Muistakaa persut se.
Persujen käyttämä Matu -sana on vihapuhetta
23
<50
Vastaukset
- Aah-käh-käh
Persu nimitys on vihapuhetta.
- ertr
Tarkoitatko että on vihapuhetta sanoa "perussuomalainen" , kieltämättä se kyllä kuulostaa meitä aitoja suomalaisia kohtaan vihapuheelta.
- tosi_aito_suomalainen
ertr kirjoitti:
Tarkoitatko että on vihapuhetta sanoa "perussuomalainen" , kieltämättä se kyllä kuulostaa meitä aitoja suomalaisia kohtaan vihapuheelta.
Muistan lapsena kun samalla kadulla olevien perheiden lapsia kiellettiin leikkimästä meidän kanssa. Aikuisena vasta ymmärsin, että he olivat niitä aitoja suomalaisia, joita tarkoitat. Viiden pisteen vihje: Jokaisen pihalla seisoi joko Lada tai Elite. Meidän pihalla mersu, ja sen kyljessä yrityksen logo.
"Persujen käyttämä Matu -sana on vihapuhetta "
Eipäs ole.
Se on lyhenne maahantulijasta tms.
Onko kantasana vihapuhetta?
Ja onko persu vihapuhetta?
Entäs femakko?
Tai kukkahattutäti?
- Matut_ulos
Ei ole! Se tarkoittaa laittomasti maassa olevaa tai paperitonta maahantunkeutujaa.
- uskokaa-tämä-
Matu sana ei voi olla vihapuhetta, eikä solvaa mitään kansanryhmää. Se tarkoittaa maahantulijaa, ja niitä on niin monestä maasta ja kulttuurista, ettei se voi tarkoittaa millään jotain tiettyä ryhmää.
- varma_kuumaveristentunku
MAahan TUnkeutuja - lapin ruotsin rajalta tulisi kaikki sellaiset tunkeutujat käännyttää, JOSS asianmukaista matkustusasiakirjaa ei mukana ole.
Yksinkertaiselta se kuulostaa.
Dublinin sopimuksen perusteella varmaankin toteutettavissa.
- Suomi.hiljaiseksi
Mikä nykyään ei olisi vihapuhetta? Sana maahanmuutto pitäisi kieltää. Sen ääneen sanomisesta tulisi rankaista. Suomi hiljaiseksi!
- pakkocusetettu
Valtion virkaelätti Päivi Nergi on vihapuhesana kantasuomalaiselle veronmaksajalle.
- xxxgxxgg
V. 2015 Suomeen tulleet olivat kaikki olevinaan pakolaisia. Kun myöhemmin todettiin, etteivät he ole pakolaisia, niin ryhdyttiin puhumaan, että he ovatkin maahanmuuttajia. Koska sana -pakolainen sai negatiivisen sisällöin, niin sana pitäisi vihapuheena tehdä perussuomalaisille rangaistavaksi. Muut, kuten vasemmistolaiset voisivat sitä käyttää edelleen.
- NekruSosiaalitoimistosta
Höpöhöpö! Ei ole, vaan realismia ja laissa ei ole sellaista pykälää edes olemassa jossa MATU olisi kielletty. Minä ainakin käytän matua tästä edeskin päin ihan sitten reilusti, niin kuin maahantulijoista kuuluukin sanoa lyhenne, eli matu.
Hakkarainen on kansanedustaja, hänen sanavalintansa on enemmän tarkkailun alla ja täytyy olla käytäntöjen mukaista. Mutta ei se häneltäkään ole laissa kielletty. Mutta me muut kumminkin sanotaan ihan reilusti mitä sanotaan. Etkä sä eikä lukaan muukaan voi meille yhtään mitää kuin purra hammastas ja kihistä kiukusta. Maaseudun tulevaisuus on muuten oikeasti hyvä lehti, kunhan sipilän ja mätä keskustajohdon linjat karsitaan pois. - hohhoijakkaaa
Onko lyhenteet ma=maanantai,
pe=perjantai su=sunnuntai, Hyks=Helsingin yliopistollinen keskussairaala yms yms
Naurettavaa nillitystä selkeästä, kaiken kertovasta matu -sanasta (maahantulija). No ei se poliisin mielestä ole. Tein Hakkaraisen vaalimainoksesta rikosilmoituksen, eikä ilmoitus johtanut esitutkintaan. Poliisi siis hyväksyi Hakkaraisen vaalimainoksen (joka oli Hakkaraisen autossa) eikä se poliisin mukaan ole kansanryhmää vastaan kiihottamista.
- Jeremia5
Kukin pitäköön tulkinnastaan kiinni. Minulle matu on maahan (laittomasti) tunkeutuja, joka pitäisi välittömästi leirittää niin pitkäksi aikaa, että pyytää päästä kotiinsa.
Koska olen ystävällinen ihminen, voin hyväksyä sen kotimatkan kustannukset halvimmalla liikennevälineellä valtion varoista maksettavaksi.
Olkoon tämä vihapuhetta jos joku niin tahtoo. >> Tein Hakkaraisen vaalimainoksesta rikosilmoituksen, eikä ilmoitus johtanut esitutkintaan.>>
*vahingoniloinen*- Partalasten-nimi-oy
Miten olisi Rajojen rikkoja tai Rajanrikkojat. Maaliviivan väärinkäyttö. Ulkolaisvahvistus. Tarpeeton turismi.
- Mailla-halmeilla
Ma-to Ma-tot - Maattomat.
- Matut-pois-maasta
Matut on vaan poistettava tästä maasta kaikki. Aina on maahantunkeutiujilta talikoilla mahat puhkottu ja suolistettu. Kaikki MaahanTunkeutujat saa ihan saman kohtalon.
- hakkarainen
Matu, mistä tulet, sinne menet. Maaseudun tulevaisuus.
- annan_enkä_anna
Eihän nämä Ali-matut taikauskoineen nyt montaa miljardia veronmaksajille
maksa vuodessa, joten olkaamme kiitollisia Suomen miljardin dollarin
miehelle, Jihad Sipilälle. - kePSap
Matu on oikein söpö sana, voisin antaa sen jopa kissalleni jos kissan omistaisin.
- sanat-solmuun-
Kaikissa sanoissa tullaan käyttämään eri muunnelmia, jos niitä aletaan kutsumaan vihapuheeksi ja kielletyksi. Ihmisen on siitä viisas, että osaa mukautua eri tilanteissa. Nerkeei sana on löytänyt jo paljon muunnoksia, jos niitä halutaan käyttää.
- agasdfgds
Halal-aho tunnetaan peitellyn natsisista puheistaan
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,734271Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt172728Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242477Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod152422Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1082280Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1102194Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992141Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6091946MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141925Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S231683