Tshekki kiinni Suomen heikkouksiin!

tukiopettaja2

Toivottavasti Tshekki järjestää kotijoukkueelle ikävän iltapuhteen. Loistavat kisat toistaiseksi pelannut Tshekki voi järjestää kisojen toistaiseksi suurimman pommin. Kotijoukkue Suomi on kärsinyt loukkaantumisista. Maalivahti Rädyn vammaa vähätellään, mutta mikäli siellä nivunen on sökönä niin eihän torjuminen täyspainoista ole. Lisäksi useammalla kenttäpelaajalla on vammoja.

Järkipelaaja unohtaa tollaiset naurettavat alikertoimet jota Suomi saa. Tshekki on laittanut Suomen erittäin tiukoille viimeksi helmikuisessa Eurohockey tourin finaalissa, jonka Suomi vei vain 2-0. Sitä ennen viime elokuisessa kohtaamisessa Tshekki oli jälleen lähellä häviten vain 3-2.

Mielestäni järkipeluri laittaa tähän Tshekin 2,5 maalin tasoituksella, sillä suuremmalla kuin yhden kahden maalin erolla Suomi ei tätä peliä tule voittamaan. Kanadaa vastaan Suomen peli oli täysin ponnetonta ja USA-pelissä Suomi roikkui mukana vain kaksi erää. Sveitsi ja Venäjä-pelit olivat ns. helppoja pelejä, mutta Tshekki on noussut tasoltaan hyvin hyvin lähelle Suomea.

Tshekin suoraa voittoakin tähän voisi kokeilla, mutta tasoituskohteena Tshekki on suorastaan herkullinen. Tshekin henkistä kanttia ei ihan pienellä paineella murreta, sillä joukkue on voittanut kuusi ottelua putkeen. Suomi ei pelaa mitään sensaatiomaisen hyvää turnausta kun taas Tshekki pelaa.

2

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiedättekyllä

      Aika tasaista on ollut. Reilun puolen tunnin jälkeen 2-1 suomimimmeille. Eiköhän Tsekki tee vielä ainakin yhden, joten 2.5 sille on luultavasti hyvä ja osuva haku. Toivottavasti osuu et sillei hei!

    • Reiska45

      Osui vaadittavalla marginaalilla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      167
      7457
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4228
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      3838
    4. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      151
      3235
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      2986
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      49
      2599
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2376
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      273
      2059
    9. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      55
      2015
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      1916
    Aihe