Helluntaikirkko yrittää pestä silmiään, niitä tosin yrittää pestä myös Evlut kirkko ja lestadiolaiset. Kovin tuntuu olevan muotia tuo menneiden ylilyöntien ja hairahdusten jälkipuinti kaikissa uskonsuunnissa.
Tammikuun lopulla 2019 helluntailiikkeen Ristin Voitto -lehdessä pyydettiin anteeksi. Suomen Helluntaikirkon johtaja Mika Yrjölä kirjoitti ensin vainoista yleisesti, mutta tuli sitten kipeään asiaan: helluntailaiset itse vainoajina. Hänen mukaansa helluntaiseurakunnissa on asioita, joiden voidaan katsoa täyttävän vainon tunnusmerkkejä, kuten hyväksikäyttöä, painostusta, pelottelua ja uhkailua.
Yrjölän anteeksipyynnössä on huomionarvoista, ettei se kohdistunut vain menneisiin toimintatapoihin, vaan siinä puhuttiin nykyisyydestä ja tämän päivän seurakuntien hengellisistä käytänteistä. Toki sekin on huomattava, että Yrjölä kirjoittaa ensisijaisesti edustamansa Suomen Helluntaikirkon, ei yhdistyspohjaisen helluntaiherätyksen nimissä.
https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/paakirjoitus-anteeksipyynto-ei-ole-koskaan-turha/
Helluntailiike pyysi anteeksi
13
72
Vastaukset
- herätkää
Vai meni Launosen Leevi pyytämään pride 16 homoseksuaalisuusmarssilla anteeksi Helluntaikirkon puolesta homoseksuaaleilta. Mitähän anteeksi pyydeltävää hänellä mahtoi olla.
- kissanviiksett
Parilla tyhjällä sanallahan tehdyt rikokset on sitten selvitetty.
Parhaatkin kumppanukset, arkkipiispa Tapio Luoma ja Klaus Korhonen!
Voin kuvitella heidän lämpimästi kaulailevan toisiaan.
Heidänkään uhreilleen eivät tyhjät puheet merkitse mitään.
Pitäisi luetella, yksilöidä joka asia jota pyytää anteeksi. Sitä on anteeksipyyntö. Ottaa yhteyttä uhreihin ja kysyä mitä voimme tehdä asian korjaamiseksi.
Rikoksen uhri itsehän kantaa aina toisen rikosta omilla harteillaan. Vuodesta toiseen. Läpi elämän. Tekijän itsensä viettäessä iloisia kissanpäiviään. Ehkä sitä iloa sopisi hiukan häiritä sillä tiedolla, että useimmin uhri ei ole unohtanut. Hän muistaa sinut.🐍
*- kissanwiikset
Ei herraisä. herätkää ehti samaan aikaan vastata edellä. Nyt synty uusi draama!
* - herätkää
Ei sua sanua. Herrais en edes tohdi lausua loppuun. Herramme nimen turhaan mainitsemista. Hyi hyi soffiina!
Niin. Mitäs helluntailaiset ovet tehneet? Muuta kuin hyvää.
- kissanviiks
... äläkä saata meitä kiusaukseen vaan päästä meidät pahasta...
* - herätkää
Sillä Sinun on Valtakunta Voima ja Kunnia iankaikkisesti. Aamen
- Kirjakääröt
Room.14:10. 2Kor.5:10 Biblia. Sillä meidän kaikkein pitää ilmestyvän Kristuksen tuomio-istuimen eteen, että jokainen sais senjälkeen mitä hän ruumiissansa tehnyt on, olkoon se hyvä eli paha. Kirjoitetaan: saisi, tuomioistuimen.
Anteeksipyyntö esitetty, onko mikään muuttunut?
- GALAKTINENLIITTO
Tuomitsemisten aika on ohitse! Olemme matkalla Rakkauden ja Harmonian aikakautta, jolloin kaikki ihmiset tunnustetaan Jumalan Lapsiksi uskontoon ja seksuaalisuuteen katsomatta! Olemme matkalla kohti Universalia Veljeyttä,MaailmanRauhaa.. olemme luoneet 12-askelta Henkiseen Heräämiseen ja Eettisen Elämän aloittamiseksi..
- RaamatullinenNäkemys
Raamatussa kyllä puhutaan yksilökristittyjen anteeksipyynnöstä eikä kirkko-organisaatioiden.
Jeesus käytti kirjanoppineista ja fariseuksista nimitystä kyykäärmeen siköt.
Raamatussa varoitetaan myös paimenista ja valheveljistä jotka ovat lampaita susien vaatteissa. - Jumalviisaus
Jos helarit oikeasti pyytäisivät anteeksi valehteluaan,niin siihen pitäisi vuosiksi palkata kokonainen armeija anteeksipyytäjiä.Onhan näitä Karmitsoja ynnä muita valepukkeja, jotka käyvät sepittämiään juttuja ja kotikutoisia uskonkäsityksiään jakamassa muissakin porukoissa, missä vain kilometrit maksetaan.
- Nähtyon
Helluntaikirkko tuhosi monia seurakuntia. Moni joutui lähtemään, koska meno kävi yksinkertaisesti jumalattomaksi.
Helluntaikirkko ja sitä aktiivisesti ajaneet syyllistyneet henkisen väkivallan tekoon. Vieneet monelta hengellisen kodin.
Kun nyt pyytää Helluntaikirkon puolesta anteeksi, tekevätkö myös parannuksen? Eli valheella hankittu omaisuus yhdistyksille, lakkautetut yhdistykset perustetaan uudelleen jne. Silloin voisin ymmärtää, että kyseessä on todellakin anteeksipyyntö.
Ilman em. toimia pelkkää sanahelinää. - Niiden.aika.on.loppu
Paras linja on raamatullinen seurakunta ilman helluntailaisuutta ja muita kirkkoja.
Eroa kirkosta tästä linkistä ja ota myös ero muista kirkoista:
http://www.eroakirkosta.fi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?857156Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176235Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik905345Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3013430