Valtiovarainministeriö (Petteri Orpo) valehteli

vaalivaleet

Petteri Orpo Valtiovarainministeri - Kansallinen Kokoomus.
"Valtiovarainministeriö pimitti eduskunnalta soteen liittyvän 210 miljoonan euron ongelman 12.4.2019"

Petteri Orpo Valtiovarainministerinä ohjasi valtiovarainministeriötä. Ohjauksen tuloksena ministeriö jätti peruslain velvoittaman tiedon kertomisen!

Oleellinen, aiheeseen liittyvä tieto mikä jätetään kertomatta - on valehtelua!

4

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sipelä

      Väittääköhän Orpo ja Sipilä etteivät tienneet valtion virkamiesten pimityksestä,eihän se niin mene Päivi Nerg on Sipilän valitsema Kepulainen virkamies ja hän jos kuka tiesi pimittää tietoja ja luultavasti Sipilä ja Orpo,Soini tietysti mukana ,tälläistä filunkia Hallitus ja vitrkamiehet teki. Olisivat saaneet julkistaa ennen tätä vaalitouhua. Politiikkaa on todella likaista ja raadollista,totuuttakaan ei kerrota,ettei vain Hallituspuolueiden kannatus romahtaisi.

    • Vale-Juttu

      Onhan Orpon ja Sipilän pakko ollut tietää ko kuluerästä joka liittyy
      SOTE:een.
      Ei virkamiehet voi ottaa sitä riskiä kontalleen, että jättävät
      kertomatta 210 miljoonan kuluerän joka liittyy hallituksen esitykseen.

    • Onko-muuta-pimeää

      Onhan tuo hirvittävää jos Hallitus (valtiovarain ministeri)
      pimittää eduskunnalta 210 miljoonan eron meno erän.

      Tuosta ei pitäisi selvitä pelkällä puhuttelulla

    • Vääristeltyä_uutisointia

      HS:nn uutinen noista valtiovarainministeriön virkamiesten sähköpostiviesteistä antaa väärän kuvan tapahtuneesta. Ajankohtana 28. helmikuuta jolloin nuo HS:n raportoimat sähköpostiviestit virkamiesten välillä lähetettiin koko maakunta- ja sote-uudistuksen rahoituskokonaisuuden yksityiskohtia ei vielä edes tiedetty joten on ihan luonnollista että tästäkin keskusteltiin virkamiesten välillä. Virkamiehet kertoivat täsmälliset tiedot eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnalle 6. maaliskuuta.

      https://vm.fi/artikkeli/-/asset_publisher/uutinen-12-4-2019

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      58
      1351
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1128
    Aihe