Maailmanlopun maalailun vastakohdaksi on syytä kertoa, miten me ihmiskuntana selvitämme tämän sopan jonka olemme keittäneet. Nyt on hätä, mutta ratkaisutkin on jo onneksi tiedossa.
Ihmiskunnan ekologinen jalanjälki on kestämättömän suuri pääasiassa siksi, että tuotamme tarvitsemamme ravinton ja energian tavalla joka tuhoaa ympäristöä. Väärien tapojen vaikutusta korostaa väestönkasvu, koska lisäväestökin kuluttaa tuhoisalla tavalla tuotettua ruokaa ja tuhoisalla tavalla tuotettua energiaa.
Maatalousmaan raivaaminen on merkittävin ihmiskunnan aiheuttama ekokatastrofi. Ratkaisu tähän on ravinnon tuottaminen ilman tuhlailevaa maankäyttöä. Äärimmillään osa ratkaisua on ihmisravinnoksi kelpaavan proteiinin tuottaminen "tehtaassa" hiilidioksidista ja vedestä erotetusta vedystä (1). Maailmalla kokeillaan myös paljon erilaisia kasvisoluja tuottavia bioreaktoreja (2) sekä "superkasvihuoneita" (3), joissa ruokaa tuotetaan automatisoidulla kerrosviljelyllä ja led-valoilla ilman multaa - ja ilman myrkkyjä.
Ruuantuotannon valtavirran siirtäminen pois maanviljelystä kohti tehokkaita ja kestäviä menetelmiä vain kasvattaa energaintarvetta ja siksi on keskeistä tuottaa energia hiilineutraalisti. Tähän teknologia on jo olemassa. Ydinvoima sarjatuotettujen pienvoimaloiden muodossa, tuulivoima ja globaalisti yhä merkittävämmäksi muodostuva aurinkoenergia mahdollistavat energiantuotannon kasvattamisen JA hiilipäästöjen leikkaamisen. Aurinkopaneleiden teho/hinta -suhde on nyt tuhat (1000) kertaa parempi kuin runsas 20 vuotta sitten ja hintaromahdus jatkuu. Aurinkoenergiasta tulee niillä leveysasteilla, joilla ihmiskunnan enemmistö asuu, liki ilmainen energianlähde (4).
Ei maailman pelastaminen tämän vaikeampi juttu ole. Tekemistä vaille valmis.
(1) https://techfinland100.fi/neo-carbon-food/
(2) https://www.vtt.fi/medialle/uutiset/maistuvaa-superruokaa-kasvisoluviljelmistä
(3) http://puutarha-sanomat.fi/arkistot/16286
(4) https://www.businessinsider.com/solar-power-cost-decrease-2018-5?r=US&IR=T&IR=T
Näin maailma tulee pelastumaan - konstit on jo tiedossa
3
63
Vastaukset
Pari sanaa vielä väestönkasvusta:
Ensinnäkin väestöräjähdys on onnistuttu rajaamaan etupäässä Afrikkaan Saharan ja Kalaharin väliselle alueelle. Siellä on maailman lisääntyvin väestö. Aasiassa kehitys on ollut hyvin suotuisaa (muutama negatiivinen poikkeus sielläkin) ja Etelä-Afrikka, Namibia ja toisaalta suurin osa Pohjois-Afrikkaa on hedelmällisyysluvuiltaan jo siedettävää.
Tärkein keino väestöräjähdyksen hillitsemiseksi on naisten koulutus ja aseman parantaminen. Naisella koulutus laskee odotettavissa olevien synnytysten määrää selvästi ja siksi kehitysavun painopisteen tulee olla tyttöjen koulutuksessa ja aseman parantamisessa.- Pasi_P
Ohessa esimerkki aurinkoenergian paikallisesta hyödyntämisestä.
https://www.ess.fi/uutiset/paijathame/art2493940
Erityisesti aurinkolämpö on kannattavaa paikallisesti tuotettuna ja kannattavuuteen vaikuttaa, kun päivällä/kesällä tuotettu energia saadaan talteen tehokkaasti: https://www.sunsampo.com/
40% Suomessa kulutetusta energiasta kuluu rakennusten lämmitykseen.Aurinkoenergia tulee lisäämään energiaverkon "resilienssiä" eli vähentää sen häiriöherkkyyttä, kun paneelien halvetessa monista energiankäyttäjistä voidaan tehdä omavaraisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1706594
- 584472
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s283158- 612997
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161905Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271566- 151564
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹381505- 341349
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest471273