Oon aloittamassa veneen tervausta ja vene on ollut pitkään puupinnalla ja harmaantunu. Mietin, että miten pinta kannattas aukaista, jotta terva imeytys puuhun parhaalla mahdollisella tavalla. Eli pitääkö hioa ja kuinka karkealla ennen tervausta. Oon ajatellu terva 90 prosenttia ja pellavaöljy 10 prosenttia seosta. Kysessä limisaumainen mäntylautavene. Ja jos joku tietää paljonko tervaa pitää lisätä esim pellavaöljyyn, jotta se toimii home- ja lahonsuojana. Ajattelin että se vois korvata sinkkimyrkyn kyllästyksessä.
Veneen tervauksen esityö
Veneentervaaja
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Aiheesta+on+keskusteltu+ennenkin,+joten+en+viitsi+kirjoitella+koko+tarinaa+vaan+ehdotan+tutustumaan+esimerkiksi+linkin+kautta+kommentteihin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15534817/puufolkkari
Ja+tuota+täydentäen,+niin+täysin+kantotervatut+veneet+on+harvinaisia+ja++käytössä+esimerkiksi+uitto-+tai+koskenlaskun+piirissä.+Itse+en+nykypäivänä+lähtisi+ollenkaan+noin+voimakkaalle+tervauksen+linjalle+minkään+veneen+kanssa,+ellei+sen+alkuperäinen+käsittely+ole+tehty+tervaamalla+kas+kun+vaikka+tervassa+on+runsaasti+myönteisiä+ominaisuuksia,+niin+tervatun+veneen+käyttäminen+esimerkiksi+gastien+vaatetusnäkökulmasta+on+vähintäänkin+haasteellista.+Se+pystyisikö+runsaalla+tervan+määrällä+korvaamaan+esimerkiksi+sinkkinaftenaatin…+hmm.+hieman+arveluttaa.+Kokeilemallahan+sekin+selvinnee+on+nimittäin+terva+ja+pellavaöljy+molemmat+luonnon+tuotteita,+mihin+bakteeristo+kyllä+mielellään+iskee+hampaansa,+mikäli+ympäristöolosuhteet+ovat+suotuisat.+Sopivasti+lämpöä+ja+kosteutta+ja+sitten+syötävänä+em.+terva+ja+pellavaöljy.+Itse+suosin+seossuhdetta+pellavaöljy+60%,+pineenitärpätti+n.+30%+sinkkinaftenaatti+n.+6-7%+ja+kantoterva+max+4-5+%.+Tärpätin+ja+pellavaöljyn+seossuhde+määräytyy+pinnan+käsittelylämpötilan+mukaan,+eli+mitä+kylmempää+niin+sen+enempi+tärpättiä.
Mitä+sitten+tulee+esivalmisteluihin,+niin+puun+pintasolukko+pitää+olla+auki+ennen+imeytystä,+eli+esimerkiksi+pinta+hienosahattua+raakapintaa+tai+sitten+sopivan+karkeasti+mekaanisesti+ilman+kuumennusta+aukihiottu+lautapinta