90% RIKKOI ELÄINSUOJELULAKIA

KUKAONRIKOLLINEN

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006059471.html

SM-pilkin esikisan valvontaiskun rankka tulos: 90 % kilpailijoista rikkoi eläinsuojelulakia – järjestö harkitsee rikosilmoitusta
Korkeintaan yksi kymmenestä EM-esikisan pilkkijöistä oli lopettanut kalat välittömästi ennen talteenottoa eli noudattanut voimassa olevaa eläinsuojelulainsäädäntöä.

KUINKA MONI SUOMALAINEN JOKA INTOILEE ELÄINSUOJELULAIN NOUDATTAMISTA ITSE SYYLLISTYY ELÄIMEN HUONOON KOHTELUUN

ENTÄ KUN LAKI ON TEHTY KOMPROMISSINÄ ELÄINSUOJELIJOIDEN TEOLLISUUDEN MINISTERIÖN ASIANTUNTIJOIDEN TUOTTAJIEN SEKÄ ELÄINLÄÄKÄRIEN KANSSA NIIN EIHÄN SILLOIN LAKI OLE TÄYDELLINEN

Ilta-Sanomat kertoi helmikuussa, kuinka järjestävä taho Suomen vapaa-ajan kalastajien keskusjärjestö (SVK) on harrastanut soutamista ja huopaamista omien kilpailusääntöjensä kanssa.

Nyt SVK on joutunut viranomaisten tarkkailuun. Äskeinen eläinlääkärien valvontaiskun tulos oli sen kannalta rujo.

Vielä viime vuoden SM-kisassa oli voimassa SVK:n hallituksen päättämä uusi sääntö, joka edellytti saaliskalojen välitöntä lopettamista.

SVK:n johdossa on nimekkäitä valtakunnantason poliitikkoja. Hallituksen puheenjohtaja on kansanedustaja Ville Skinnari (sdp). Varapuheenjohtajat ovat kansanedustajat Saara-Sofia Sirén (kok) ja Emma Kari (vihr).

Viime syksynä vuosikokouksessa jäsenistö kuitenkin käveli uuden säännön yli ja palautti pykälän vanhaan ikiaikaiseen muotoon, jossa lopettaminen on vain suositeltavaa.

Näillä eväin lähdettiin kohti kevättä 2019 ja SM-huipennusta.

SVK:n pilkkijaoston puheenjohtaja Raine Kortet kertoi helmikuussa IS:lle perusteita, joilla joilla SVK:n jäsenet olivat perustelleet sitä, että kalojen välitön lopettaminen kilpailutilanteessa ei aina onnistu. Kortet on myös Itä-Suomen yliopiston vesiekologian professori.

Maaliskuun alussa viranomaiset tekivät valvontaiskun eli eläinsuojelutarkastuksen SM-pilkin esikisaan, joka myös pilkittiin Kemissä. IS:n haltuunsa saaman raportin perusteella todellisuus oli karu ja hyvin kaukana eläinsuojelulain määräyksestä kohdella eläimiä hyvin aiheuttamatta niille tarpeetonta kärsimystä, kipua tai tuskaa.

Esikisassa harva noudatti lain velvoitetta lopettaa eläin mahdollisimman nopeasti ja kivuttomasti.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olet minua

        vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
        Ikävä
        167
        3468
      2. Ruumis ojassa

        Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
        Oulainen
        15
        2136
      3. Mies pyysi rahaa

        Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
        Ikävä
        223
        1490
      4. Jos tapaisimme uudelleen?

        niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
        Ikävä
        70
        1251
      5. Mitä piirteitä rakastat

        Eniten kaivatussasi?
        Ikävä
        44
        1221
      6. 37
        1131
      7. Mites nyt suu pannaan

        Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
        Sysmä
        38
        1073
      8. Taas Lieksassa tyritty

        Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
        Lieksa
        136
        1031
      9. Hän on niin

        Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
        Ikävä
        47
        1004
      10. Nähdäänkö ensi viikolla

        paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
        Ikävä
        41
        1000
      Aihe