Kaikki puolueet hyljeksivät persuja

Viimeinen tentti tvssä ja puolueet hyljeksivät persuja minkä kannatus on toiseksi suurinta,tämä ajaa ns nukkuvat persujen puolelle,vaarassa on että persut voittavat koko vaalit,perinteiset puolueet paniikissa
28125
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Tämä täyttää koulukiusaamisen tunnusmerkit. Jos joku poikkeaa muista, hän eristetään ja jopa aletaan kiusata.

On olevinaan demokratia tämä maa, mutta ei sinne päinkään. Tämä maa ei salli toisinajattelua tyyliin-NEUVOSTOLIITTO.

Äänestä
  • Kun tarkastelee taaksepäin kuinka valta napatiin muutamalle ihmiselle/Siniselle ja demokratia hälvennettiin tuotakautta,sillä valta kuuluu puolueelle eikä yksilöille ja ynnätään to näköpiirissä olevaan toimintaan syrjäyttää PS hallitus toiminnasta puolueiden toimesta voidaan todeta ett mikäli niin tulee käymään on kansalaisten demokraattinen vaikuttamine vaalien kautta vaarantunut. Hallituksen muodostuksesta jättäydytään pois jos ei se puolueelle sovi .Ennakkoon tyrmääminen ei ole demokraattinen toimitapa .

    hallitusneuvotteluissa katsotaan onko vaalien ääniharavat valmiita hieromaan näkemyksiään ja millainen kombinaatio on aikaansaatavissa. Toki on hyvä tuoda julki ritiriidat puolueiden välillä ennen hallitusneuvotteluja ,mutta olet oikeassa siinä että tämä tilanne joka on tuossa suhteessa päällä näyttää pikemminkin järjestelmälliseltä tyrmäykseltä kuin periaatteiden luomalta ylipääsemättömätä vastakkainasettelulta ja tuollainen vaarantaa koko demokratian toiminnan.

    Äänestä

  • Siltänäyttää kirjoitti:

    Kun tarkastelee taaksepäin kuinka valta napatiin muutamalle ihmiselle/Siniselle ja demokratia hälvennettiin tuotakautta,sillä valta kuuluu puolueelle eikä yksilöille ja ynnätään to näköpiirissä olevaan toimintaan syrjäyttää PS hallitus toiminnasta puolueiden toimesta voidaan todeta ett mikäli niin tulee käymään on kansalaisten demokraattinen vaikuttamine vaalien kautta vaarantunut. Hallituksen muodostuksesta jättäydytään pois jos ei se puolueelle sovi .Ennakkoon tyrmääminen ei ole demokraattinen toimitapa .

    hallitusneuvotteluissa katsotaan onko vaalien ääniharavat valmiita hieromaan näkemyksiään ja millainen kombinaatio on aikaansaatavissa. Toki on hyvä tuoda julki ritiriidat puolueiden välillä ennen hallitusneuvotteluja ,mutta olet oikeassa siinä että tämä tilanne joka on tuossa suhteessa päällä näyttää pikemminkin järjestelmälliseltä tyrmäykseltä kuin periaatteiden luomalta ylipääsemättömätä vastakkainasettelulta ja tuollainen vaarantaa koko demokratian toiminnan.

    Demokratiaahan ei tuollainen hyljeksiminen ole. Se on kaukana demokratiasta.

    Äänestä

  • qåaäzm kirjoitti:

    Demokratiaahan ei tuollainen hyljeksiminen ole. Se on kaukana demokratiasta.

    Sori, sanoinkin tämän jo tuossa ylempänä. Ei haittaa kuitenkaan. Tämä on enemmistödiktatuuria. Näyttää myös erittäin lapselliselta, vaikka asia on vakava.

    Äänestä

  • Hitlerkin poikkesi muista

    Äänestä


Tunnen myötähäpeää kuinka yhden kimppuun hyökätään, mutta tuollaistahan se on kun on jääty pekan osille kannatuksessa.

Äänestä

Nyt on oikeasti se tilanne päällä että persut voittaa vaalit,mitä tekee perinteiset puolueet?

1Äänestä
  • Mitä+sitten+vaikka+persut+voittaisivat.+Persut+menee+silti+oppositioon.Ei+persut+koskaan+tule+50%+kannatusta+saamaan+että+voisi+yksin+toimia.

    Äänestä

Aikuset ihmiset käyttäytyvät kuin pikkukakarat, jos et tee kuten haluamme,
me ei leikitä sun kanssa.

Äänestä

Orpo sanoi eilen, että työttömiä on 300 tuhatta, nyt sanoi, että hallitus teki
130 tuhatta uutta työpaikkaa. Tilastokeskuksen mukaan nyt on työttömiä
252 tuhatta, oliko työttömiä neljä vuotta sitten 430 tuhatta? Ei, työttömiä
oli tilastokeskuksen mukaan 2015 saman verran, eli 252 tuhatta. Orpo on
pelkkä valehteleva mulkku.

1Äänestä
  • Hyvä että edes tämä päivänselvä fakta on useimmilla nyt selvillä. Monta kokoomus mulkkua siihen heräämiseen tarvittiinkin.

    Äänestä

Se on vain todistus, että muut puolueet eivät pidä Suomalaisista,
mutta mitä muuta Suomalaisten vihaajilta voi odottaakaan.
Perussuomalaiset voittavat ja muut puolueet jäävät unholaan.

Äänestä
  • Minäkin olen suomalainen, mutten persu. Ei mikään puolue voi omia sitä.

    Äänestä

  • suomalaineneipersu kirjoitti:

    Minäkin olen suomalainen, mutten persu. Ei mikään puolue voi omia sitä.

    Miksi muut puolueet sitten kärjistetysti sanottuna vihaavat suomalaisia? Heidän tekonsa omaa kansaa kohtaan ovat vihamielisiä.

