Tunnin juna Hanko-Helsinki

tunninjuna

"Tunti" on samanlainen tunti kuin Tampereen tai Turun junissa; ei tunti ollenkaan. Nyt Hanko-Karjaa kestää 40 minuuttia ja Karjaa-Helsinki 55 minuuttia. Ne ovat yhteensä 1 tunti 35 minuuttia. Suora junahteys Hanko-Helsinki voisi olla nykykalustolla kestää1 tunti 45 minuuttia.

Suora junayhteys toimii siten, että sama juna ajelee Hangosta Helsinkiin asti eikä junaa tarvitse vaihtaa Karjaalla. Se olisi suuri helpotus monelle ja lisäisi käyttäjäkuntaa. Lisäksi tulee aikasäästö, kun ei tarvitse vaihtaa ja odottaa liityntäjunaa. Pendelöijät Hangosta, Tammisaaresta, Karjaalta ja Inkoosta kiittää. Omat autot jää kotiin ja "take A train" -soi.

Suora junayhteys Hanko-Helsinkin oli käytössä vielä 1980-luvulla. Se ei ole utopiaa tulevaisuudessakaan. Sen voi toteuttaa vaikka heti. Ei tarvitse odotella radan sähköistystä. Dieseljunalla voi ajella Helsinkiin asti.

Radan parantaminen erityisesti Helsinki-Karjaa -välillä kaksoisraiteella, Hanko-radan sähköistys ja erikoisjunien käyttö mahdollistaisi oikean tunnin junan, coastline bullet train.

0

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Häiriköinti

        Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
        Ähtäri
        89
        3544
      2. Askanmäessä Huippu esitys

        Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
        Puolanka
        25
        3093
      3. rakastan sinua!

        Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
        Ikävä
        56
        3044
      4. Näin lähellä

        Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
        Ikävä
        61
        2865
      5. Mä sanon tän suoraan.

        Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
        Ikävä
        64
        2690
      6. Kerro jotakin hauskaa. :)

        Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
        Ikävä
        54
        2687
      7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

        Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
        Ikävä
        61
        2424
      8. Pohdinttavaksi

        No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
        Kotimaiset julkkisjuorut
        80
        2271
      9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

        Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
        Ikävä
        69
        2128
      10. Siis hetkonen

        Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
        Ikävä
        45
        2122
      Aihe