Pari pikaista HAVAINTOA!!!

Palstalla pesii synti, joka ilmenee nyt etenkin näillä kahdella tavalla:

- politikoinnilla: vaikka politiikka toki on ihan relevantti aihe maallisessa keskustelussa EI se sovi kun jumalallisista phutaan / kirjoitellaan, kuten luterilaisuus palstalla PITÄISI asian olla

- islamin esille nostamisella ja islamilaisen jumalakäsityksen tyrkyttämisellä kristillisyydeksi väittäen: etenkin joku arabialainen nimimerkki saa valtavasti huomiota, olkoonkin että ONNEKSI pääasiassa vastustusta, mutta silti VAARALLISTA huomiota.

Pysykää rakkaat palstalaiset OIKEASSA uskossa, KRISTUKSESTA ja KIRKOSTA älkää ETÄÄNTYKÖ!!! Hyvää pääsiäisen odotusta!!!

20

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "islamin esille nostamisella ja islamilaisen jumalakäsityksen tyrkyttämisellä kristillisyydeksi väittäen: etenkin joku arabialainen nimimerkki saa valtavasti huomiota, olkoonkin että ONNEKSI pääasiassa vastustusta, mutta silti VAARALLISTA huomiota."

      Ihan siltä varalta, että mahdollisesti tarkoitat minua sanottakoon, että minä en islamia pidä esillä käytännössä ensinkään. Kyllä ne on nämä muutamat muut nimimerkit, jotka keskustelun vänkäävät islamiin. Eipä siinä, jokainen kirjoittaa siitä mikä itseä kiinnostaa.

    • Tämä palsta on maailma pienoiskoossa 🤔

    • toisaalta

      harvemmin täällä kovin jumalallisista kirjoitellaan

      • Kyllä täällä yritetään, mutta vaikkapa tuo ylempänä kirjoittava änkyrä ynnä muut tuppaavat vesittämään asiallisen (jumalallisista) kirjoittelun, minunn kohdallani kääntämällä keskustelu aivan toisen uskonnon piiriin.


    • tässäpäse

      Palstan suurin synti pillee kyllä siinä että täällä ylivoimaisesti eniten pidetään esillä täydellistä ateismia ja jopa uskonnon vastaisuutta.

    • Huvittaa

      Kristityiltä näyttää puuttuvan armeliaisuus. Jumaliset ovat ensimmäisinä potkimassa niitä, jotrka kaikkein eniten sääliä tarvitsisivat, niitä, jotka ovat muukalaisina maassamme.

      • Jghhh

        Keitä he ovat jotka sääliä tarvitsevat?


      • Tuohon on helppo sanoa aamen!


      • Muhametti
        bismillah kirjoitti:

        Tuohon on helppo sanoa aamen!

        Ketkä tarvitsevat Suomessa sääliä?


      • Muhametti kirjoitti:

        Ketkä tarvitsevat Suomessa sääliä?

        Mietipä sitä!


      • MehmedPyllistää
        bismillah kirjoitti:

        Mietipä sitä!

        Ei kukaan. Mitä mieltä sinä olet?


      • MehmedPyllistää kirjoitti:

        Ei kukaan. Mitä mieltä sinä olet?

        Olen sitä mieltä, että olet väärässä.


    • kirkonkokokuva

      Tämä palsta on luterilainen kirkko pienoiskoossa. Jatkuvaa toisten ihmisten mielipiteiden ja jopa heidän elämän tuhoamista henkisen väkivallan keinoin. Ei turhaan 10v sitten saatiin tutkimustulos, että luterilainen kirkko on Suomen kauhien paikka työpaikkakiusaamisessa. Eräs kirkkoherra puolusteli asiaa sitten, että riiteliväthän apostolitkin, mutta mitään ei ole tehty asian hyväksi. Miksi kirkko on tässä mielessä suoranainen pahuuden pesäke?

      • "Miksi kirkko on tässä mielessä suoranainen pahuuden pesäke?"

        Kun on monijumalainen uskonto, kuinka voisi olla yksimielisyyttä mistään?


      • MoikkaÄhly
        bismillah kirjoitti:

        "Miksi kirkko on tässä mielessä suoranainen pahuuden pesäke?"

        Kun on monijumalainen uskonto, kuinka voisi olla yksimielisyyttä mistään?

        Olet muslimi!


      • MoikkaÄhly kirjoitti:

        Olet muslimi!

        En ole, vaan kristitty sanan todellisessa merkityksessä, Jeesuksen opetuslapsi ja seuraaja.


      • Sinullapa varsin kristillinen tapa puhutella lähimmäsitäsi on!


    • Palstalla pesivät idiotismi ja tyhmyys: jotkut eivät osaa puhua kuin homoseksuaalisuudesta.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5075
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      24
      4465
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      144
      2934
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe