Olli luopunut

Tavallaan harmi, että Olli on lakannut uskomasta Smitin oppiin ja on siksi jäänyt pois tältä palstalta. Oli ihan hauskaa, kun hän yritti epätoivoisesti selittää, että Smithin oppiin ei kuuluisi pikkutyttöjen moninainti eikä mormonimiesten päätyminen kuoltuaan verettömiksi luulihaklönttijumaliksi, jotka naiskentelevat haaremeitaan parrat väpättäen. Olli yritti luoda uutta mormoniteologiaa kieltämällä Smithin opetukset, mutta lopulta huomasi tehtävänsä toivottomaksi.

15

151

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ygrad

      Eiköhän mormonismin puolustajat jää pois kun huomaavat että heitä on huijattu koko aika. Monet jäävät pois koko touhusta ja jotkut pysyvät mukana vaikka menettävät uskonsa koko touhuun.

    • Ei täällä nyt kukaan koko ajan jaksa käydä vänkäämässä kriitikkojen, vastustajien, panettelijoiden ja luopuneiden kanssa.

      En minä mitään ole luopunut. Kirkkomme on ihan hyvä, Jeesuksen Kirstuksen kirkko. Sekä nimeltään että ihan oikeasti. Sanon tämän Jeesuksen Kristuksen nimessä. Amen.

      • Luopio

        Ei Amen.


      • No hyvä. Saadaan siis huumoriannokset jatkossakin;-)


    • Ollin uskollisuutta ja kärsivällisyyttä on ihailtava. Vastustajat jankkaavat jatkuvasti samoista asioista-
      On kai Ollillakin takaraja, jonka jälkeen hän katsoo paremmaksi vähentää omaa osuuttaan keskusteluissa.
      Ei häntä tule moitti

    • Olli on suuri ja ihailtu palstalainen. Lieneekö ns. nuppieläkeläinen kuten jossain muussa palstalta kutsutaan...

      • MrMorden näkyy kaikilla mahdollisilla palstoilla vastustavan kristinuskoa. Nyt on löytänyt tämänkin palstan. Tekisi höpölöpsiskin niin, mutta hän on valinnut juuri Jeesuksen Kristuksen kirkon hyökkäystensä kohteeksi, vaikka se on kristityistä paras ja järkevin.

        Kreationismin, fundamentalistisen sellaisen vastustamisessa olemme MrMordenin kanssa suorastaan samalla linjalla. Ei Raamattuun voi vedota niiden kanssa keskusteltaessa, jotka eivät Raamattuun usko.


      • Tiedoksesi että vastustan tasapuolisesti kaikkia uskontoja. Samaa paskaa, eri paketeissa.


      • Olli.S kirjoitti:

        MrMorden näkyy kaikilla mahdollisilla palstoilla vastustavan kristinuskoa. Nyt on löytänyt tämänkin palstan. Tekisi höpölöpsiskin niin, mutta hän on valinnut juuri Jeesuksen Kristuksen kirkon hyökkäystensä kohteeksi, vaikka se on kristityistä paras ja järkevin.

        Kreationismin, fundamentalistisen sellaisen vastustamisessa olemme MrMordenin kanssa suorastaan samalla linjalla. Ei Raamattuun voi vedota niiden kanssa keskusteltaessa, jotka eivät Raamattuun usko.

        En ole valinnut Jeesuksen Kristuksen kirkkoa hyökkäysteni kohteeksi vaan mormonismin. Kristinuskossa on paljo hyvääkin, mormonismista sitää saa katsella mirrien ja koirien kanssa.


    • Meidän kriitikot ovat kuin Israelin lapset erämaassa, aina nurisemassa Jumalaa vastaan. Vaikka meillä on ihan hyvät ja oikeat Pyhät Kirjoitukset ja evankeliumi suoraan Jeesukselta palautettuna ja nykypäivälle sovitettuna ja enemmän ilmoitettuna aina korotukseen asti, ja pappeuden valtuus. Ja Joosuan veroinen meitä johtamassa niin aina vaan nurisevat.

      Uskovat enemmän maailmaa ja ihmistä kuin Jumalaa ja hänen palvelijoitaan. Se on tietysti myös luonnollista, koska Jumalan viisaus on hulluutta ihmisten silmissä.

      Mutta kiivaimmat heistä ovat tienneet totuuden, heillä on ollut todistus näistä asioista ja sen takia heidät on hylätty taistelemaan Siionia vastaan. Ovat kuin juutalaiset, jotka luovuttivat Jeesuksen teloitettavaksi. Panettelevat meitä vastoin oman sydämensä todistusta. Eivät nöyrry rukoilemaan ja kysymään ja parannusta tekemään.

      • samar1n

      • samar1n kirjoitti:

        Smith ei (tietenkään) osannut oikeasti tulkita papyrusten merkkejä mutta luuli ja esitti osaavansa.
        Tutki äläkä heppoisesti julista oikeaksi.
        http://www.mormonthink.com/book-of-abraham-issues.htm

        Nämä asiat tutkitaan tieteen lisäksi hengellisesti. Etsitään ja kilvoitellaan siitä tiedosta, joka tulee todistuksesta, joka tulee tieteen lisäksi monella tavalla, viime kädessä Pyhän Hengen kautta.


      • En minä Jumalaa vastaan napise vaan mormonismia ja sen luulihaklönttijumalia ja muuta mormonioppia vastaan.

        Eikö muuten ole kummallista, että Israelin kansa alkoi napista, mutta on kasvanut monimiljoonaiseksi. Yhdestä napista alkanut kokonainen kansa!


      • Olli.S kirjoitti:

        Nämä asiat tutkitaan tieteen lisäksi hengellisesti. Etsitään ja kilvoitellaan siitä tiedosta, joka tulee todistuksesta, joka tulee tieteen lisäksi monella tavalla, viime kädessä Pyhän Hengen kautta.

        Pikkutyttöjen moninaintikin on ihan fyysistä toimintaa, ei sitä pidä tulkita vain hengellisesti. Psykologia on tietenkin myös merkittävä. Mitä voidaan sanoa sellaisen ihmisen psyykkeen tasosta, jonka mielestä Smithin, Youngin, Snown ja muiden irstailijoiden touhussa ei ollut mitään pahaa?

        Ja kyllä nuo papyrys-jutut, intiaanien alkuperä ja monen muut Smithin valheet ja erheet ovat nimenomaan tieteellisesti tutkittavia asioita. Lapset voivat vedota siihen, että joulupukki on hengellisesti olemassa, aikuiset eivät.


    • Outo juttu sinänsä, että uskontokriitikot tällä valittelevat uskontojen irstaudesta. Sentään nuo kaikki maailman uskonnot ovat henkisesti kastaroineet enemmän miehiä kuin mitä sodat ovat nielleet. Ja samoin ovat ne tehneet enemmän tuhkamunia kuin nokikolarit ovat piippuja ehtineet rassata.

      Kaksinaismoralismia? Typeryyttä? Kateutta? Katkeruutta? Mitä siitä, jos yksi on saanut luvan pyytäessään viisautta naida tuhat vaimoa itselleen kun toisaalla taas on pysynyt tuhkamunana 2000 nuorta poikasta uskontojen vaikutuksesta.

      Mutta kiistämätön tosiasia on, että J. Smith pyytänyt on viisautta osatakseen tehdä Mormonin kirjan ja kääntää kieliä ja levyjä. Lisäksi on suuri vihastus ja Holocausti ollut juutalaisten osana usein. Baarukin kirjeen mukaan on hanke tuhota koko juutalaisuus aina Mooseksen aikaan asti kaikkine uskovaisineen. Pitäähän juutalaisuutta harjoittavan heimon jossain päin maailmaa lisääntyäkin????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe