Keitä Keltaliivit ovat?
Me olemme täysin poliittisesti ja ideologisesti sitoutumattomia tuiki tavallisia äitejä sekä isejä. Putkimiehiä, it-nörttejä, kokkeja, toimitusjohtajia, kapteeneja, lääkäreitä, opettajia, poliiseja, palomiehiä, työttömiä, eläkeläisiä, opiskelijoita ja niin edelleen. Tavallisia Suomen kansalaisia, joita yhdistää pitkään jatkunut paha olo yhteiskunnassa (kurjuutus, orjuutus, sekasorto, turvattomuus, holtiton väestön siirto maahan, vähäosaisten erittäin huono asema yms.). Meitä yhdistää myös voimakas halu unohtaa edes hetkeksi kaikki vanhat aatteet ja ismit (jotka tätä kansaa on kaikki nämä vuosikymmenet jakaneet) ja lähteä yhdessä kansana protestoimaan yhteisen päämäärän eteen.
Keltaliiviliike ei ole kollektivistinen vaan hajautettu. Tämä tarkoittaa sitä, että jokainen keltaliiviliikkeeseen osallistuva edustaa itseään ja vain itseään, siten jokainen on itse vastuussa omasta toiminnastaan ja vain omasta toiminnastaan. Keltaliiviliikettä ei voi siten johtaa tai edustaa kukaan, jonka johdosta keltaliiviliikkeellä ei ole johtajia eikä edustajia.
Keitä me emme ole emmekä halua olla?
Me emme ole jakautuneet erilaisiin ryhmittymiin, emme ole mm. ääriajattelijoita, suvakkeja, rajakkeja, rasisteja, natseja, huligaaneja, autonpolttajia tai mitään sellaista.
Tottakai meitä on paljonkin hyvin erilaisia ihmisiä, erilaisista lähtökohdista ja elämistä. Ollaanhan me koko kansan kirjo. Tule ihmeessä mukaan sellaisena kuin olet vapaaseen kansanliikkeeseen, mutta älä tuo mukanasi semmoisia asioita, mitkä meitä erottaa kuten puoluepolitiikka.
Mikä on päämäärämme?
Saada RiC (“Referendum Initiated by the Citizen” – “Le référendum d’initiative citoyenne” – “kansanvalta” – “suora demokratia”) Suomen perustuslakiin. Nykyinen edustuksellinen demokratia jäisi elämään rinnakkaiseloa täyden kansanvallan kanssa. Kuten Sveitsissä.
www.ric.fi
KANSANVALTA!
4
236
Vastaukset 4
No huh, huh. Menkää kotiin runkkaamaan. Töissä saa pitää tarpeeksi turvaliiviä teidänlaisia huohottajia vastaan.
- Anonyymi
Jepjep,.. Ei tainnut keltaliiviaate ottaa Suomessa ilmaa siipiensä alle. Niin naurettavan lapsellista ja typerää hölmöilyä, että keltaliivien kannattaisi käyttää aikaansa opiskeluun ennemmin kuin turvaliiveissä hengailuun steissillä.
- Anonyymi
Odottakaahan kun lisäverolistat julkistetaan Rinteen johdolla. Kohta on kaduilla polttamassa kaupunkia 3 miljoonaa autoilijaa...no ei kaikki uskalla mutta ainakin 2 miljoonaa. Kaaosta tulee ja se koskee onneksi vain isoja kaupunkeja ei maaseudun asukkaita.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???462263Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7021489- 1061168
- 1311067
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk89963- 71913
Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku16744- 116698
- 33694
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä23608