    Äänestä

Sen verran on luottamus mennyt politikointiin, et ateistina taidan antaa ääneni Sari Essayahin puolueelle (kd)? Aiemmin olen antanut Persuille ja Kokoomuksellekin. Li Anderssonkin on puhunut minusta hyvistä asioista mm. rikkaiden liiasta suosimisesta. Harmittaa, kun jokaisella tuntuu olevan oma ketunhäntä kainalossa.

Äänestä

Kun Persut pääsevät kunnolla valtaan ja kansa näkee, että voi tehdä toisenlaistakin politiikkaa, se on vanhojen puolueiden loppu.

Äänestä
  • Jos+persut+pääse+valtaan+niin+se+on+demokratian+loppu+suomessa.+Leirit+"väärin"+ajettelijoille+ja+sitä+rataa.+Onneksi+suurin+osa+suomalaisista+on+eri+mieltä.+Vaikka+perus+ss+olisi+vaalien+jälkeen+suurin+puolue.+Silti+korkeintaan+20%+on+punaniska+juntteja.

    Äänestä

  • einiinnevöevö kirjoitti:

    Jos+persut+pääse+valtaan+niin+se+on+demokratian+loppu+suomessa.+Leirit+"väärin"+ajettelijoille+ja+sitä+rataa.+Onneksi+suurin+osa+suomalaisista+on+eri+mieltä.+Vaikka+perus+ss+olisi+vaalien+jälkeen+suurin+puolue.+Silti+korkeintaan+20%+on+punaniska+juntteja.

    Juu ja komukoita äänestää 8 prossaa buaaaaahaaaahaaaaaaa.

    Äänestä

Kaikki puolueet eivät hyljeksi Persuja enää. Illan kysymyksessä Keskustan Juha SIpilän käsi ei noussut.

Keskusta on jo nyt valmis hallitusyhteistyöhöän Perussuomalaisten kanssa.

Myöa Keskustassa on nähty se että vaalien suurimmaksi puolueeksi nousee Perussuomalaiset, ja suurimman kanssa Kepu tekee aina mielellään yhteistyötä.

Äänestä
  • Parasta kelvata seura, jos kansa niin päättää

    Äänestä

Syrjäytymisestä+puhutaan++,mutta+ollaan++valmiita++jättämään+15-+20+%++kannatuksen+saavan+puolueen+äänestäjien++mielipide+huomioimatta.Vaikka+PS+++ja+varsinkin+++Halla-aho+ei+tunnu+kelpaavan+++kumppaniksi+,niin+yllättävän++monessa+asiassa++oltiin+++heidän++linjoillaan,koska+++sieltä+se+totuus+löytyy.+Tässä+mitataan+++Suomalaisen++demokratian+taso.

Äänestä

Porvarit, rikas pikku-eliitti, ei pidä Persuista, koska porvarit haluavat halpaa matu/mamutyövoimaa.
Porvarit haluavat paikallisia työsopimuksia eli PALKKA-ALEA!
Persut ovat sitoutuneet tukemaan yleissitovia palkkasopimuksia, sillä ihmisen pitää tulla toimeen palkallaan!
Persut on koko Suomen puolue Hangosta Inariin.
Suomi on hyvä maa suomalaisille: laatu korvaa määrän.
Pienelleä porukalla tullaan toimeen, kun koulutetaan itsestämme NEROPATTEJA!
Meissä suomalaisissa on SISUA oppia ja tehdä uusia hienoja asioita.'
Me olemme tottuneet tekemään lujasti töitä, koska Suomessa ei elä tekemättä töitä.
Hankitaan hyvä koulutus ja pannaaan tuulemaan!

Äänestä
  • Kansalaisten on muistettava vedota nyt demokratiaan, jos puhutaan, että Suomi on demokratian mallimaa, on kansan tahtoa noudatettava, tarkoittaa, että jos perusuomalaisten kannatus nousee korkealle vaaleissa, ei tule kysymykseen mitkään "rasistiset hiekkalaatikko leikit.

    KD ja Kepu ainakin taisivat ymmärtää asian viimeisessä vaalitentissä, mutta erityisesti punavihervasemmisto on rasisteja perussuomalaisia kohtaan ja ansaitsevat hävetä:/

    Äänestä

  • mielummin joku sisällissota. eri puolueiden äänestäjät vois ruveta sotimaan keskenään... jotain aseiden myynti kojuja pystyyn ympäri suomea mistä sais köyhätkin halvalla niitä.

    Äänestä

Liikaa rahaa sinne missä tahdotaan mädättää ja korruptoida. Tätä hyvin yksinkertaista metodia SDP:kin käyttää.

Äänestä

Perussuomalaiset isoimmaksi puolueeksi niin saadaan paras mahdollinen hallitus.
Tällä tavalla saadaan suomen asioihin järkeä ja muutosta.

Äänestä

Nyt vaan kaikki nukkuvatkin uurnille, koska kerrankin on mahdollisuus määrätä edes suuntaa. Jos katsoo maailmaa, kaikki muut maat lähestulkoon ainakin nostavat omat kansalaiset ykköseksi. Suomi syleilee koko maailmaa ja rahaa palaa. Halutaan olla mallimaa vähän joka asiassa ja se maksaa. Herätkää! On aika äänestää huomenna oman näkemyksensä mukaan. Kuuntele sisintäsi ja ota kynä kauniiseen käteen. Nöyristelemättä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hallaahonjytky kirjoitti:

Viimeinen tentti tvssä ja puolueet hyljeksivät persuja minkä kannatus on toiseksi suurinta,tämä ajaa ns nukkuvat persujen puolelle,vaarassa on että persut voittavat koko vaalit,perinteiset puolueet paniikissa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu