Neljänä ensimmäisenä päivänä jokaisena reilusti yli 100 eroa, ja tämän päivän ennuste samaa luokkaa.
Huhtikuu alkanut lupaavasti
20
87
Vastaukset
Vaikuttaakohan lähestyvät eduskuntavaalit erojen kasvuun?
- ksj673
Varmasti vakuttaa. Esimerkiksi vaalikoneissa on muutamia hyviä uskontoon liittyviä kysymyksiä, jotka laittavat ihmiset uudelleen arvioimaan suhdettaan kirkkoon. Toisaalta myös vaalipaneelit ja ehdokkaat toreilla nostavat asiaa esiin, mikä johtaa samaan lopputulokseen. Jos uskonnottomilla olisi oma puolueja ehdokkaat saataisiin asia vielä paljon paremmin esille ja tulokset olisi vähintäänkin kymmenkertaiset.
ksj673 kirjoitti:
Varmasti vakuttaa. Esimerkiksi vaalikoneissa on muutamia hyviä uskontoon liittyviä kysymyksiä, jotka laittavat ihmiset uudelleen arvioimaan suhdettaan kirkkoon. Toisaalta myös vaalipaneelit ja ehdokkaat toreilla nostavat asiaa esiin, mikä johtaa samaan lopputulokseen. Jos uskonnottomilla olisi oma puolueja ehdokkaat saataisiin asia vielä paljon paremmin esille ja tulokset olisi vähintäänkin kymmenkertaiset.
Jumalharhattomia ei kannata yrittää paimentaa, me olemme kaikki eri mieltä kaikista muista asioista.
- DonVagabond
Eiköhän tässä ole taustalla nämä pedofiiliuutiset.
Tänään Yle TV1 klo 18 uutisissa oli uutinen kuinka ristiäisten määrä on vähentynyt, koska vanhemmat ovat eronneet kirkosta tai kirkkoon kuuluvia kummeja on vaikea löytää.
- Voitonmerkki
Hieno uutinen. Terve järki valtaa mieliä ja ihminen viisastuu. Uskontojen hirmuvalta vähenee päivä päivältä ja ihmisyys voittaa.
Syynä taitaa olla ihan vaan veroehdotusten saapuminen.
Vaalien oletan pikemminkin vähentävän eroja: On niin paljon muuta puheenaihetta ja mietittävää, että se peittää keskusteluja kirkosta eroamisesta.- nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
Minä taas veikkaan vaalien lisäävän vähän eroamista. Uskonnolliset ehdokkaat ja aiheet ovat esillä tavallista enemmän. Mediassa ei normipäivinä puhuta kirkosta eroamisesta mitään, joten mitään ei jää peittoonkaan. Oma lisänsä tulee varmaan veroehdotuksista ja pedofiilikohusta. Ja parin viikon kuluttua on pääsiäinen, silloin taitaa aina olla pientä nostetta ymmärrettävistä syistä.
Erottuuko sivustonne eropalautteesta mitään erikoista?
- ghkj
Huhtikuun 10 ekaa päivää yhteensä lähes 1300 eroa. Tällä menolla mitalisija huhtikuiden joukossa, näillä näkymin kakkossija.
- ghkj
Pari viikkoa sitten oli reilut 1000 eroa takamatkaa viime vuoden eroihin. Nyt vain reilut 300.
Nykyvauhdilla tulossa toiseksi paras huhtikuu. Eilen koossa jo 1805 eroa huhtikuussa.- nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
Ehkä huhtikuun aikana ajetaan viime vuoden eroista ohitse? Ainakaan vaaleihin ei tiukka erotahti näyttäisi päättyneen.
Kesäkuukaudet olivat viime vuonna vähän tavallista vauhdikkaampia, saa nähdä pysytäänkö tänä kesänä tahdissa. - Anonyymi
150 enää jäljessä.
- hyvin.raksuttaa
16 yli sadan eron päivää jo putkeen eikä loppua näy. Nyt on vauhti päällä.
- Anonyymi
Nyt jo 20 yli sadan päivää putkeen. Ihan mahtavaa.
Anonyymi kirjoitti:
Nyt jo 20 yli sadan päivää putkeen. Ihan mahtavaa.
Tänään voi mennä tarkalle tuo 100 eroa. Pitkä on ollut putki ja toivottavasti vielä jatkuu.
- Anonyymi
Tänä aamuna poikkeuksellisen vilkasta. Ennuste klo 11 tämän päivän eroiksi 250. Klo 12 ennustekäyrä lerpahti kylläkin noin 225:een.
Tänään tulossa toinen päivä alle 100. Viime vuotta ollaan jäljessä enää alle 100 eroa eikä vuoden 2017 eromääräänkään ole paljoa matkaa.
Eroamisen pohjataso näyttäisi kasvaneen. Aiemmin tuntui olevan ehkä 40k "pohjalla" ja loppu tuli piikeistä. Nyt on lähes 50k pohjatasona. Samaan aikaan jäsenmäärä on laskenut, eli suhteellisesti ottaen eroajien määrä lisääntyy vähän.
- Anonyymi
Kaikkien aikojen toiseksi vilkkain huhtikuu on nyt tosiasia. Toukokuu on tavallisesti eromäärissä keskimääräistä vaisumpi, joten tänä vuonna on hyvät saumat jopa kaikkien aikojen toukokuuhun, koska kirkko on parhaillaan mediassa esillä negatiivisesti esimerkiksi Jussi Halla-ahon ja piispa Teemu Laajasalon ansiosta. Hallitusneuvotteluistakin voi irrota lisäeroja, vaikka translain tai kirkon harjoittaman paperittomien piilottelun myötä.
- Anonyymi
Eroa mistä tahansa uskonnosta
Lähettämällä lomake
https://maistraatti.fi/Documents/Lomakkeet/Kotikunta- ja väestötiedot/VRK 1.70 fien.pdf
tai
sähköisesti
https://maistraatti.fi/fi/Palvelut/kotikunta_ja_vaestotiedot/Uskonnolliseen-yhdyskuntaan-liittyminen-ja-eroaminen/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502154Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11863- 68843
Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut68834Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me112785Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt44756Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9732Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49729vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22693Salaisuus rakas.
Mun täytyy kertoa sulle nyt salaisuus rakas. Sä olet todella hyvä sun työssä. Pus!47670