Kun Nato ontuu Venäjälle

Kun Nato marssii Venäjälle huonosti. Euroopan voimakkain natovaltio ilmoitti synttäreiden yhteydessä, että se luottaa mielluummn S400 ohjuksiin kuin Naton tavaraan.


Über-alles
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Euroopan sairas mies ei suinkaan ole mikään "Euroopan voimakkain natovaltio"!

Äänestä
  • Sotilasliitto Naton 70-vuotispäivät eivät sujuneet keskiviikkona suunnitelmien mukaan. Juhlat pilasi sen oma jäsenmaa Turkki, joka ilmoitti ostavansa ohjusjärjestelmän Venäjältä.
    Ilmoituksen jälkeen sotilasliiton oli turha teeskennellä yhtenäisyyttä kuvitellun Venäjän uhkan edessä.

    Äänestä

Yhtenäinen EU , Brasilia Enklanti ja jenkki vyöryy Venäjälle. Siinä on ruskipoika kummissaan kun rahatkin on lopussa.

Äänestä
  • Venäjälle ei kukaan ole hyökkäämässä.

    Mutta Venäjä on 2000-luvulla murhannut Euroopassa jo yli 15 000 ihmistä verisessä sotakiimassaan.

    Äänestä

En hurraisi venäläisten kaupoille, myydä nyt aseita nato-maalle. Outoa kieroutta.

Turkki pitäisi hyväksyä EU:hun, oli siellä vallassa kuka tahansa. Turkissa on isot leirit pakolaisia, jotka muuten valtaisivat Euroopan, eli Turkki tekee meille jatkuvasti palveluksia. En jättäisi Turkkia Venäjän kumppaniksi.

Sitäpaitsi Turkki on monella tavalla moderni maa, tai osat siitä. Turkkilaisia asuu paljon Euroopan puolella ja he tuntevat länttä, ovat pragmaattisempia kuin muut muhamettilaiset. Ehkä osana EU:ta kurdienkin ongelmat selviäisivät.

Äänestä

ostaa F-35 hävittäjiä, jos Nato-tavara on huonoa? Sitähän USA Nato-maille tyrkyttää!

Turkilla on muutenkin Nato-yhteensopiva kalusto.

S-400 hankinta lienee vain yksi osoitus Erdoganin heikosta harkinnasta. Muitakin on.

Äänestä
  • Hölmöt tekevät hölmöjä siirtoja.

    Putinia ja Erdogania ei pidetä fiksujen siirtojen mestareina.

    Äänestä

Turkki on ajautumassa pahasti diktatuuriin, joten EU:iin ei ole asiaa. Nyt jo Unkari ja Puola aiheuttaa hankaluuksia härskillä toiminnallaan eli tuet kelpaavat, mutta arvot eivät. Jos ei hyväksy läntisiä arvoja, demokratiaa ja ihmisoikeuksia ja rauhaa, niin EU ei silloin ole oikea paikka.

Nato taasen on puolustusliitto. Se ei hyökkää mihinkään, mutta puolustautuu varmasti. Sen tarkoitus on turvata jäsentensä olemassaolo. Siitäkin voi erota, jos niin haluaa. Halukkaita ei ole ollut, päinvastoin.

Venäjälle demokratia ja ihmisoikeudet kuten naapureiden kunnioitus ja rauhan edistäminen on suorastaan kauhistus, niin Turkin kaltaiset diktatuuria kohti kulkevat maat ovat oikein mieluisia yhteistyökumppaneita. Eihän Venäjällä olekaan yhtään ainoata vapaata demokratiaa kumpoaneinaan, vain diktatuureja ja diktatuuriin päin suuntautuneita ja kulkevia. Näitä ja tätä kehitystä tuetaan monin eri tavoin.

Jossain menee raja, jonka ylittäminen ei enää onnistu ilman vakavia seurauksia ja sitähän nuo em valtiot etsivät. Rusinat pullasta kyllä loppuu jossain vaiheessa. Vaikea uskoa, että lopultakaan halua irtaatua EU:sta tai Natosta löytyy tosipaikan tullen. Pulla rusinoineen on kuitenkin herkullista eikä siitä noin vain haluta luopua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


70vuotta_ja_sikana kirjoitti:

Kun Nato marssii Venäjälle huonosti. Euroopan voimakkain natovaltio ilmoitti synttäreiden yhteydessä, että se luottaa mielluummn S400 ohjuksiin kuin Naton tavaraan.


Über-alles

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu