Libya oli vaonnut kaaokseen ja kaikenlaiseen puutteeseen.
Ei ihan niin pahaan kuin seuraava pelastettava Venetzuela.
Onneksi on Nato ja sen uupumaton oikeudenmukaisuustaistelija Ranska.
Libya sanottiin pelastetuksi.
Suomi jäi kunniaa vaille kun ei ollut pommeja, niinkuin talvisodassa ei ollut kahvia.
Nyt on, ei muuta kuin maailmalle kunnianmetsästykseen, vai sekoittaisiko vaalit tämän jutun.
Ei ihan niin pahaan kuin seuraava pelastettava Venetzuela.
Onneksi on Nato ja sen uupumaton oikeudenmukaisuustaistelija Ranska.
Libya sanottiin pelastetuksi.
Suomi jäi kunniaa vaille kun ei ollut pommeja, niinkuin talvisodassa ei ollut kahvia.
Nyt on, ei muuta kuin maailmalle kunnianmetsästykseen, vai sekoittaisiko vaalit tämän jutun.
Vastaukset 20
Vanhimmat
USA asetti juuri talouspakotteita kilpailevalle öljyvaltiolle.
Se valitsi jo presidentinkin Venetzuelalle ja Natomaat Länsimaisiin arvoihin nojaten on hyväksynyt tämän demokratien kukkasen
Ajattelisitteko hetken.
Libya on viimeinen näyte USA:n ja Naton toiminnasta, jolla saadaan maa jatkuvaan väkivallan kierteeseen.
Pitää lisätä Irak, jonka jenkit....nato saatoivat täydelliseen kaaokseen.
Saddam oli diktaattori, mutta sellaista tarvitaan näissä maissa, joissa eri heimot ovat toistensa niskassa.
Eikä sillä hyvä että maa murskattiin lavastetuilla väittämillä, Saddamin kukistuttua sotilaat huvittelivat mm. ampumalla siviilejä helikopterista käsin.
Aivan, pitäisi jo Natokiihkoilijoittenkin ymmärtää, että sellaisissa maissa kuin Irak ja Libyakin ovat ei demokratia toimi, vaan siellä pitää olla yksi voimakas taho, joka pitää tasapainoa yllä. Ihmisiä ainakin kuolee moninverroin enemmän nyt sekasorron aikana, kuin konsanaan esim. Saddamin tai Gadaffin aikana.
Koskas Libyassa tai Irakissa aitoa demokratiaa on kokeiltu, että voit olla noin varma ettei se niissä toimisi?
Ei mamut oikein tahdo omaksua demokratiaa, vai trollaatko jostain muualta kun et asiaa tiedosta?
Kyllä ne on Libyan ja Irakin omat sotilas ja uskonnolliset ryhmät saaneet maansa sekasortoon taistelemalla omiaan vastaan.
Jos haluaa esiintyä sotilaallisena asiastuntijana, kannattaisina ensin opetella kirjoittamaan oikein ko. maan nimi. Siis Libya...ei lipya.
Hei ! Ottaisit asioista selvää ennen kuin kirjoittelet juttujasi, tai haluatko vaan muuten ohjata ihmisten ajatusmaailmaa väärille raiteille.
Libya ei ollut missään kaaoksessa, vaan juutalaisten hallitsema USA, halusi saada Libyan
öljyvarat omaan hallintaansa ja tuhota, liikaa vahvistuva Libya, kuvio on sama kuin Irakissa
ja Syyriassa, sekä lähiaikoina myös Iranissa, nämä voimakkaasti kehittyvät valtiot, olisivat
luoneet uhkan tulevaisuudessa, Israelin laajentumispyrkimyksille.
Israel toimii arkkitehtinä näillä tuho ja ryöstöretkillä, USA:n juutalaisten ohjastama marionettiarmeija tekee heidän puolestaan likaisen työn, he järjestivät Libyaan myös sen kaaoksen, juutalaisten hallitsema Nato tuhosi erittäin hyvässä kehitysvaiheessa olevan
Libyan.
