Aki Ruotsala. kiitos !

Keskustanpilkkaama

Katsoin illan ilmastopoliittista keskustelua. Keskustelu osoitti, että valtaosalla ei ollut paljon muuta tietoa asiasta kuin : OLLA ERI MIELTÄ. Siinäkin tapauksessa vaikka heidän ilmeensä paljasti katsojalle etteivät ymmärtäneet asiasta HÖLKÄSEN PÖLÄYSTÄ.

Keskustelu paljasti, että Sinulla oli asiantuntemus, mikä ylitti, varsinkin vihreiden, demarien, sinisten ja vasemmiston näennäisen yhteisen asiantuntemuksen.

Koko poliitiikkaan nähden oikemielisyytesi tuntuu ylittävän Suupohjasta eduskuntavaalikilvassa mukanaolevien keskustalaisten kansanedustajaehdokkaiden yhteisen tason.

Mutta.... pohjalainen on jäärä .... Meirän pappa ja mamma oli aikoonaan maalaisliittolaisia ja vanhat keskustalaasia. Vaikka leipä pöyrästä menis. kyllä me nyt vain jatketahan vain vanhojen esimerkkiä ja äänestetähän keskustalaasta.
Ei kun onnea matkaan !

4

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kadonnutainutlaatuinen

      Hyvät Pohjalaiset, äänestäkää Aki Ruotsala eduskuntaan.
      Jos näin teette, lupaan seinäjokisen urkumuusikon säestyksellä laulaa Lakeuden Rististissä Teille Soolona virret 194 ja 808.
      Sillä tätä me tarvitsemme.

      • Sein'joki ja Vaasa on leimautunut viimeaikojen poliittisessa keskustelussa vain RKP:n sekoilupaikaksi terveydenhoitoon liittyen.

        Hyvä, että tämä sekoilu ei ole pelkästään rupotsinkielisten etuoikeutena.


      • kadonnutainutlaatuinen

        Huomenna on Palmusunnuntai. Ev.lut kirkon käsikirjassa on alkuvirreksi merkitty nykyisen virsikirjan virsi no 60.
        Tuo virsi oli vuoden 1966 koraalivirsikirjassa numerolla 560 ja sanat:

        1. Soi kunniaksi Luojan Nyt virsi kiitoksen.
        Tuon kaiken hyvän tuojan Ja suojan ainaisen !
        Hän Isä rakkahasti Ain valii luotujaan.
        Ja kaiken taitavasti. Hän ohjaa tuolta taivaastaan.

        2. Hän säät ja ilmat säätää. Ja aallot tainnuttaa.
        Ja hyisen hallan häätää. Ja viljan vartuttaa.
        Hän onneen meidät ohjaa, Jos joutuu johdantaan.
        Sen rakkauden pohjaa. Ken pystyy koskaan tutkimaan.

        3. Siis kiitos Herra taivaan, Kun lahjas meille toit.
        Ja palkaks työn ja vaivan Taas puhtaan leivän soit.
        Suo että alttiin mielin Myös köyhää holhoomme,
        Ja sydämin ja kielin Sua lakkaamatta kiitämme.


        Onko virsi enne ,
        Aihe kiitokseen ?


    • Anonyymi

      Aki Ruotsala.Kaunis kiitos sinulle.Oet todella älykös ja sanavalmis.Sinusta leivotaan seuraava puolueen puheenkohtaja jossain vaiheessa. Mutta älkää menkö samaan hallitukseen vihreiden, demarien, vihervasureiden ja kokoomuksen kanssa. Siitäå ei hyvä seuraa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      153
      10954
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6232
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      170
      5567
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      84
      5484
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      166
      4435
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      75
      4364
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      53
      3840
    8. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      27
      3825
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      16
      3493
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3100
    Aihe