Helluntailiike pyysi anteeksi

vanhaputkimies

Helluntaikirkko yrittää pestä silmiään, niitä tosin yrittää pestä myös Evlut kirkko ja lestadiolaiset. Kovin tuntuu olevan muotia tuo menneiden ylilyöntien ja hairahdusten jälkipuinti kaikissa uskonsuunnissa.

Tammikuun lopulla 2019 helluntailiikkeen Ristin Voitto -lehdessä pyydettiin anteeksi. Suomen Helluntaikirkon johtaja Mika Yrjölä kirjoitti ensin vainoista yleisesti, mutta tuli sitten kipeään asiaan: helluntailaiset itse vainoajina. Hänen mukaansa helluntaiseurakunnissa on asioita, joiden voidaan katsoa täyttävän vainon tunnus­merkkejä, kuten hyväksikäyttöä, painostusta, pelottelua ja uhkailua.

Yrjölän anteeksipyynnössä on huomionarvoista, ettei se kohdistunut vain menneisiin toimintatapoihin, vaan siinä puhuttiin nykyisyydestä ja tämän päivän seurakuntien hengellisistä käytänteistä. Toki sekin on huomattava, että Yrjölä kirjoittaa ensisijaisesti edustamansa Suomen Helluntaikirkon, ei yhdistyspohjaisen helluntaiherätyksen nimissä.

https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/paakirjoitus-anteeksipyynto-ei-ole-koskaan-turha/

13

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herätkää

      Vai meni Launosen Leevi pyytämään pride 16 homoseksuaalisuusmarssilla anteeksi Helluntaikirkon puolesta homoseksuaaleilta. Mitähän anteeksi pyydeltävää hänellä mahtoi olla.

    • kissanviiksett

      Parilla tyhjällä sanallahan tehdyt rikokset on sitten selvitetty.

      Parhaatkin kumppanukset, arkkipiispa Tapio Luoma ja Klaus Korhonen!
      Voin kuvitella heidän lämpimästi kaulailevan toisiaan.

      Heidänkään uhreilleen eivät tyhjät puheet merkitse mitään.

      Pitäisi luetella, yksilöidä joka asia jota pyytää anteeksi. Sitä on anteeksipyyntö. Ottaa yhteyttä uhreihin ja kysyä mitä voimme tehdä asian korjaamiseksi.

      Rikoksen uhri itsehän kantaa aina toisen rikosta omilla harteillaan. Vuodesta toiseen. Läpi elämän. Tekijän itsensä viettäessä iloisia kissanpäiviään. Ehkä sitä iloa sopisi hiukan häiritä sillä tiedolla, että useimmin uhri ei ole unohtanut. Hän muistaa sinut.🐍
      *

      • kissanwiikset

        Ei herraisä. herätkää ehti samaan aikaan vastata edellä. Nyt synty uusi draama!
        *


      • herätkää

        Ei sua sanua. Herrais en edes tohdi lausua loppuun. Herramme nimen turhaan mainitsemista. Hyi hyi soffiina!

        Niin. Mitäs helluntailaiset ovet tehneet? Muuta kuin hyvää.


    • kissanviiks

      ... äläkä saata meitä kiusaukseen vaan päästä meidät pahasta...
      *

    • herätkää

      Sillä Sinun on Valtakunta Voima ja Kunnia iankaikkisesti. Aamen

    • Kirjakääröt

      Room.14:10. 2Kor.5:10 Biblia. Sillä meidän kaikkein pitää ilmestyvän Kristuksen tuomio-istuimen eteen, että jokainen sais senjälkeen mitä hän ruumiissansa tehnyt on, olkoon se hyvä eli paha. Kirjoitetaan: saisi, tuomioistuimen.

    • Anteeksipyyntö esitetty, onko mikään muuttunut?

    • GALAKTINENLIITTO

      Tuomitsemisten aika on ohitse! Olemme matkalla Rakkauden ja Harmonian aikakautta, jolloin kaikki ihmiset tunnustetaan Jumalan Lapsiksi uskontoon ja seksuaalisuuteen katsomatta! Olemme matkalla kohti Universalia Veljeyttä,MaailmanRauhaa.. olemme luoneet 12-askelta Henkiseen Heräämiseen ja Eettisen Elämän aloittamiseksi..

    • RaamatullinenNäkemys

      Raamatussa kyllä puhutaan yksilökristittyjen anteeksipyynnöstä eikä kirkko-organisaatioiden.

      Jeesus käytti kirjanoppineista ja fariseuksista nimitystä kyykäärmeen siköt.

      Raamatussa varoitetaan myös paimenista ja valheveljistä jotka ovat lampaita susien vaatteissa.

    • Jumalviisaus

      Jos helarit oikeasti pyytäisivät anteeksi valehteluaan,niin siihen pitäisi vuosiksi palkata kokonainen armeija anteeksipyytäjiä.Onhan näitä Karmitsoja ynnä muita valepukkeja, jotka käyvät sepittämiään juttuja ja kotikutoisia uskonkäsityksiään jakamassa muissakin porukoissa, missä vain kilometrit maksetaan.

    • Nähtyon

      Helluntaikirkko tuhosi monia seurakuntia. Moni joutui lähtemään, koska meno kävi yksinkertaisesti jumalattomaksi.
      Helluntaikirkko ja sitä aktiivisesti ajaneet syyllistyneet henkisen väkivallan tekoon. Vieneet monelta hengellisen kodin.
      Kun nyt pyytää Helluntaikirkon puolesta anteeksi, tekevätkö myös parannuksen? Eli valheella hankittu omaisuus yhdistyksille, lakkautetut yhdistykset perustetaan uudelleen jne. Silloin voisin ymmärtää, että kyseessä on todellakin anteeksipyyntö.
      Ilman em. toimia pelkkää sanahelinää.

    • Niiden.aika.on.loppu

      Paras linja on raamatullinen seurakunta ilman helluntailaisuutta ja muita kirkkoja.
      Eroa kirkosta tästä linkistä ja ota myös ero muista kirkoista:
      http://www.eroakirkosta.fi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      4155
    2. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      81
      1494
    3. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      53
      1397
    4. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      36
      1347
    5. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1312
    6. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      37
      1288
    7. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      67
      1258
    8. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      68
      1081
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      55
      990
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      962
    Aihe