Muammar Gaddafi nosti ja rahoitti Ranskan sionisti presidentin Nicolas Sarkozy valtaan,
joka teki Gaddafille heti juudaat, kääntymällä häntä vastaan, peläten vaalirahojensa
alkuperän paljastumista.
Nyt Libyassa on menossa uusi yhteenotto, jossa Libyan ja USA:n kaksoiskansalainen eli
raskaasti lahjottu sotapäällikkö, on pantu kukistamaan kaikki isänmaalliset
rakennuspyrkimykset ja ottamaan koko maa haltuunsa.
Tämä Naton voimalla, tehty Libyan ryöstö, oli ERITTÄIN ala-arvoinen teko.
Ranska on ollut kasaarijuutalaisten hallussa siitä lähtien, kun he järjestivät siellä sen
Ranskan vallankumouksen 1790 luvulla.
Mitä tulee Venezuelaan, niin sielläkin USA.n juualaiset, yrittävät ryöstää heidän öljyvaroja.
USA:n kasaarijuutalaiset toimivat saman kaavan mukaan täälläkin, he laittavat ensin valtion kauppasaartoon ja köyhdyttävät tämän, järjestävät sinne ostetun oppositiojohtajan joka
toimii heidän ohjeidensa mukaan, kansaa lietsotaan kapinaan.
Kun vallanvaihto on saatu aikaiseksi niin tulevaa nukkehallintoa lahjotaan niin rajusti,
että he myyvät vaikka oman äitinsä näille juutalaisille, kansa pidetään köyhänä, tämä on
sitä juutalaista kapitalismia, valta ja raha on tärkeintä.
Linkki poistettu:
Mitä valemediaa olet lukenut? Olet pihalla kuin lumiukko.
Tuossa edellä on enemmän asiaa, mitä sinä et koskaan tule ymmärtämään.
Täysin seinähullun harhanäkyjä. Joku uusnatsi höpöttää omiaan.
Putin rahottaa valtaaja kapinallisia. Se on tiedossa. Tämä ei ole sitten "sääntöjenvastainen". Haloo Mode!
Nyt yksi hullu yrittää vallankaappausta Lipyassa. Venäjä on toimittanut tälle hullulle aseita tätä varten
Venäjä on maailman laajuinen uhka.
Nato on vastuussa Libyan sekasorrosta. Ranska oli yli-innokas pommittamaan Libyaa ja tämän seurauksena afrikkalaisia pakolaisia alkoi virrata Libyasta Italiaan. Italia on raivostunut tästä ja se tukeekin Ranskan keltaliivejä kostoksi tästä. Ranskan pitäisi ottaa kaikki afrikkalaiset pakolaiset vastaan, koska se on aiheuttanutkin ongelman.
Suomi onkin oman kannustuksensa synninpäästönä ottanut pakolaisia vastaan riittävästi ja väh'än extraakin Libyan osalta.
Nyt pitää edetä varovasti josko päästäisiin Venetzuelan koalitioon mukaan vaikka lainapommein.
Kunniamme on puntarissa.
Ryssä rahottaa kapinallisia valtaajia. Se on tiedossa.
Tottakai ryssä rahoittaa kapinallisia, kuka nyt tykkää yk-naton presidettimurhasta kun presidennti gaddaffi sattui olemaan putinin ystävä.
Aloituksen täytyy olla sarkasmia kun nato ykn valtuuttamana pommitti libyan paskaksi eikä eun sinne nimittämä hallitus ole pystynyt pitämään parlamenttivaalia vaikka hallituksen nimittämisestä on kulunut jo toista kymmentä vuotta. Nyt yk, g7 ja EU sekä NATO vinkuu kun gaddafin kenraali panee maan järjestykseen. Saattaahan olla YK määrää NATOn toistamiseen pommittamaan Libyan paskaksi.