.
Tarja häpäisee meidät puhumalla ranskalaisille huonoa englantiaan. Kaiken lisäksi hän estää meitä muitakin opiskelemasta ranskaa, saksaa, venäjää ym tärkeitä kieliä, kannattamalla pakkoruotsia koko kansalle.
Tarjalta jää saamatta hänen haaveilemansa korkea YK virka, koska hän ei osaa ranskaa. Se on huono asia, koska siksi hän jää kansan riipaksi vielä toiseksi kaudeksi.
osaa edes puhua..