Katseella seuraava

Kirjoitanpa mietteitäni näin kelirikko aikana. En tiedä, olenko tasavallassa ainut joka on kokenut tälläista. Olen joutunut seuraamaan katsella seurakunnassani vuosikymmeniä. Srk ei tarvitse minua millään lailla. Olen siellä vain jäsennr. Enpä minäkään tarvitse srkaa. Vanhemmisto hoitaa sananjulistuksen 97%. Kyllä rukoilen päivittäin koko maailman puolesta. Sitä voi itse kukin tehdä niin paljon kuin haluaa. Diakoniatyötä olen tehnyt. Sitäkin voi itsekukin tehdä vaikka kuinka paljon. En ollenkaan tunne itseäni yksinäiseksi, syrjäytyneeksi, onnettomaksi. Jeesus on kanssani joka hetki. Ystäviä minulla on vaikka kuinka paljon. Kirkkopolku ei ole ruohottunut. Käyn vuosittain n. 70 hengellisessä tilaisuudessa. Kirjoittele , jos olet kokenut samanlaista uskossa oloaikana. Olisi mukava kuulla muiden mielipiteitä.

4

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettäsilleesti

      Sellainen fiilis voi tulla, että jos seurakunta ei tarvitse minua, niin en minäkään seurakuntaa. Oletko tarjoutunut ottamaan vastuuta jostain toiminnasta? Vai haikailetko puhujanpöntöön? Niille paikoille on varmasti tungosta. Mitäs jos alkaisit vetämään pienryhmää kotonasi tms? Luultavasti siihenkin pitää itse tarjoutua, tuskin tulevat sieltä penkistä hakemaan. Pastorit nimittäin valittelevat, että kaikki haluavat opettaa tai laulaa sooloja, mutta muihin hommiin ei sitten olekaan kiinnostusta.

      • 05VALKOInen

        Eikö vanhemmiston tehtävä ole nimenomaan koordinoida, johtaa srkaa. Olla pelinjohtaja,niin sanoakseni. Keuruulla juhannuksena v. 2018 yksi puhuja sanoi: joka srkssa pitäisi olla strategia paperi, jonka mukaan toimitaan. Onhan kyllä raamatussa jo ohjeet. En viitsi kysyä srkssa ko.paperia. Sitä ei ole. Siis 5-vuotissuunnitelma. Srk.n kasvu, talous ym.


    • Kauanuskossa

      Sana sanoo kuitenkin, että älkää jättäkö omaa seurakunnan kokousta niin kuin muutamien on tapana. Jospa alloittajan tehtävä on ollut tärkein, rukoilla srk:n ja vastuunkantajien puolesta. Olen aktiivi seurakunnassa kävijä ja ei minullakaan ole kovin merkittäviä tehtäviä mutta saan rakentua yhteisessä rukouksessa ja Sanan opetuksesta. Srk:ssa on tiistaisin vapaan sanan osuus ja silloin on mahdlisuus käydä todistamassa, kertoa rukousaiheensa ja jakaa kokemuksiaan. Odotetaan Jumalata, ei ihmisiltä. Kun hän avaa, kukaan ei sulje!

    • Jeesusonpää

      Tuo on kyllä ongelma jos ei vanhimmisto kautta julistajat ole tehneet sinua valmiiksi palveluksen työhön,(vuosi kymmenien aikana)Kristuksen ruumiin rakentamiseen .
      Jos koet Sanan julistajan kutsumusta eikä seurakunnassa anneta siihen tilaa tai ole tätä huomattu vuosikymmeninä niin parempi mennä muualle viimeistään nyt kuin jättää Herralta saatu leiviskä.

      Itseään ei kannata mennä suosittelemaan vaan anna Herran hoitaa se mutta aloita vaikka muutaman seurakuntalaisen kanssa tutkimaan Raamattua niin et jää hyllylle lopullisesti.


      Samoja kokemuksia on kun vaihdoin paikkakuntaa ja seurakuntaa missä en ole päässyt enään palvelemaan ,enkä ole sitä kysynyt mutta ellen olisi aikaisemmin palvellut Opetuksessa seurakunnassa niin voisin jopa epäillä onko Jeesus kutsunut minut julistus työhön.Aikaisemmin siitä oli hyötyä siskoille ja veljille Herrassa ja joku uudestisyntyi myös.
      En ole katkera mutta en aio istua vain penkissä ja jättää leiviskää käyttämättä vaan kohta menen tekemään työtä alueelle missä ei ole Jumalan seurakuntaa tietysti yhteistyötä niiden kanssa jotka Herra Jeesus työtoveriksi johdattaa.Siellä ei ole sitä vaihto ehtos että istun vain penkissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      116
      6310
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      377
      6113
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5810
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2345
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      115
      1390
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1211
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      867
    Aihe