Psykiatria tuhosi kuuluisan

Palstatietovaras

Psykiatria tuhosi kuuluisan näyttelijän Frances Farmerin uran ja elämän.(Mm.elokuva `Frances` kertoo hänen tarinansa.)

http://www.francesfarmersrevenge.com/stuff/frances/
http://www.geocities.com/~themistyone/index2.html
http://www.people.virginia.edu/~pm9k/libsci/FF/francesF .html


Tässä on tarina Hollywood-näyttelijä Frances Farmerista, joka kuuden vuoden aikana 1940 -luvulla esiintyi 18 elokuvassa, 3 Broadway-näytelmässä ja 30 suurehkossa radioshow’ssa ennen kuin hän oli täyttänyt 27 vuotta. Tämän jälkeen kärsittyään epäonnistuneiden suhteiden sarjasta sekä amfetamiini-riippuvuudesta painon pudotuksen keinona Frances passitettiin Washingtonin osavaltion psykiatriseen sairaalaan. Sairaalahenkilökunta prostituoi hänet läheisen armeijan tukikohdan sotilaille, hänet suljettiin häkkiin, hänelle annettiin sähkö- ja insuliinishokkihoitoja; hänelle annettiin jääkylmiä "shokki"-kylpyjä, voimakkaita heikentäviä lääkkeitä ja psykokirurgiaa.

Ennen kuin Farmer jälleen kerran julistettiin parantuneeksi ja päästettiin vapaaksi, hänen yksi viimeisimpiä vierailijoitaan oli tri Walter Freeman, Amerikan tunnetuin psykokirurgi, joka kehitti transorbitaalisen lobotomian (hoito, jossa kirurgin vasaraa apuna käyttäen jäänaskalin kaltainen instrumentti työnnetään silmäkuopan luun alitse aivoihin ja sitä liikuttelemalla katkotaan aivojen otsalohkon kudoksia). Toisella käynnillään Freeman yksin hoiti Farmeria suljettujen ovien takana ja vaikka täydellisiä yksityiskohtia ei tiedetä, sairaalan henkilökunnan enemmistön keskuudessa vallitsi sellainen käsitys, että hänelle tehtiin lobotomia. Frances Farmerin sekä persoona että ura tuhoutuivat molemmat.

http://www.cchr.org/art/eng/page35.htm

P.S. Jos ette saa muuta irti tästä viestistä, niin ainakin sen että on ollut olemassa lahjakas näyttelijä nimeltä Frances Farmer.

Terv. Palstatietovaras

4

883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mahtavaa!!!!

      Eipä ollut tuttu juttu eikä kasvo mutta tajusin että mullahan on Anttilasta ostamani dvd tosta. Pitääpä katella joku ilta romanttisessa seurassa...

      Anyone?!

    • Orson

      Siltä varalta että tätä saittia lukee joku todella elokuvahistoriasta kiinnostunut asiantuntija, niin kannattaa tutustua kahteen Frances Farmerin elokuvaan, joissa hänen kohtalonsa heijastuu järkyttävällä tavalla. Usein YLE1:n esittämässä William Wylerin & Howard Hawksin ohjaamassa klassikossa Tukkipomo / Come and Get Me (1936) älykäs näyttelijätär on säihkyvimmillään uransa alussa. Mielisairaalahoidon jälkeen valmistuneista elokuvista helpoimmin tavoitettava lienee Turnerin kanavalta silloin tällöin tuleva Alfred Greenin ohjaama Flowing Gold (1940), jossa Farmerin ulkonäön lisäksi on rapistunut myös hänen muistinsa - vuorosanoissa huomaa outoa haparointia. Tuolloin hän oli jo studionsa mustalla listalla. Muutamassa vuodessa tapahtunut romahdus todistaa miten tylysti Hollywood kohteli sääntöihin sopeutumattomia palkkalaisiaan.

      • eeroliini

        Samoin kohdeltiin myös Marilynia


    • Anonyymi

      Marilyn otti paineet vastaan ja teki itsarin. Frances oli liian elämänhaluinen, itsenäinen ja tappeli vastaan. Siksi toiset tappoi hänet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      46
      10644
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      128
      10176
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7947
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6364
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      35
      5058
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      58
      4800
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      132
      4152
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      129
      3466
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3175
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      227
      3124
    Aihe